Gospodarka

Polisolokaty: o tym terminie trzeba pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 07:30
Przedawniają się roszczenia klientów ubezpieczycieli, którzy posiadali tzw. polisolokaty i zerwali je w 2007 roku, płacąc sięgające kilkudziesięciu procent opłaty likwidacyjne.
Audio
  • Piotr Sułek ze stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”: w tym roku mija okres przedawnienia dla osób, które rozwiązały umowy w 2007 r. (IAR)
  • Piotr Sułek ze stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”: problem może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób (IAR)
Polisolokaty w wielu wypadkach okazały się pułapką dla klientów
Polisolokaty w wielu wypadkach okazały się pułapką dla klientówFoto: Glow Images/East News

Piotr Sułek ze stowarzyszenia „Przywiązani do polisy” powiedział, że w tym roku mija okres przedawnienia dla osób, które rozwiązały umowy w 2007 roku. Był to początek sprzedaży takich produktów finansowych, ale osoby, które zawarły wówczas umowę i wkrótce ją rozwiązały, straciły całość lub większość pieniędzy. Przedstawiciel pokrzywdzonych dodaje, że jeżeli osoby te nie znajdą dokumentów i nie skierują sprawy do sądu, stracą pieniądze.

Według organizacji problem może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Stowarzyszenie „Przywiązani do polisy” pomaga także posiadaczom kredytów walutowych, kierując ich do organizacji, która zrzesza kredytobiorców.

Z danych Rzecznika Finansowego wynika, że rośnie zainteresowanie klientów polisami z tak zwanymi ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W 2010 ich posiadacze skarżyli się rzecznikowi 103 razy. W latach 2013-2015, klienci skarżyli się łącznie już ponad 3700 razy.

Tak zwane polisolokaty to instrumenty finansowe, które pozwalały uniknąć ich posiadaczom płacenia podatku od zysków kapitałowych. Czas inwestycji trwał kilka lub kilkanaście lat, a rezygnacja z nich wiązała się z utratą części lub całości zgromadzonego kapitału.

Trzy drogi do odzyskania pieniędzy

Jak mówił wcześniej Piotr Sułek, klienci mają do wyboru trzy drogi do odzyskania pieniędzy. Po pierwsze, mogą zawrzeć ugodę ze sprzedawcą polisy.

- Doradzamy, żeby najpierw spróbować tej drogi w rozmowach z towarzystwami. Dostrzegamy, że im bardziej przybywa wyroków sądowych korzystnych dla klientów, tym towarzystwa są bardziej skłonne do zawierania ugód. Jeżeli ktoś jest zdeterminowany, potrafi przedstawić argumenty, przygotuje dobrze pismo i wypełni wniosek, to ma szansę na korzystne dla siebie rozwiązanie - powiedział.

Kolejna droga to - zdaniem Sułka - indywidualny pozew sądowy.

- My niestety nie możemy reprezentować poszkodowanych, ale udzielamy informacji, dajemy wzory pism. Bo większość osób nie wie, jak ma postąpić, od czego zacząć. W tym możemy pomóc. Warto spróbować tego sposobu, bo sądy zasądzają zwrot kosztów postępowania, co pokrywa zazwyczaj ok. 70 proc. kosztów adwokackich. Towarzystwa coraz rzadziej składają też apelacje - powiedział.

Dodał, że trzecim sposobem jest pozew zbiorowy, do którego przystąpienie jest tańsze niż do pozwu indywidualnego.

- Patrzymy na nie z nadzieją, gdyż mogą one na nowo wpłynąć na ukształtowanie relacji pomiędzy ubezpieczycielami i konsumentami, posiadającymi ten produkt. Zdajemy sobie sprawę, że jak pojedyncze osoby wygrywają w sądach, to nie jest to odczuwalne dla towarzystw ubezpieczeniowych. Natomiast w pozwach zbiorowych, które dotyczą 100-200 osób, to już są kwoty rzędu kilku milionów. Poza tym liczymy, że takie wyroki zostaną nagłośnione - mówił. Według Sułka żaden taki pozew nie znalazł jeszcze rozstrzygnięcia, ale zostały już wydane decyzje o ich dopuszczeniu do rozpoznania.

Polisolokaty to bardzo skomplikowane produkty finansowe

Tomasz Majkowycz z Kancelarii RK Legal podkreśla, że polisolokaty, czyli umowy ubezpieczenia powiązane z funduszami kapitałowymi, to bardzo skomplikowane i ryzykowne produkty inwestycyjne. Wielu klientów, decydując się na tego typu inwestycję, nie wiedziało, z jakim ryzykiem się ona wiąże.

– Bardzo często już po dwóch miesiącach trwania umowy wartość rachunku spadała blisko o połowę. Osoby, które obserwowały tego typu ruchy, chciały jak najszybciej zrezygnować z kontynuowania polisy, ale towarzystwa ubezpieczeniowe uniemożliwiały to, stosując tzw. opłaty likwidacyjne. W wielu przypadkach sięgały one nawet 100 proc. wartości rachunku. Polskie sądy uznały tego typu opłaty za niedozwolone i nakazują ich zwrot klientom firm ubezpieczeniowych – mówi Tomasz Majkowycz.

Źródło: Newseria

– Jeżeli ktoś nam oferuje różnego rodzaju produkty i nie rozumiemy ich istoty, to nie powinniśmy się decydować na zakupywanie tego typu produktów. Zawsze inwestując nasze pieniądze, powinniśmy robić to w sposób świadomy i przemyślany – apeluje Tomasz Majkowycz.

IAR/PAP/Newseria, awi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz zrezygnować z polisolokaty, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zadzwoń na infolinię

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 15:24
Po raz drugi stowarzyszenie „Przywiązani do polisy” prowadzi infolinię dla konsumentów, którzy korzystają z tak zwanych polisolokat i czują się pokrzywdzeni. Klienci mogą bezpłatnie dowiedzieć się, jak zrezygnować z niechcianego produktu finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokaty: będą nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 09:34
Możliwe, że już wkrótce problem polisolokat, czyli polis z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym zostanie rozwiązany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokaty: można starać się o odzyskanie pieniędzy 10 lat wstecz

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 10:58
W wypadku polisolokat okres przedawnienia to 10 lat, więc jeśli ktoś zlikwidował taką polisę 8-9 lat temu, ciągle może ubiegać się o zwrot pieniędzy - mówi Piotr Sułek ze stowarzyszenia "Przywiązani do polisy". Do 15 września prowadzi ono akcję pomocy prawnej dot. polisolokat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nabici w polisolokaty odzyskają swoje pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 18:01
Jest szansa, że właściciele polis inwestycyjnych, zwanych potocznie polisolokatami będą mogli się z nich wycofać bez większych strat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poliosolokaty pod lupą resortu sprawiedliwości. Powstał specjalny zespół

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:57
Przy ministerstwie sprawiedliwości powstanie grupa robocza, która zajmie się problemem tak zwanych polisolokat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokaty: jest porozumienie UOKiK i ubezpieczycieli. Kto odzyska pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 18:00
Rezygnacja z polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ma być łatwiejsza i mniej kosztowna. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpisał właśnie porozumienia z 16 towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dotyczy ono tzw. polisolokat zawartych przed 2014 rokiem. Problemy osób, które zawarły umowy po tym okresie, zostały częściowo rozwiązane wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokaty: Ministerstwo Finansów szykuje zmiany

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 09:53
Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w przepisach tak, aby klienci wiedzieli, jaka prowizję dostanie pośrednik za sprzedaż polisolokat - podaje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń