Gospodarka

Polacy chętniej płacą kartami i telefonami, rezygnują z noszenia przy sobie gotówki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:50
Co trzeci mieszkaniec Polski deklaruje, że nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe". To trzy razy wyższy odsetek niż Niemczech, gdzie aż 90 proc. osób deklaruje, że zawsze lub często ma przy sobie gotówkę.
Audio
  • O rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce mówili w radiowej Jedynce Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego i Tomasz Jaroszek, ekspert portalu edukacyjnego Kapitalni.org (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych
Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowychFoto: Glow Images/East News

Polacy częściej niż mieszkańcy innych krajów nie noszą ze sobą gotówki - tak deklaruje 33 proc. respondentów z Polski. To drugi najwyższy wynik wśród 13 państw objętych badaniem, mówi Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Karol Pogorzelski Polska jest jednym z tych krajów europejskich, który jest entuzjastycznie nastawiony do bezgotówkowych form płacenia.

- Inaczej korzystamy z gotówki niż dawniej. Nie jest to już nasz podstawowy sposób płacenia za wydatki, większe zakupy, czynsz czy wakacje. Natomiast jest to taki środek, który chcemy mieć przy sobie, żeby w razie potrzeby można było z tej gotówki skorzystać np. w kawiarni, czy żeby kupić bilet, w przypadku jakiś drobniejszych spraw. Polska jest jednym z tych krajów europejskich, który jest entuzjastycznie nastawiony do bezgotówkowych form płacenia, czyli do płacenia albo kartą, często zbliżeniową, albo za pomocą telefonu, czyli np. BLIK-iem, który jest chyba najpopularniejszym w tej chwili standardem płatności – podkreśla ekspert.

Liderami w obrocie bezgotówkowym kraje skandynawskie

W badaniu jednak nie ujęto krajów skandynawskich, które są liderami w obrocie bezgotówkowym, zwraca uwagę Tomasz Jaroszek, ekspert portalu edukacyjnego Kapitalni.org.

- Najbardziej wyróżnia się Szwecja, gdzie aż 80 proc. transakcji odbywa się bez użycia gotówki, co jest wynikiem fenomenalnym w skali Europy. Jeśli mamy realnie mówić o wizji kraju, który całkowicie pozbędzie się gotówki z obrotu, to jedynie kraje Skandynawii w tym momencie wchodzą w grę i to też będzie traktowane jako wielki eksperyment – zaznacza rozmówca Jedynki.

Polski system finansowy jednym z nowocześniejszych

Karol Pogorzelski zwraca jednak uwagę, że polski system finansowy mimo wszystko jest jednym z nowocześniejszych w Europie. To efekt dużych inwestycji w sektorze bankowym i ogromnego skoku technologicznego.

- Polski system finansowy od dłuższego czasu jest dość nowoczesny na tle Europy, co wynika trochę z tego, że w czasach PRL-u był zacofany i w momencie, w którym przechodziliśmy transformację, to już wdrażaliśmy nowe technologie związane z Internetem, bankowością mobilną, kartami zbliżeniowymi, podczas gdy Europa wcześniej modernizowała swój system i wciąż np. płaciła czekami, a my od razu wskakiwaliśmy w te bardziej nowoczesne rozwiązania. Jak obserwujemy, Polacy są raczej w czołówce europejskiej, jeżeli chodzi o korzystanie z bezgotówkowych form płacenia, jak i nowoczesnej bankowości – mówi ekspert.

Zmiana postaw i zachowań Polaków

Zmiana postawy i zachowań naszego społeczeństwa jest rzeczywiście wyraźna, przyznaje Tomasz Jaroszek.

Tomasz Jaroszek Coraz więcej Polaków nie ma z tym problemu, że w ich portfelach nie znajduje się gotówka.

-  Coraz więcej Polaków nie ma z tym problemu, że w ich portfelach nie znajduje się gotówka. W dużych miastach płatności bezgotówkowe to żaden problem. Mamy już w tym momencie 0,5 mln urządzeń, które pozwalają na płatności czy to kartami, czy po prostu płatności mobilne, które wydaje się, że będą coraz większą częścią tych płatności bezgotówkowych. Zdecydowanie inwestycja w infrastrukturę, czyli możliwość płacenia bezgotówkowego, będzie kluczowa do tego, żebyśmy rozwinęli się szybko w kolejnych latach – uważa rozmówca Jedynki.
Rozwój obrotu bezgotówkowego ma też wspierać zawarte ostatnio porozumienie pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, Związkiem Banków Polskich i organizacjami płatniczymi w sprawie bezpłatnych terminali płatniczych dla małych firm.  

Dzięki temu porozumieniu w najbliższych latach sieć tzw. POS-ów ma się podwoić.

A już teraz dwie trzecie Polaków przyznaje, że używa gotówki rzadziej niż przed rokiem. Widać też stosunkowo wysokie poparcie dla pomysłu rezygnacji z gotówki - taką gotowość zadeklarowało 40 proc. z nas, co jest trzecim najwyższym wynikiem w badaniu. 

Elżbieta Szczerbak, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NBP: rośnie liczba kart płatniczych w Polsce oraz transakcji z ich użyciem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 11:09
Wzrosła liczba kart płatniczych w Polsce, także tych z funkcją zbliżeniową, oraz transakcji z ich użyciem - podał w środę Narodowy Bank Polski w raporcie "Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2016 r.". Mniej było transakcji w bankomatach, ale wyższa była ich wartość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy polubili płatności zbliżeniowe i przy pomocy smartfona

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:41
W mijającym tygodniu klienci kilku banków mogli być niemile zaskoczeni, kiedy okazało się, że korzystając z kart firmy Mastercard, za te same zakupy zapłacili dwa razy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce przybywa bankomatów. Tylko po co, skoro coraz rzadziej płacimy gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 10:07
W Polsce rośnie liczba bankomatów, a jednocześnie spada liczba wypłat gotówki.
rozwiń zwiń