Gospodarka

UOKiK ostrzega przed IP Group. Wyłudza opłaty za pożyczki, których nie udziela

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 17:03
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed działalnością firmy o nazwie IP Group, reklamującej się w internecie jako firma pożyczkowa.
Audio
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed działalnością firmy o nazwie IP Group, reklamującej się w internecie jako firma pożyczkowa. Jak nie dać się oszukać przez firmy parapożyczkowe, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Związek apeluje aby korzystać tylko ze sprawdzonych i renomowanych instytucji pożyczkowych, omijać oferty wiszące na słupach, zamieszczone w ogłoszeniach drobnych pt. pożyczki od osób fizycznych, bo skorzystanie z tych ofert zwiększa ryzyko wpadnięcia w tarapaty
Związek apeluje aby korzystać tylko ze sprawdzonych i renomowanych instytucji pożyczkowych, omijać oferty wiszące na słupach, zamieszczone w ogłoszeniach drobnych pt. „pożyczki od osób fizycznych”, bo skorzystanie z tych ofert zwiększa ryzyko wpadnięcia w tarapatyFoto: pixabay

Nieuczciwy przedsiębiorca prowadzi strony w internecie pod bardzo różnymi adresami, reklamując się jako firma pożyczkowa. W praktyce jednak wprowadza klientów w błąd i naraża na straty finansowe.

Hasła reklamowe w internecie: „Pożyczka od ręki bez BIG”

„Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu! Pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności”  - takie hasła zachęcające konsumentów do skorzystania z oferty, znajdują się na stronach IP Group.

Tymczasem jest to nieuczciwa praktyka - ostrzega UOKiK.

Jak mówi prezes Urzędu, Marek Niechciał, blisko 40 adresów zostało już zablokowanych, jest jednak ryzyko, że pojawią się kolejne.
Jak wyjaśnia gość Ekspressu Gospodarczego, treść tych serwisów sugeruje, że za ich pośrednictwem można uzyskać kredyt.

Firma mami pożyczkami, których nie udziela. Ale opłaty ściąga

− Reklamuje się ona hasłami typu – pożyczki od ręki bez BIG i zawierają kalkulatory pożyczkowe. Klient, który jest zainteresowany taką ofertą, musi wysłać smsa premium lub zrobić przelew. Zwykle kosztuje to więcej niż 30 złotych. Jak jednak ustaliliśmy, pożyczki nie są udzielane, działanie firmy naraża konsumentów na znaczne straty finansowe i niekorzystne tego skutki - podkreśla prezes Niechciał.

IP Group wyłudza opłaty

Jak wyjaśnia prezes UOKiK, działania IP Group wywołują wrażenie, że są firmą pożyczkową i profesjonalną firmą doradztwa finansowego.

− W rzeczywistości celem ich działalności jest uzyskiwanie wpłat za usługę pośrednictwa, mówi gość PR24.
Na rynku nie brakuje oszustów

− Na rynku wciąż nie brakuje paraprzedsiębiorców, mówiąc wprost oszustów, których lepiej omijać szerokim łukiem, mówi Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych.

Zanim więc zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, warto sprawdzić od kogo i na jakich warunkach pożyczamy pieniądze.

Unikać „okazji” pożyczkowych wiszących na słupach

Jak podkreśla prezes Ryba, związek apeluje aby korzystać tylko ze sprawdzonych i renomowanych instytucji pożyczkowych, omijać oferty wiszące na słupach, zamieszczone w ogłoszeniach drobnych pt. „pożyczki od osób fizycznych”, bo skorzystanie z tych ofert zwiększa ryzyko wpadnięcia w tarapaty.

I dodaje, że nie należy się bać przeczytania całej umowy, które mają na ogół 3-4 strony, warto też przeczytać uwagi na niezależnych forach internetowych oraz zastanowić się, którą ofertę wybrać.  

Od 22 lipca zaczyna działać przy KNF rejestr instytucji pożyczkowych

Już wkrótce konsumenci zyskają też dodatkowe narzędzie do sprawdzenia wiarygodności firmy pożyczkowej. 22 lipca bowiem zacznie obowiązywać przy Komisji Nadzoru Finansowego rejestr instytucji pożyczkowych.

Branża liczy, że dzięki rejestrowi i nowym wymogom kapitałowym, które firma pożyczkowa będzie musiała spełnić, uda się z rynku wyeliminować nawet kilkaset nieuczciwych mikroprzedsiębiorstw pożyczkowych.

A innym narzędziem, które ma chronić konsumentów, są właśnie ostrzeżenia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwaga na małą, łatwą pożyczkę. To może być pułapka

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 20:13
Czy potrzebujesz zatwierdzony biznes i prywatnego kredytu? Skontaktuj się z nami! Udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania w BIK. Pożyczka na dowód w 1 minutę. To tylko trzy przykłady z wielu, w jaki sposób nieuczciwi pożyczkodawcy zastawiają pułapki na swoich klientów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rejestr firm pożyczkowych: namiastka nadzoru czy realna kontrola rynku?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 19:40
Rynek firm pożyczkowych w Polsce wart jest obecnie 5 mld zł. Cały czas pojawiają się nowe podmioty i niestety nie brakuje też takich, które nie działają w uczciwy sposób. Jest jednak szansa na to, że już wkrótce klienci firm pożyczkowych będą przed takimi oszustami lepiej chronieni.
rozwiń zwiń