Gospodarka

Kurs franka szwajcarskiego pozostaje niski. To dobry moment na przewalutowanie kredytów?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:27
Frankowicze ostatnimi czasy śpią zapewne nieco spokojniej, bo kurs szwajcarskiej waluty wobec złotego utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a więc i ich raty kredytowe są niższe.
Audio
  • O osłabieniu kursu franka szwajcarskiego i sytuacji kredytobiorców walutowych mówili w audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: Mariusz Adamiak z PKO BP i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej (Wojciech Surmacz)
Kurs franka szwajcarskiego pozostaje ostatnio na niskich poziomach wobec złotego
Kurs franka szwajcarskiego pozostaje ostatnio na niskich poziomach wobec złotegoFoto: Andriy Solovyov/Shutterstock.com

Średni kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się na poziomie 3,70 zł. We wtorek nastąpiło lekkie jego odbicie, ale generalnie tendencja spadkowa utrzymuje się już od jakiegoś czasu. I to w najbliższym czasie nie powinno się zmienić, przewiduje Mariusz Adamiak z PKO BP.

- To osłabienie, z którym mieliśmy do czynienia, utrzyma się w dalszej części roku. Oczywiście będziemy mieli do czynienia z jakimiś wahaniami, ale tutaj nie liczyłbym na to, że kurs franka szwajcarskiego spadnie do poziomu 3 zł – podkreśla gość audycji „Rządy pieniądza” w Polskim Radiu 24.

Lepiej się nie spieszyć…

Ten kurs i tak już jednak się znacznie osłabił, dodaje analityk.

- A odsetki kredytowe frankowiczów są prawie zerowe, to myślę, że w tym momencie nie ma powodu, żeby w jakimś pośpiechu przewalutować te kredyty, tylko pomagać tym, którzy naprawdę są w trudnej sytuacji – mówi  Mariusz Adamiak.

… czy wykorzystać moment?

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej jest większym optymistą i przewiduje, że jeszcze większe osłabienie szwajcarskiej waluty jest możliwe. I jak dodaje, jeżeli kurs szwajcarskiej waluty spadłby do poziomu 3 zł, to frankowicze powinni zacząć rozważać przewalutowanie kredytów.

- Posiadanie tych kredytów jest niebezpieczne, nie tylko dla kredytobiorców, ale i dla systemu bankowego. Prosta zasada mówi: zadłużamy się w tej walucie, w której zarabiamy – mówi ekspert.


. .

15 stycznia 2015 roku, kiedy Szwajcarski Bank narodowy zdecydował się na uwolnienie kursu franka wobec euro, kurs tej waluty poszybował w górę, przebijając poziom 4 zł, a niektóre platformy pokazywały nawet poziomy ponad 5 zł. Ta sytuacja przełożyła się na kłopoty wielu kredytobiorców walutowych z płaceniem swoich zobowiązań.

Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia o pomocy dla frankowiczów:

Źródło: Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla frankowiczów: "tonący" kredytobiorcy otrzymają realne wsparcie - ustawa prezydenta w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:45
Jest szansa, że kredytobiorcy mający kłopoty ze spłatą kredytów, otrzymają wreszcie realną pomoc. Prezydencka ustawa skierowana dzisiaj do Sejmu, poprawia ustawę  z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. NBP chwali projekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna wiadomość dla frankowiczów – za 4 lata zniknie LIBOR

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:55
Stopa oprocentowania pożyczek LIBOR zniknie w 2021 roku, zdecydował brytyjski nadzór finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o pomocy dla frankowiczów: skorzystają najbardziej zagrożeni

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 19:40
Prezydencki projekt ustawy dotyczący frankowiczów może być dużym wsparciem dla części kredytobiorców – ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.
rozwiń zwiń