Gospodarka

Gdy maleją zyski, banki sięgają klientom głębiej do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 19:22
Banki zarabiają coraz mniej. Tylko 6 miliardów 880 milionów złotych zarobiły do końca czerwca wszystkie polskie banki - podaje Narodowy Bank Polski.
Audio
  • Dlaczego malejące zyski nie zachwieją pozycją polskich banków, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Tomasz Jaroszek, ekspert finansowy platformy Kapitalni.org./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Warto pamiętać, że o każdej zmianie w tabeli opłat bank musi klientów poinformować. Podwyżki w bankach to też dobra okazja do zmiany konta i samej instytucji, w której mamy rachunek.
Warto pamiętać, że o każdej zmianie w tabeli opłat bank musi klientów poinformować. Podwyżki w bankach to też dobra okazja do zmiany konta i samej instytucji, w której mamy rachunek.Foto: Pixabay

To wynik gorszy o blisko 17 procent niż rok wcześniej.

Jak mówi o tym Tomasz Jaroszek, ekspert finansowy platformy Kapitalni.org., przyzwyczailiśmy się już do tego, że banki biją z roku na rok coraz większe rekordy w zyskach, co pokazał szczególnie rok, w którym banki obawiały się podatku bankowego, a wyniki osiągnęły rekordowo wysokie.

Banki przyzwyczaiły nas do rosnących zysków

− Dlatego teraz zastanawiamy się, skąd te spadki, mówi gość Polskiego Radia 24.

− Tymczasem jest to kwestia np. gorszego jednego kwartału, co zostanie wyrównane do końca roku, gdy Polacy wezmą więcej kredytów na Święta, czy zwiększy się pula kredytów mieszkaniowych, wyjaśnia Jaroszek.

Najgorszy okres banki mają za sobą

Dlatego, jak dodaje, nie martwi się tymi spadkami, szczególnie kwartał do kwartału, i wydaje mu się, że banki największy wstrząs mają już za sobą, i w dużej mierze czujemy to na własnych kieszeniach.

Banki przetrwały dzięki wzrostom prowizji, opłat, marż…

Banki z pewnością nie chcą zarabiać mniej - stąd też festiwal podwyżek, który wciąż trwa.

Wzrosty cen usług bankowych wciąż trwają…

Jak zaznacza gość PR24, wcześniejsze obawy, że po wprowadzeniu podatku bankowego nastąpi gwałtowny skok podwyżek w bankach, nie sprawdziły się.

− Tyle, że jest on stopniowy, i wciąż trwa…, mówi Jaroszek.

W dodatku, że jak podkreśla gość Polskiego Radia, wiele tych opłat dotyczy operacji, których nie dokonujemy na co dzień, stąd często ich nie zauważamy.

Warto pamiętać, że o każdej zmianie w tabeli opłat bank musi klientów poinformować. Podwyżki w bankach to też dobra okazja do zmiany konta i samej instytucji, w której mamy rachunek.

Dominik Olędzki, jk

Zobacz więcej na temat: banki opłaty Dominik Olędzki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal podwyżek opłat w bankach: za bankomaty, przelewy, wpłaty, wypłaty…

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:50
̶ Klienci banków powinni przygotować się na liczne podwyżki w tym roku - zaznacza Tomasz Jaroszek, analityk finansowy doradca.tv.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki podnoszą opłaty. O każdej zmianie muszą klientów powiadomić

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 14:02
W tym roku wiele banków wprowadza liczne opłaty za usługi, które do tej pory w wielu przypadkach były darmowe. Dotyczy to zarówno wypłat z bankomatów, przelewów, czy nawet prowadzenia samego rachunku. A o wszystkich zmianach w tabelach opłat, banki powinny klientów powiadomić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK sprawdza, czy banki odpowiednio informują klientów o podwyżkach

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:41
W tym roku coraz częściej słyszymy, że banki podnoszą nam różnego rodzaju opłaty, a także wprowadzają nowe - od korzystania z bankomatów po prowadzenie samego rachunku. O każdej zmianie w tabeli opłat, klienci muszą zostać poinformowani. Dziś nie zawsze instytucje finansowe robią to w odpowiedni sposób. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowania przeciwko 18 bankom.
rozwiń zwiń