Gospodarka

Pomoc dla frankowiczów: "tonący" kredytobiorcy otrzymają realne wsparcie - ustawa prezydenta w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:45
Jest szansa, że kredytobiorcy mający kłopoty ze spłatą kredytów, otrzymają wreszcie realną pomoc. Prezydencka ustawa skierowana dzisiaj do Sejmu, poprawia ustawę  z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. NBP chwali projekt.
Prezydencki projekt zwiększa pomoc dla kredytobiorców oraz wprowadza nowy instrument wspierający dobrowolną restrukturyzację kredytów.
Prezydencki projekt zwiększa pomoc dla kredytobiorców oraz wprowadza nowy instrument wspierający dobrowolną restrukturyzację kredytów.Foto: Pixabay

Prezydencki projekt wprowadza nowy instrument wspierający dobrowolną restrukturyzację kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut innych niż te, w których kredytobiorcy uzyskują dochody.

Nowela przewiduje m.in. nowy model wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Ustawa przewiduje wsparcie dla kredytobiorców obciążonych pożyczkami w złotych jak i walutach, w tym we frankach szwajcarskich

Proponowane rozwiązania będą w równym stopniu dostępne dla kredytobiorców posiadających kredyty wyrażone w złotych jak i odnoszone do walut obcych.

Ustawa z 2015 r. przewidywała zwrotne wsparcie w spłacie kredytu przez 18 miesięcy

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach kancelarii Prezydenta RP, ustawa o wsparciu kredytobiorców miała na celu ułatwienie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej spłaty rat kredytu. Przez okres do 18 miesięcy ich zobowiązania, w wysokości do 1 500 złotych miesięcznie, mogły być pokrywane ze środków specjalnego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Po upływie 2 lat od otrzymania ostatniej transzy wsparcia, kredytobiorca rozpoczynał spłatę środków otrzymanych w ramach wsparcia, przy czym okres spłaty nieoprocentowanych rat mógł być ustalony nawet na 8 lat.

Ustawa właściwie nie zadziałała

Ustawa właściwie nie zadziałała – z funduszu pomocowego wykorzystano w 2016 r. tylko  2 procent środków.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych w Kancelarii Prezydenta RP, przyczyną nikłego wykorzystania funduszu były zbyt restrykcyjne warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca wnioskujący o pomoc oraz, zapis sprawiający, że rozpatrywanie wniosków w zbyt dużym zakresie pozostawiono kredytodawcom.

Prezydencka nowelizacja przewiduje dwukrotne podniesienie minimum dochodowego i procedurę odwoławczą od decyzji banku

Dlatego Prezydent RP zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie procedury odwoławczej w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank – kredytodawcę.

W takiej sytuacji będzie możliwe odwołanie się do Rady Funduszu z prośbą o ponowną weryfikację wniosku.

Wsparcie zostanie wydłużone do 36 miesięcy, zwiększone z 1500 do 2 tys. zł miesięcznie, wydłużony został okres spłaty i umożliwienie umorzenia części pomocy

Ponadto zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1500 na 2000 złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

Kredytobiorca będzie mógł zaciągnąć pożyczkę na spłatę zobowiązania przy sprzedaży nieruchomości

Ustawa wprowadza również inne narzędzie wspierania kredytobiorców, tj. możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość może wynieść aż 72 000 złotych, natomiast zasady spłaty będą analogiczne do tych, które obowiązują przy wsparciu w spłacaniu rat.

Nowy instrument - będzie wsparcie dla banków, którzy zdecydują się na restrukturyzację kredytów w walutach

Zupełnie nowym instrumentem prawnym, który wprowadzi ustawa będzie wsparcie dla kredytodawców z tytułu restrukturyzacji znajdujących się w ich portfelach kredytów indeksowanych i denominowanych.

Banki, które zdecydują się restrukturyzować, czyli „odwalutowywać” kredyty odnoszone do walut obcych będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji.

Banki złożą się na Fundusz Restrukturyzacyjny

Źródłem finansowania tego wsparcia będzie, działający w ramach Funduszu Wsparcia, Fundusz Restrukturyzacyjny.

Utworzony zostanie on ze składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych. Istotne jest, że banki prowadzące zdecydowane działania restrukturyzacyjne będą promowane, łącznie z możliwością przejęcia niewykorzystanych przez inne banki środków z Funduszu Restrukturyzacyjnego.

Banki obciążone rocznie kwota 3,2  mld zł

W uzasadnieniu do projektu napisano, że wpłaty na Fundusz Restrukturyzacyjny nie będą mogły przekraczać kwartalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów podlegających restrukturyzacji. "Oznacza to, iż kredytodawcy nie poniosą większego obciążenia niż ok. 3,2 mld zł rocznie" - czytamy w dokumencie.

Jednocześnie z dniem wejścia w życie ustawy środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców staną się środkami Funduszu Wspierającego. Kolejne wpłaty na Fundusz Wspierający nie będą mogły przekraczać kwartalnie 1 proc. wartości portfela kredytów, których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni.

NBP pozytywnie o prezydenckim projekcie ustawy o wsparciu kredytobiorców

Narodowy Bank Polski pozytywnie ocenił prezydencki projekt o pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Ocenił, że pozwoli on na szersze wsparcie kredytobiorców przy zachowaniu wsparcia dla stabilności systemu finansowego, informuje Polska Agencja Prasowa.

Według NBP projektowane zmiany pozwolą na szersze wsparcie kredytobiorców.

"Działanie takie ma ważny aspekt społeczny, przy zachowaniu jednoczesnego wsparcia dla stabilności systemu finansowego" - napisano w komunikacie.

NBP: Projekt wspiera kredytobiorców i nie osłabia sektora finansowego

Według banku, prezydencki projekt zakłada ponadto wprowadzenie mechanizmu, który powinien doprowadzić do istotnego ograniczenia ryzyka związanego z walutowymi kredytami mieszkaniowymi, na zasadzie dobrowolnego porozumienia kredytodawców z kredytobiorcami, a zatem chroniąc stabilność finansową i nie wprowadzając istotnych zagrożeń ekonomicznych i prawnych, z jakimi łączyłyby się wszelkie próby przymusowej restrukturyzacji kredytów walutowych.

Stop Bankowemu Bezprawiu negatywnie o projekcie prezydenta

Grupujące frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" negatywnie oceniło złożony w środę w Sejmie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP, skierowany prze prezydenta projekt to efekt wspólnych działań Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Komisji Nadzoru Finansowego.

Jarosław Krawędkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Frankowicze niezadowoleni ws. propozycji banków dotyczących przewalutowania

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 15:57
Propozycje przewalutowania kredytów frankowych, składane klientom przez PKO BP i mBank, są dla kredytobiorców mało satysfakcjonujące - uważa prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomoc dla frankowiczów korzystna dla polskiej gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:35
W piątek specjalna podkomisja sejmowa miała się zająć trzema projektami ustaw o pomocy dla frankowiczów. Zebranie podkomisji zostało jednak przełożone. O pomocy dla frankowiczów, która może jednocześnie wesprzeć polską gospodarkę, mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
rozwiń zwiń