Gospodarka

Zgubienie karty bankomatowej już tak mocno nie uderzy po kieszeni?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 09:30
Już za pół roku zgubienie karty bankomatowej nie będzie grozić utratą więcej niż 200 zł. Takie zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przygotowany przez resort finansów w związku z wdrożeniem dyrektywy PSD2" - pisze "Gazeta Polska".
Celem zmian jest ustawowe wzmocnienie niebankowych usługodawców płatniczych tak, aby obsługa klientów była szybsza, lepsza i tańsza
Celem zmian jest ustawowe wzmocnienie niebankowych usługodawców płatniczych tak, aby obsługa klientów była szybsza, lepsza i tańszaFoto: Pixabay.com

Celem zmian jest ustawowe wzmocnienie niebankowych usługodawców płatniczych tak, aby obsługa klientów była szybsza, lepsza i tańsza – wyjaśnia inicjator zmian, Ministerstwo Finansów. Wprowadzenie nowych przepisów w Polsce przyniesie rocznie ok. 240 mln zł oszczędności dla obywateli i gospodarstw domowych – twierdzi ten resort.

Projekt przewiduje wiele ułatwień w dokonywaniu płatności elektronicznych, np. przez aplikację w telefonie komórkowym. "Pojawi się m.in. dwuskładnikowe uwierzytelnianie transakcji. Klient będzie musiał nie tylko zalogować się w systemie internetowym, lecz także wprowadzić SMS uwierzytelniający, który zostanie mu przesłany na telefon komórkowy. Jeśli transakcja zostanie przeprowadzona bez tego zabezpieczenia, będzie obciążała konto przedsiębiorcy, a nie klienta" – czytamy w artykule.

Nowelizacja przepisów jest związana z wdrożeniem unijnej dyrektywy Payment Services Directive 2 (PSD2) i stanowi odpowiedź na duży wzrost liczby płatności elektronicznych i realizowanych za pomocą urządzeń przenośnych – wyjaśnia "GPC".

Ok. 730 mln euro oszczędności dla klientów 

Eksperci oceniają, że wprowadzony w UE "zakaz pobierania dodatkowych opłat obejmie ok. 95 proc. wszystkich płatności kartami w Unii, dzięki czemu oszczędności dla klientów wyniosą ok. 730 mln euro" – pisze "GPC".

I wyjaśnia, że "najważniejszą zmianą będzie zmniejszenie odpowiedzialności za straty spowodowane nieautoryzowanymi transakcjami np. w przypadku zgubienia lub kradzieży karty" – pisze.

Obecnie właściciel karty odpowiada za nie swoje zakupy w systemie technologii zbliżeniowej do kwoty 150 euro (640 zł), a od połowy stycznia ma to być tylko 50 euro, czyli ok. 215 zł.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Polsce przybywa bankomatów. Tylko po co, skoro coraz rzadziej płacimy gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 10:07
W Polsce rośnie liczba bankomatów, a jednocześnie spada liczba wypłat gotówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy chętniej płacą kartami i telefonami, rezygnują z noszenia przy sobie gotówki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:50
Co trzeci mieszkaniec Polski deklaruje, że nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe". To trzy razy wyższy odsetek niż Niemczech, gdzie aż 90 proc. osób deklaruje, że zawsze lub często ma przy sobie gotówkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Bez Płacenia Gotówką: w wielu punktach wciąż brakuje terminali

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 16:45
Dziś obchodzimy Dzień Bez Płacenia Gotówką, którego celem jest m.in. zachęcanie społeczeństwa do płatności bezgotówkowych. Pomimo rosnącego wskaźnika wykorzystania plastikowego pieniądza, wciąż w wielu punktach sprzedaży brakuje terminali płatniczych. Obecnie mniej niż 20 proc. polskich detalistów korzystających z kas fiskalnych posiada urządzenia do obsługi płatności bezgotówkowych. 
rozwiń zwiń