Gospodarka

Pomoc dla frankowiczów. Banki zamiast restrukturyzować kredyty zaczną wypowiadać umowy?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 10:15
Prezydencki projekt ustawy mającej pomóc frankowiczom zawiera zapisy mogące mobilizować banki do jak najszybszego wypowiadania umów kredytowych, ostrzega Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu".
Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie
Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcieFoto: Serjio74/Shutterstock.com

Prezydencki projekt pomocy frankowiczom zakłada powołanie Funduszu Restrukturyzacyjnego, który ma finansować przewalutowanie kredytów frankowych.

− Banki będą płacić co kwartał składki, które potem będą mogły wykorzystać na przewalutowanie kredytów frankowych po kursie korzystniejszym niż ten, który będzie obowiązywał w dniu takiej operacji – wyjaśniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Źródło wideo: Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

Przewalutowanie będzie proponowane tym klientom banków, którzy znajdują się w najgorszej sytuacji finansowej. Bankom będzie zależało na tym, by klienci, którzy taką propozycję dostaną, korzystali z niej, dodawał ekspert. 

– To dlatego, że jeżeli przez 6 miesięcy banki nie wykorzystają swoich składek na pomoc dla swoich klientów, to w ramach funduszu trafią one do innych banków, które wtedy za te pieniądze będą mogły pomóc swoim klientom – mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Jarosław Sadowski.


. .

Bankom będzie opłacało się jak najszybciej wypowiadać umowy?

Te zapisy prezydenckiego projektu będzie mobilizował banki do wypowiadania umów kredytowych, przestrzega z kolei w rozmowie z PAP Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

- Chodzi o artykuły przewidujące, że banki tym więcej będą płaciły na Fundusz Restrukturyzacyjny, im więcej mają kredytów przeterminowanych powyżej 90 dni. A taki kredyt może być już wypowiedziany po 30-60 dniach. Bankom będzie więc się opłacało wypowiedzieć umowy jak najszybciej i jak największą ich ilość. Poza tym, jak wyliczył portal www.odfrankujkredyt.info, przy średnim kredycie bank co kwartał będzie płacić za kredyt składkę do funduszu ok. 1800 złotych. To nie jest kwota, która będzie zmuszać banki do restrukturyzacji kredytów "walutowych", bo mogą one oszacować, że korzystniejsze jest wypowiedzenie tej umowy – mówił Arkadiusz Szczęśniak.

Dlatego też Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" uważa, że jak najszybciej powinna zostać uchwalona ustawa, która wydłuży termin wypowiadania umów kredytowych przez banki do pół roku po zaprzestaniu spłaty. Zapowiada obywatelską inicjatywę w tej sprawie.

PAP/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważna wiadomość dla frankowiczów – za 4 lata zniknie LIBOR

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:55
Stopa oprocentowania pożyczek LIBOR zniknie w 2021 roku, zdecydował brytyjski nadzór finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o pomocy dla frankowiczów: skorzystają najbardziej zagrożeni

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 19:40
Prezydencki projekt ustawy dotyczący frankowiczów może być dużym wsparciem dla części kredytobiorców – ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs franka szwajcarskiego pozostaje niski. To dobry moment na przewalutowanie kredytów?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:27
Frankowicze ostatnimi czasy śpią zapewne nieco spokojniej, bo kurs szwajcarskiej waluty wobec złotego utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a więc i ich raty kredytowe są niższe.
rozwiń zwiń