Gospodarka

Nawałnice nad Polską. Poszkodowani przez 2 lata nie zapłacą podatku od darowizn

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 20:50
Poszkodowani w nawałnicach zostali zwolnieni z podatku od darowizn na dwa lata, licząc od 12 sierpnia.
Nawałnice zniszczyły wiele budynków, również mieszkalnych
Nawałnice zniszczyły wiele budynków, również mieszkalnychFoto: Jim Lopes/Shutterstock.com

Zgodnie z rozporządzeniem, które podpisał wicepremier, minister finansów i gospodarki Mateusz Morawiecki, żadna z osób poszkodowanych, która otrzyma wsparcie, przez dwa lata nie zapłaci od takiej darowizny podatku.

Zwolnienie będzie obowiązywało niezależnie od wysokości oraz od tego, czy otrzymana pomoc będzie miała formę pieniężną, czy rzeczową.

Trwa szacowanie strat

Tymczasem trwa szacowanie strat, a firmy ubezpieczeniowe przygotowują się do wypłaty odszkodowań. Ubezpieczyciele wypłacą ok. 400 milionów złotych. Stanowi to równowartość kilkunastu procent poniesionych, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Nie ma oszacowanych wszystkich zniszczeń. Natomiast można się posłużyć szacunkami sprzed lat, dlatego że takie doświadczenie można zrobić np. na powodzi z 2010 roku i wtedy, jeżeli porównamy wartość zniszczeń do wartości wypłaconych odszkodowań, to nam wyjdzie, że ubezpieczone było kilkanaście procent wartości tego, co zostało zniszczone – mówił ekspert.

Według szacunków, w ubiegłotygodniowych nawałnicach zniszczonych dostało ponad 3,6 tys. nieruchomości oraz kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów i setki kilometrów linii energetycznych.

IAR/Polskie Radio, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Ubezpieczyciele wypłacą kilkaset milionów złotych odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:52
Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić nawet 400 mln zł, szacują eksperci. - Duże szkody wyrządzane przez żywioły, takie jak wiatr czy wodę, w Polsce zdarzają się co roku, ubezpieczyciele są na takie sytuacje przygotowani – mówi Polskiemu Radiu Marcin Tarczyński, z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice będą kosztować ubezpieczycieli kilkaset milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 18:28
Ubezpieczyciele są przygotowani na wypłatę odszkodowań po ostatnich nawałnicach - powiedział PAP Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Ocenił, że wartość potencjalnych odszkodowań sięgnie kilkuset milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Jak dochodzić wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 12:30
Żywioły szalejące ostatnio nad Polską zniszczyły wiele zabudowań. Rzecznik Finansowy przypomina w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia o podstawych prawach klientów ubezpieczycieli przy likwidacji tego typu szkód.
rozwiń zwiń