Gospodarka

KNF ostrzega przed bitcoinem. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:12
Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski ostrzegały przed wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin.
Audio
  • O ryzykach związkach z wirtualnymi walutami i rynku fintech mówi w Polskim Radiu 24 Maciej Krzysztoszek, prezes European Fintech Forum./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski ostrzegały przed wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin.
Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski ostrzegały przed wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin. Foto: Pixabay

Na liście ryzyk znalazły się m.in. brak gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które odnoszą się do depozytów bankowych, brak powszechnej akceptowalności oraz ryzyko związane z dużą zmianą ceny.

Maciej Krzysztoszek, prezes European Fintech Forum zgadza się z tymi wątpliwościami i też zaleca ostrożność.

Kryptowaluta nie jest oficjalnym środkiem płatniczym

I przypomina, że trzeba opamiętać, że nie jest to oficjalny środek płatniczy – nie można tymi kryptowalutami płacić w sklepach czy rozliczać się podatkowo.

I dodaje, że najważniejszą miarą oceniającą waluty jest ich stabilność, a tej brak w przypadku kryptowalut.

Bitcoin obarczony dużym ryzykiem kursowym

A to oznacza, że możemy na nich bardzo dużo stracić, można też zyskać, ale związane jest to z bardzo dużym ryzykiem, mówi gość Polskiego Radia 24.

Przypomina, że kryptowaluty nie są objęte żadnymi gwarancjami państwa, stąd gdyby platforma internetowa oferująca obrót bitcoinem upadła, nikt nie zwróci nam zaangażowanych środków.

Ryzyk jest dużo, nie wszystkie są rozpoznane

I dodaje, że nadal nie rozpoznaliśmy wszystkich ryzyk związanych z operowaniem kryptowalutami.

Według oceny KNF i NBP, niektóre formy inwestowania w wirtualne waluty mogą mieć też charakter piramidy finansowej - w efekcie inwestor może w krótkim czasie utracić środki.

Fintech ma dużą pojemność

Ale rynek fintech to dużo więcej niż tylko wirtualne waluty.

I wyjaśnia, że nie mamy jeszcze zdefiniowanego prawnie tego pojęcia, ale tam gdzie pojawia się pieniądz i innowacja, to pojawia się tez fintech.

− Ja bym powiedział, że fintech to takie innowacje finansowe, które są oparte na technologiach i które zmieniają nasz sposób myślenia o finansach, mówi gość PR24.

I dodaje, że Polacy znajdują się w czołówce europejskich nacji, korzystających z nowatorskich rozwiązań finansowych.

Przykładem jest system BLIK, czyli system płatności poprzez telefony komórkowe, 8 mln Polaków korzysta z płatności mobilnych, w naszym kraju założono już milion profili zaufanych założonych na platformie ePUAP

Według danych firmy Deloitte wartość branży fintech w rejonie Europy Środkowo - Wschodniej to 2,2 miliarda euro. Na Polskę przypada tu aż 860 milionów. To największa kwota ze wszystkich analizowanych w raporcie krajów w tym regionie.

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak