Gospodarka

Większa ochrona kredytobiorców. Prezydent podpisał ustawę o kredycie hipotecznym

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 15:14
Większa ochrona konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne - taki jest cel ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
Celem rządowej regulacji jest zwiększenie ochrony konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.
Celem rządowej regulacji jest zwiększenie ochrony konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.Foto: PowerUp/Shutterstock.com

Ustawa, którą parlament ostatecznie przyjął 23 marca, wprowadza np. prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Wprowadza także obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody.

Przewiduje również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni, wprowadza zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

Restrukturyzacja kredytu

W myśl ustawy, banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: kredyt hipoteczny kredyt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt hipoteczny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 15:10
Kredyt hipoteczny to bankowy produkt dłużny, wybitnie długoterminowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank już nie zaskoczy droższym kredytem. Będzie gwarancja niezmienności oferty

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 09:41
Banki już nie będą mogły zaskoczyć nas droższym kredytem. Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie o kredycie hipotecznym, będziemy mieli przynajmniej 35 dni gwarancji niezmienności oferty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większa ochrona kredytobiorców. Ustawa w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 07:08
W czwartek ostatni dzień dwudniowego posiedzenia Senatu. Izba będzie kontynuowała dyskusję nad ustawą o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Następnie omówiona zostanie ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zwiększająca ochronę kredytobiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat za ustawą o kredycie hipotecznym. Większa ochrona kredytobiorców, obostrzenia dla instytucji finansowych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:20
KNF będzie miała pół roku na rejestracje pośredników kredytowych - zdecydował Senat, proponując trzy poprawki do ustawy o kredycie hipotecznym. Za ustawą, wraz z poprawkami, zagłosowało 82 senatorów, jeden się wstrzymał.
rozwiń zwiń