Gospodarka

Kredyt na skradziony dowód tożsamości: jak działają oszuści?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:30
Codziennie dochodzi do prób wyłudzenia niemal miliona złotych. Często dzieje się to na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Jak przed tym się uchronić?
Audio
  • O próbach wyłudzeń kredytów na skradzione dokumenty w radiowej Jedynce mówili dr Bartłomiej Okoń z Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych i dr Przemysław Barbrich ze Związki Banków Polskich (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Emilia Iwanicka/Polskie Radio

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich każdego kwartału udaje się  udaremnić ponad 1 700 wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ok. 100 milionów złotych. Najczęściej wykorzystywane są do tego skradzione bądź znalezione dokumenty tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Z próbami wyłudzeń spotykają się także firmy pożyczkowe, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Bartłomiej Okoń z Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Bartłomiej Okoń Próby oszustwa mogą dotyczyć ok. 1 proc. udzielanych pożyczek.

- Do naszego Związku wpływa kilkanaście przypadków rocznie, co jednak nie oznacza, że są to przypadki wszystkie. Bardzo wiele z tych przypadków zgłaszanych jest organom policji. W oparciu o dostępne nam dane szacujemy, że próby oszustwa mogą dotyczyć ok. 1 proc. udzielanych pożyczek – mówi ekspert.

Jak działają oszuści?

Tak czy inaczej, jak dodaje dr Przemysław Barbrich ze Związki Banków Polskich, sprawy nie można bagatelizować.

- Wystarczy, żeby przestępca założył konto, a potem zwrócił się do kilku firm pożyczkowych o przelanie często małych kwot na konto bankowe i już mamy sytuację, że nagle dowiadujemy się, że komornik chce sięgnąć po nasze wynagrodzenie, bo na nasze konto ktoś zaciągnął 30 pożyczek w różnych firmach – wyjaśnia mechanizm działania oszustów rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zgubienie czy kradzież dowodu trzeba zgłosić w banku

Takim sytuacjom można jednak zapobiec, bowiem zarówno banki, jaki i firmy pożyczkowe udostępniają narzędzia, które skutecznie uniemożliwią oszustom wyłudzenia pieniędzy na nasze konto. Pierwszym z nich jest system Dokumenty Zastrzeżone. Jak wyjaśnia Przemysław Barbrich, informacje o utraconym np. dowodzie osobistym należy zgłosić bezpośrednio w bankach. Można to zrobić w kilkunastu tysiącach placówek.

Przemysław Barbrich W praktyce działa to w ten sposób, że po wpisaniu naszych danych do systemu bankowego wszystkie banki w Polsce widzą już, że ten dany dokument jest zastrzeżony.

- W praktyce działa to w ten sposób, że po wpisaniu naszych danych do systemu bankowego wszystkie banki w Polsce widzą już, że ten dany dokument jest zastrzeżony. Jeśli potencjalny przestępca, złodziej trafia z takim dowodem osobistym do banku i próbuje np. założyć konto, okazuje się, że jest to niemożliwe. Najczęściej w takiej sytuacji pojawia się w oddziale banku policja i ten przestępca zostaje zatrzymany – mówi ekspert.

System Bezpieczny PESEL

Skradzione dokumenty można także zastrzec w Systemie Bezpieczny PESEL, stworzonym przez firmę CRIF Services we współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych, dodaje dr Bartłomiej Okoń.

- Jego istotną jest zastrzeżenie własnych danych w specjalnej bazie, w oparciu o którą firma pożyczkowa odmówi udzielenia pożyczki. Ma to chronić konsumentów przed wyłudzeniami pożyczek przez osoby trzecie, bezprawnie posługujące się danymi osobowymi pochodzącymi np. ze skradzionych dowodów tożsamości – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zawsze możemy nasze dane wycofać

Zgubione lub skradzione dokumenty można zgłosić na stronie: BezpiecznyPesel.pl. Tam również istnieje możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Jest to jednoznaczne z deklaracją, że nie zamierzamy składać wniosków o zawarcie, ani też zawierać Umów Kredytowych.

- Oczywiście nam jako właścicielom danych osobowych przysługuje zawsze prawo wycofania się z takiego systemu. Natomiast stanowi on w istocie dodatkowy filtr, który powoduje, że bardzo wysoki procent prób oszustwa się nie powiedzie – podkreśla ekspert.

Z systemu Bezpieczny PESEL, który działa od marca 2017 roku, korzysta już blisko 20 firm pożyczkowych.

Błażej Prośniewski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Niechciany kredyt jako pamiątka z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 11:11
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych po raz piąty otwiera internetowy poradnik wakacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stycznia do marca udaremniono ponad 1700 prób wyłudzeń kredytów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:43
Od stycznia do marca udaremniono ponad 1700 prób wyłudzeń kredytów na kwotę 90 milionów 400 tysięcy złotych - wynika z danych Związku Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie chronić swoje dane osobowe i ustrzec się przed kosztownymi konsekwencjami kradzieży tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:00
Wiele firm i instytucji w całej Europie, a także USA, czy Indiach zmaga się ze skutkami wtorkowego cyberataku, do którego wykorzystany został wirus Petya. Blokuje on zainfekowane komputery, a za ich odblokowanie hakerzy domagają się okupu. To najlepiej pokazuje, że zagrożenia czyhające na nas w cyberprzestrzeni mogą nas sporo kosztować w świecie realnym. Jak się zatem przed nimi ustrzec?
rozwiń zwiń