Gospodarka

Rośnie liczba kredytów mieszkaniowych: w tym roku przybędzie ich 200 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 14:18
Banki nie powinny narzekać - niskie stopy procentowe zachęcają Polaków do kredytów mieszkaniowych.
Audio
  • Zainteresowanie zakupem mieszkań i domów nie słabnie. W drugim kwartale banki udzieliły prawie 50 tysięcy kredytów mieszkaniowych, czyli minimalnie mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wzrosła natomiast o ponad 6 procent ich wartość - o 676 milionów złotych i wyniosła 11 miliardów 686 milionów złotych./IAR/.

W drugim kwartale 2017 r. banki udzieliły prawie 50 tys. nowych kredytów mieszkaniowych na kwotę 11,69 mld zł - wynika z raportu przedstawionego na środowej konferencji ZBP.

To wzrost wartości kredytów mieszkaniowych o 6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

2,1 mln kredytów mieszkaniowych

Na koniec drugiego kwartału liczba wszystkich umów kredytowych wzrosła do 2,1 mln sztuk (wzrost o 1,1 proc. w ujęciu kwartalnym) - wynika z raportu Amron-Sarfin.

Wartość nowych kredytów mieszkaniowych, jak wskazano, była wyższa niż w I kwartale, choć ich liczba była nieco niższa.

Wartość zadłużenia Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych to ponad 391 mld zł

Przyrost netto kredytów wyniósł blisko 23 tys. sztuk, a całkowite zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych zwiększyło się o 932 mln zł, osiągając 391 mld 46 mln zł - wynika z dokumentu.

W tym roku banki udzielą 200 tys. nowych kredytów?

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich (ZBP) powiedział, że dane te mogą oznaczać, iż w całym roku 2017 udzielonych będzie ok. 200 tys. kredytów na łączną kwotę 40 mld zł, co będzie najwyższym wynikiem od 6 lat.

"W całej ośmioletniej historii raportów Amron-Sarfin, po raz pierwszy w połowie roku zdecydowaliśmy się zmienić prognozę, jeśli chodzi o koniec roku przyszłego" - dodał Furga.

W jego opinii, utrzymanie dużej akcji kredytowej, mimo wyczerpywania się środków programu "MdM", wynika m.in. z niskich cen kredytów, związanych z niskimi stopami procentowymi.

98,8 proc. kredytów złotowych

Z raportu wynika także, że najwięcej kredytów mieszkaniowych - 62,7 proc. - zostało udzielonych na 25-35 lat. Kredyty złotówkowe stanowią 98,8 proc. wartości nowo udzielonych kredytów. Ponad 73 proc. to zobowiązania do wysokości 300 tys. zł.

W II kwartale średnia wartość kredytu mieszkaniowego wyniosła 233 tys. zł i była wyższa o 7 proc. (nominalnie o 15 tys. zł) w stosunku do poprzedniego okresu - dodaje raport.

Wzrost odnotowano także wśród kredytów ze wskaźnikiem LtV (stosunek wartości zobowiązania do wartości nieruchomości) powyżej 80 proc. Stanowią one 50 proc. całego portfela. Wzrósł także - informuje raport - udział Warszawy w strukturze wszystkich udzielonych kredytów (w II kwartale 42,83 proc.).

W raporcie znalazła się też analiza czynszów za wynajem mieszkań. Z danych tych wynika, że czynsze najmu w kilku dużych miastach wzrosły - najwięcej we Wrocławiu (o 8,2 proc.), w Gdańsku (6,4 proc.), w Łodzi (4,3 proc.); natomiast spadły np. w Poznaniu - o 0,2 proc.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi rośnie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 15:31
Banki i SKOK-i przesłały w czerwcu zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4 proc. niż przed rokiem - podało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1 proc. w porównaniu rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dług z tytułu mieszkaniowych kredytów frankowych spadł o ponad 16 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:30
Zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach spadło w ciągu roku o 11,65 proc. i na koniec czerwca tego roku wyniosło 123,78 mld zł. Jest to o 16,34 mld zł mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowało we wtorkowym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
rozwiń zwiń