Gospodarka

Polsko-szwajcarski test: połowa kredytów w Polsce zaciągana przez gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 11:48
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego z lutego 2017 roku aktywa polskiego sektora bankowego pochodzące z udzielonych kredytów osiągnęły niewyobrażalną kwot 1 167 mld zł i stanowiły ponad 2/3 wszystkich aktywów w tym sektorze.
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego z lutego 2017 roku aktywa polskiego sektora bankowego pochodzące z udzielonych kredytów osiągnęły niewyobrażalną kwot 1 167 mld zł i stanowiły ponad 23 wszystkich aktywów w tym sektorze.
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego z lutego 2017 roku aktywa polskiego sektora bankowego pochodzące z udzielonych kredytów osiągnęły niewyobrażalną kwot 1 167 mld zł i stanowiły ponad 2/3 wszystkich aktywów w tym sektorze. Foto: create jobs 51/Shutterstock.com

Wynik ten jest w znacznej części kształtowany przez zadłużenie gospodarstw domowych, które odpowiada za niemal 50% sumy zobowiązań kredytowych w Polsce.

Jeden kredyt 12 różnych ofert

Wysoka konkurencja w sektorze bankowym oraz różnorodność produktów kredytowych zmusza potencjalnych kredytobiorców do dogłębnej analizy ofert pożyczkowych znajdujących się w portfelu instytucji finansowych. Oferty te różnią się znacznie m.in. po względem kosztów obsługi kredytu, możliwych sposobów spłaty długu (elastyczność spłaty), formy zabezpieczenia, transparentności umowy kredytowej, sposobów zaciągnięcia pożyczki, a także jakości obsługi klienta.

W maju 2017 roku Polski Instytut Badań Jakości, w ramach kontynuacji współpracy z renomowanym Schweizer Institut für Qualitätstests (SIQT) przeprowadził test kredytów gotówkowych oferowanych przez 12 największych polskich banków. Metodologia Instytutu z Zurichu pozwoliła na dokonanie rzetelnego porównania różnych produktów kredytowych oraz pomogła w sporządzaniu modelu analitycznego opartego na ocenie punktowej przy użyciu 56 zmiennych, podzielonych na trzy kategorie.

W badaniu „Kredyty gotówkowe 2017”, Polski Instytut Badań Jakości porównał oferty kredytu gotówkowego w 12 największych polskich bankach. Dane na temat oferty każdego z banków zostały zebrane telefonicznie (rozmowa z infolinią sprzedażową) lub poprzez osobistą wizytę w oddziale. Oprócz weryfikacji trzech scenariuszy kredytowych (kredyt gotówkowy 10 000 PLN, kredyt gotówkowy 30 000 PLN i kredyt gotówkowy 100 000 PLN), badacze z Polski i Szwajcarii dokonali porównania polis ubezpieczeniowych oferowanych razem z pożyczką. Ostateczne wyniki wyrażone zostały jako średnia ważona.

Który kredyt najlepszy

Spośród dwunastu różnych produktów zdecydowanie wyróżnił się kredyt gotówkowy oferowany przez bank BGŻ BNP Paribas. „Promocyjny Kredyt Gotówkowy” okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Średni Koszt Kredytu”, osiągając wynik 88%, podczas gdy średni wynik dla całego rynku wyniósł 70%. W kategoriach „Ogólne Warunki Kredytu” oraz „Transparentność oferty” Bank BGŻ BNP Paribas osiągnął wynik odpowiednio 41% i 81%, co dało mu miejsca 12. i 2. oraz przyczyniło się do zwycięstwa w rankingu „Kredyty Gotówkowe 2017” z bardzo dobrym całkowity wynikiem wynoszącym 80%.

Drugie miejsce w rankingu „Kredyty gotówkowe 2017” zajął ING Bank Śląski osiągając wynik 85% w kategorii „Ogólne Warunki Kredytu”, 47% w kategorii „Ogólne Warunki Kredytu” oraz 67% w kategorii „Transparentność oferty”, co dało sumaryczny wynik na poziomie 77%.

Ostatnie miejsce na podium rankingu przypadło mBankowi, który okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Transparentność Oferty” (ocena 97%), co przy pozostałych wynikach na poziomie 61% („Ogólne Warunki Kredytu”) oraz 66% („Średni Koszt Kredytu”) w znacznym stopniu przyczyniło się do osiągnięcia ostatecznego wyniku wynoszącego 70%.

Który bank oferował najtańszy kredyt

Weryfikacja trzech scenariuszy kredytowych, na podstawie których oszacowana średni koszt kredytu, ujawniła iż najtańsza pożyczka gotówkowa w wysokości 10 000 PLN oferowana jest przez Raiffeisen Bank, podczas gdy najkorzystniejsze oferty dla kwot 30 000 PLN i 100 000 PLN posiadają odpowiednio ING Bank Śląski i Deutsche Bank. Najlepsze ogólne warunki kredytu oferuje bank PKO BP, a za najbardziej transparentną ofertę pożyczki uznano „Kredyt ma się Rozumieć” będący produktem mBanku.

PAP, komunikat, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co dla gospodarki i dla klientów oznacza udomowienie banków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:37
W polskim sektorze bankowym kapitał zagraniczny to blisko 60 % udziałów. W krajach zachodnich to 25% lub mniej. Jak to wpływa na gospodarkę, na bezpieczeństwo finansowe państwa i obywateli? O pomysłach na udomowienie, repolonizację banków rozmawiali uczestnicy "Debaty Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat za ustawą o kredycie hipotecznym. Większa ochrona kredytobiorców, obostrzenia dla instytucji finansowych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:20
KNF będzie miała pół roku na rejestracje pośredników kredytowych - zdecydował Senat, proponując trzy poprawki do ustawy o kredycie hipotecznym. Za ustawą, wraz z poprawkami, zagłosowało 82 senatorów, jeden się wstrzymał.
rozwiń zwiń