Gospodarka

Pierwszy raz dom w Wielkiej Brytanii zostanie sprzedany za bitcoiny?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 09:52
Na londyńskim wynku mieszkaniowym dojść może do ciekawej transakcji. Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dom może zostać sprzedany nie za realną gotówkę, ale za bitcoiny, czyli walutę wirtualną.
Bitcoin to kryptowaluta używana również przez przestępców
Bitcoin to kryptowaluta używana również przez przestępcówFoto: Julia Tsokur/Shutterstock.com

W Londynie, jak informuje Daily Mail, na sprzedaż wystawiona została nieruchomość, wyceniona na 1,65 miliona funtów. I nie byłoby w tym oczywiście nic dziwnego, gdyby jej właściciel nie przyjmował również zapłaty w… bitcoinach. To pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.

Bitcoin jest kryptowalutą wprowadzoną w roku 2009 przez osobę lub grupę programistów, kryjącą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. To pierwsza na świecie waluta wirtualna, czyli nie ma formy fizycznego pieniądza i bazuje na matematyce i kryptografii, wyjaśniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Tomasz Jaroszek, autor bloga Doradca.tv.

Źródło wideo: Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

Waluta świata przestępczego?

Bitcoin to waluta zdecentralizowana, co oznacza, że nie ma swojej instytucji emisyjnej i jest niezależna od banków czy rządów. To powoduje, że jest wykorzystywana nie tylko do dokonywania transakcji w różnego rodzaju sklepach internetowych, ale także w świecie przestępczym. Znajduje się bowiem poza oficjalnym obiegiem i kontrolą.

. 

Spekulacyjny charakter kryptowaluty

Trzeba też pamiętać o spekulacyjnej naturze kryptowaluty.

- Botcoin kiedyś był po kilka dolarów, a później po 2,5 tys. USD. To pobudza wyobraźnię każdego inwestora, czyli te ogromne stopy zwrotu zarówno na bitcoinie, jak i na innych kryptowalutach, które nie dzieją się z dnia na dzień, a czasem z miesiąca na miesiąc, czy z tygodnia na tydzień. Jest zatem bardzo dużo początkujących i nie tylko spekulantów, którzy interesują się kryptowalutami ze względu na bardzo szybko rosnące ceny i dużą zmienność. Tutaj też warto pamiętać, że jeśli mamy tak mały i spekulacyjny rynek, to w poniedziałek możemy kupić kryptowalutę, która już we wtorek może być droższa o 20 proc., ale równie dobrze może zaliczyć minikrach, bo na giełdzie, kiedy waluta spadnie o 20 proc., to mówimy już o krachu, natomiast tutaj to potrafi być rzeczywistość na przełomie tygodnia. Kryptowaluty rządzą się więc innymi prawami i mają zdecydowanie wyższą zmienność niż klasyczne instrumenty dla inwestorów – mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Tomasz Jaroszek.

KNF i NBP ostrzegają

W lipcu ostrzeżenie przed bitcoinami wydały Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski.

Na liście zastrzeżeń tych instytucji znalazły się m.in. brak gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które odnoszą się do depozytów bankowych, brak powszechnej akceptowalności oraz ryzyko związane z dużą zmianą ceny.

Według oceny KNF i NBP, niektóre formy inwestowania w wirtualne waluty mogą mieć też charakter piramidy finansowej - w efekcie inwestor może w krótkim czasie utracić środki.

. 

Jak przypominał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Jacek Barszczewski z Komisji Nadzoru Finansowego, w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z nagłym wycofaniem się największego serwisu handlującego walutami wirtualnymi z rynku.

– W związku z tym należy mieć świadomość tego, że odzyskanie takich środków może być praktycznie niemożliwe. Ponieważ takie organizacje konsumenckie jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy też instytucje nadzorujące jak KNF nie mają w tym wypadku prawnych narzędzi, aby wspomóc klientów w odzyskaniu takich środków – mówił ekspert.

Ostatnio, 12 września, o bitcoinie negatywnie wypowiedział się również Jamie Dimon, CEO banku JPMorgan, który nazwał kryptowalutę oszustwem, które w końcu wyjdzie na jaw. Po jego słowach kurs bitcoina zaczął spadać.

W ciągu ostatniego tygodnia bitcoin stracił do amerykańskiego dolara kilkanaście procent i ciągle tanieje.

Daily Mail/Polskie Radio, oprac. Anna Wiśniewska

Zobacz więcej na temat: bitcoin mieszkanie mieszkania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitcoin

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:52
Bitcoin jest kryptowalutą wprowadzoną w roku 2009 przez osobę lub grupę programistów, kryjącą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. To pierwsza na świecie waluta wirtualna, czyli nie ma formy fizycznego pieniądza i bazuje na matematyce i kryptografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na kryptowalutach da się szybko zarobić, ale równie szybko można stracić

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 17:52
Nie tylko gotówką czy kartą... możliwości dokonywania transakcji wraz z rozwojem nowych technologii przybywa. Dziś za produkty i usługi możemy zapłacić także bez portfela, używając na przykład wyłącznie telefonu komórkowego. Coraz więcej miejsc udostępnia także możliwość płacenia kryptowalutami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF ostrzega przed bitcoinem. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:12
Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski ostrzegały przed wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP i KNF alarmują: „waluty” wirtualne nie są pieniądzem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 11:00
„Waluty” wirtualne nie są pieniądzem tzn. nie są prawnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich niesie duże ryzyko - alarmuje Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy waluty wirtualne zastąpią i złotego, i dolara, i euro?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 21:03
Waluty wirtualne nie są prawnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich jest ryzykowne – ostrzega Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń