Gospodarka

Pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice: samorządy otrzymały 58,5 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 08:43
Proces całościowej odbudowy regionów zniszczonych przez sierpniowe nawałnice pewnie będzie trwał latami, nam natomiast zależy na tym, by osoby, które straciły majątki otrzymały pomoc jeszcze przed zimą - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Najważniejsze szacunki trwają, są związane z wypłatą kwot do 100 tys. zł na budynki gospodarcze i do 200 tys. zł w przypadku budynków mieszkalnych.
Najważniejsze szacunki trwają, są związane z wypłatą kwot do 100 tys. zł na budynki gospodarcze i do 200 tys. zł w przypadku budynków mieszkalnych. Foto: Pixabay

Pytany o tę pomoc rzecznik rządu powiedział, że pierwsze kwoty w wysokości 6 tys. zł na rzecz poszkodowanych zostały wypłacone, ale "jest kwota, która w żaden sposób nie rekompensuje strat materialnych, które zostały poniesione przez te osoby". Jak podkreślił, to "kwota na wydatki bieżące".

"Najważniejsze szacunki trwają, są związane z wypłatą kwot do 100 tys. zł na budynki gospodarcze i do 200 tys. zł w przypadku budynków mieszkalnych. To jest precedens, ponieważ nigdy wcześniej takich przepisów - które stanowiłyby podstawę do wypłaty kwot odszkodowań za zniszczenie budynków gospodarczych - nie było" - zaznaczył Bochenek.

Rząd chce aby poszkodowani otrzymali pomoc jeszcze przed zimą

Dodał, że proces ten cały czas trwa. "On pewnie, jeśli chodzi o całościową odbudowę tych regionów, również drzewostanu, na terenach najbardziej poszkodowanych, będzie trwał pewnie latami. Natomiast zależy nam na tym, by te osoby, które zostały poszkodowane i straciły majątki, dobytek życia otrzymały pomoc jeszcze przed zimą" - powiedział rzecznik rządu.

Szef MSWiA:  samorządy otrzymały 58,5 mln zl na pomoc poszkodowanym przez nawałnice

Szef resortu spaw wewnętrznych i administracji przedstawił w Sejmie informację o pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice i wichury z ubiegłego miesiąca.

Samorządy otrzymały 58,5 mln zł na pomoc dla poszkodowanych

Mariusz Błaszczak poinformował, że władze przekazały samorządom na pomoc dla potrzebujących ponad 58,5 miliona złotych.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że szybka pomoc była możliwa między innymi dzięki szybkiej reakcji służb ratowniczych oraz organów szacujących straty: "Mimo, że skala zniszczeń była ogromna, już w ciągu dwóch tygodni zakończono etap szacowania strat mieszkalnych i gospodarczych. Pomoc finansowa rządu została przekazana natychmiast po zakończeniu działań ratowniczych. Wojewodowie przekazywali potem pieniądze samorządom. To one miały możliwość wypłacania pierwszych zasiłków w kwocie do 6 tysięcy złotych" - wskazał szef MSWiA.

Rada Ministrów przyjęła szereg rozporządzeń ułatwiających odbudowę

Minister przypomniał również, że Rada ministrów przyjęła szereg rozporządzeń ułatwiających odbudowę i remont zniszczonych budynków, w tym pomieszczeń gospodarczych: "Tam, gdzie kiedyś potrzebne było zezwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie. Maksymalną pomoc na odbudowę zwiększyliśmy ze stu do dwustu tysięcy złotych. Wsparciem do stu tysięcy po raz pierwszy objęto również pomieszczenia gospodarcze, w tym rolnicze. Z ułatwień korzysta ponad 180 gmin" - szacował Mariusz Błaszczak.

W województwie kujawsko-pomorskim straty oszacowano łącznie na około 200 milionów złotych, 27 milionów - w województwie pomorskim i 38 milionów w województwie wielkopolskim.

Gwałtowne burze najwięcej szkód spowodowały w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wskutek nawałnic zginęło w pomorskiem 5 osób.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych dot. strat wynika, że to 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: odszkodowanie Rząd RP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także