Gospodarka

Rodzina 500+: chcesz nadal otrzymywać świadczenie? Pamiętaj o złożeniu wniosku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:30
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Beneficjenci, którzy tego nie zrobią, stracą wsparcie.
Audio
  • O zmianach w programie „Rodzina 500+” mówili w radiowej Jedynce Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Justyna Białowąs z PKO Banku Polskiego (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o 500+.
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o 500+. Foto: pikselstock/Shutterstock.com

Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 października, tłumaczy Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Kończy się obecny okres świadczeniowy. Osoby, które miały ustalone prawo do świadczenia wychowawczego, składając wniosek już w kwietniu 2016 roku, mają to prawo ustalone do końca września tego roku. Aby otrzymywać świadczenie w kolejnych miesiącach, muszą teraz złożyć nowy wniosek. Składamy go, tak jak składaliśmy w roku ubiegłym, czyli osobiście w gminie, w Urzędach Miast, ośrodkach pomocy społecznej. Wniosek można złożyć również w drodze elektronicznej – wyjaśnia ekspert.

Wnioski także przez internet 

Taki e-wniosek możemy złożyć za pomocą portalu ministerstwa - Empatia ale też poprzez bankowość elektroniczną. I ten sposób, jak mówi Justyna Białowąs z PKO Banku Polskiego, cieszy się bardzo dużą popularnością.

- Po udostępnieniu wniosku 1 kwietnia 2016 roku w naszych serwisach bankowych, wniosek „Rodzina 500+” wypełniło ponad 180 tys. naszych klientów. Złożenie wniosku przez nasze serwisy internetowe jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się do serwisu internetowego iPKO, przejść do sekcji e-Urząd, a tam wybrać wniosek 500+. Większość danych wypełniana jest automatycznie z danych klienta. Wystarczy uzupełnić dane dzieci i informacje dotyczące dochodów itp. W tym roku ograniczyliśmy maksymalnie liczbę dokumentów, które trzeba załączyć, żeby wysłać dalej wniosek – tłumaczy rozmówczyni Jedynki.

Nowe obowiązki dla części beneficjentów

Główne założenia projektu pozostają bez zmian, choć w tym roku pojawią się też dla niektórych beneficjentów programu nowe obowiązki, dodaje Olgierd Podgórski.

- W przypadku osób, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany, to tu jest nowość. Takie osoby będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Przy pozostałych dochodach osoby składają tylko wniosek, a gmina sama sprawdza dochody, łącząc się z urzędem skarbowym – mówi ekspert.

Ważna zmiana dla samotnych rodziców 

Inna ważna zmiana dotyczy osób, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci.

- Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty. Taka zasada obowiązuje w zasiłku rodzinnym od 13 lat, od początku systemu obowiązywania. Teraz wprowadziliśmy ją do programu „Rodzina 500+”. Ważne, że te osoby samotne, które nie mają zasądzonych alimentów z różnych powodów, powinny jak najszybciej pójść do sądu złożyć wniosek o powództwo alimentacyjne i bardzo ważne jest, żeby przy tym wniosku złożyły również wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas w terminie do 30 dni sąd takie zabezpieczenie wydaje. I to już będzie wystarczające do otrzymania świadczenia z programu „Rodzina 500+” – wyjaśnia Olgierd Podgórski.

Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz do roku.

Program został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Podstawowym kryterium do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie bądź - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł. Na drugie i kolejne dziecko świadczenie to nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm za nowelizacją uszczelniającą program "Rodzina 500 plus"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 11:47
Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny Elżbiety Rafalskiej, przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą zmiany w programie "Rodzina 500 plus" i ułatwiającą zakładanie żłobków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina 500+": wnioski można składać od 1 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 21:10
Już od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o "500+" i inne świadczenia dla rodzin - przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Przyjęta w piątek ustawa ujednoliciła terminy przyjmowania wniosków o różne rodzaje świadczeń dla rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 plus: od kiedy można składać wnioski? Co zmieni się w programie?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 15:50
Od 1 sierpnia rodziny korzystające z rządowego programu "Rodzina 500 plus" będą mogły składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia. Jeśli tego nie zrobią, stracą wsparcie.
rozwiń zwiń