Gospodarka

Dzień Wolności Podatkowej. Zaczynamy pracować na siebie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 13:29
9 czerwca przypada w Polsce tegoroczny Dzień Wolności Podatkowej. Tak wynika z obliczeń ekspertów z Centrum imienia Adama Smitha.
Audio
  • Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha: Dzień Wolności Podatkowej pokazuje, jak duże są obciążenia podatkowe obywateli danego kraju (IAR)
  • Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha: w ubiegłym roku Polacy symbolicznie pracowali na siebie od 15 czerwca (IAR)
  • 9 czerwca przypada w Polsce tegoroczny Dzień Wolności Podatkowej - relacja Arkadiusz Augustyniaka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: ToRzShutterstock.com

Andrzej Sadowski z Centrum wyjaśnia, że Dzień Wolności Podatkowej pokazuje, jak duże są obciążenia podatkowe obywateli danego kraju. Gdyby podatnik od początku roku wszystko, co zarobi, oddawał państwu, to od Dnia Wolności Podatkowej, wszystkie zarobki mógłby zatrzymywać dla siebie.

W 2016 r. Polacy symbolicznie pracowali na siebie od 15 czerwca

Andrzej Sadowski przypomina, że w ubiegłym roku Polacy symbolicznie pracowali na siebie od 15 czerwca. Poprawa sytuacji wynika ze wzrostu gospodarczego i mniejszych wydatków rządowych w tym roku.

Ekspert dodaje, że dla obywateli ważne jest nie tylko to, jak wysokie podatki płacą, ale też to, co otrzymują w zamian. Zwraca uwagę, że część Polaków za niektóre usługi, jak edukacja, czy służba zdrowia, płaci podwójnie - w formie podatków i korzystając z usług prywatnych.

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: podatki finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwota wolna od podatku. Kto na niej skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:00
Od stycznia 2017 roku wejdzie w życie nowe prawo podatkowe. Zgodnie z nim Polacy będą odliczać kwotę wolną od podatku na innych zasadach. Kto skorzysta, kto straci, a dla kogo sytuacja się nie zmieni po wejściu w życie nowych przepisów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: ile Polakom zostaje w kieszeni po rozliczeniu się z fiskusem?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 11:34
Nieco ponad dwa tygodnie zostały na rozliczenie się z fiskusem. Z raportu Firmy Doradczej PWC wynika, że w ubiegłym roku Polakom po oddaniu podatków, w zależności od liczebności rodziny zostało w portfelach od 66 do 74 procent dochodów.
rozwiń zwiń