Gospodarka

Przelewy: zamiast 26-cyfrowego numeru konta wystarczy 9-cyfrowy numer telefonu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:45
Numery rachunków bankowych są bardzo długie i mało kto je pamięta. Z numerami telefonów komórkowych jest o wiele prościej - zwłaszcza, że mamy je zapisane w naszych urządzeniach. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej przelewy robimy ze smartfonów. wykorzystując jedynie numer telefonu adresata przelewu.
Audio
  • O przelewach na telefon mówili w radiowej Jedynce Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera i Paweł Majtkowski, analityk finansowy (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Nie 26 cyfr zaledwie 9 wystarczy, by dokonać dziś przelewu.
Nie 26 cyfr zaledwie 9 wystarczy, by dokonać dziś przelewu. Foto: panuwat phimpha/Shutterstock.com

Coraz chętniej robimy przelewy, wykorzystując nie numer rachunku bankowego, a o wiele krótszy numer telefonu komórkowego, wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Jarosław Sadowski Nie trzeba podawać całego 26-cyfrowego numeru konta tej osoby, której chcemy pieniądze przelać, a wystarczy podać numer telefonu. 

- Takie przelewy, w których nie trzeba podawać całego 26-cyfrowego numeru konta tej osoby, której chcemy pieniądze przelać, a wystarczy podać numer telefonu. Jest to możliwe dzięki temu, że powstała już baza danych, która łączy właśnie numery telefonów komórkowych z numerami rachunków ich właścicieli – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Należy zainstalować aplikację banku…

Dziś już osiem banków oferuje możliwość dokonywania przelewów na numery telefonów, zaznacza Paweł Majtkowski, analityk finansowy.

- Na razie taka możliwość jest dostępna dla klientów 8 banków, ale wśród nich są największe banki na rynku, zatem można powiedzieć, że właściwie już większość osób może korzystać z tej możliwości. Ale żeby to zrobić, musimy korzystać z aplikacji bankowej danego banku, gdzie mamy dostęp do systemu BLIK. Jeśli więc ktoś nie korzysta z aplikacji mobilnej w ogóle, albo korzysta na razie tylko i wyłącznie z systemu transakcyjnego przez internet, to żeby mógł skorzystać z możliwości przelewania pieniędzy na numer telefonu w tym systemie, musi zainstalować aplikację któregoś z tych banków – zaznacza ekspert.

Paweł Majtkowski Na razie taka możliwość jest dostępna dla klientów 8 banków, ale wśród nich są największe banki na rynku.

… i powiązać numer telefonu z kontem

Jednak sama aplikacja nie wystarczy, trzeba jeszcze powiązać numer telefonu z rachunkiem bankowym.

- Podajemy numer telefonu komórkowego i łączymy go z konkretnym rachunkiem. Wtedy jeżeli będziemy chcieli zrobić taki przelew na telefon komórkowy, to system po pierwsze będzie wiedział, z którego rachunku ma pobrać pieniądze, a po drugie będzie też wiedział, jeżeli ktoś nam wyśle taki przelew, na który rachunek te pieniądze należy wpłacić – tłumaczy Jarosław Sadowski.

Pieniądze na koncie odbiorcy w kilka sekund

A takie rozwiązanie ma kilka zalet.

- To jest właściwie jedyna możliwość, żeby dzisiaj za darmo przelewać pieniądze z banku do banku trochę tak, jakbyśmy przelewali je w ramach jednej instytucji. Te pieniądze od razu, właściwie w ciągu kilku sekund, znajdują się u odbiorcy danego przelewu, więc rzeczywiście jest to bardzo wygodne rozwiązanie – dodaje Paweł Majtkowski.

Przelewy na numer telefonu są też często wygodniejsze od samej gotówki.

- Nie zawsze tę gotówkę mamy przy sobie, nie zawsze są to też kwoty okrągłe, tylko mają często jakieś końcówki, w groszach, więc dużo wygodniej jest uiścić je za pomocą takiego przelewu na telefon komórkowy niż rozliczać się w gotówce, gdzie nie zawsze mamy odpowiednią ilość bilonu w portfelu – zauważa Jarosław Sadowski.

Zdaniem ekspertów takie przelewy są przyszłościowym rozwiązaniem - kolejne banki będą je wprowadzać, a klienci coraz chętniej z nich korzystać.

Dominik Olędzki, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy polubili płatności mobilne

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:30
To polskie rozwiązania, stworzone w całości przez naszych inżynierów i informatyków, przy współdziałaniu największych polskich banków, już dziś stanowi nie lada konkurencję dla kart płatniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za mandat zapłacisz w radiowozie kartą, a nawet telefonem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:45
Mandat za wykroczenie na drodze kierowca zapłaci kartą, albo telefonem komórkowym, bo Policja zostanie wyposażona - bezpłatnie - w terminale płatnicze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za co Polacy pokochali płatności mobilne? Lawinowy wzrost transakcji

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 08:54
Płatności mobilne są w Polsce coraz bardziej popularne. Polacy polubili wygodę i oszczędność czasu, jaka się z tym wiąże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W urzędzie zapłacisz smartfonem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 17:50
Czy to do 2020 roku w każdym urzędzie w Polsce będzie można płacić kartą? Jest na to spora szansa, dzięki trwającemu właśnie programowi wyposażania urzędów w terminale płatnicze.
rozwiń zwiń