Gospodarka

Wzrosty cen polis OC na razie wyhamowały, ale to jeszcze nie koniec podwyżek?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:30
Od początku roku ceny ubezpieczenia OC wzrosły tylko minimalnie.  Ubezpieczyciele zaczęli też zarabiać na polisach komunikacyjnych - a w przypadku poprzednich lat właśnie te produkty przynosiły im starty, co też było argumentem branży za tak dynamicznymi wzrostami cen. Czy to oznacza koniec podwyżek dla właścicieli pojazdów?
Audio
  • O cenach polis OC mówili w radiowej Jedynce Marcin Broda z „Dziennika Ubezpieczeniowego” i Jakub Braziewicz z CUK Ubezpieczenia (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Możemy spodziewać się wzrostów cen OC, ale nieznacznych
Możemy spodziewać się wzrostów cen OC, ale nieznacznychFoto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock.com

W ostatnich latach ceny polis komunikacyjnych dynamicznie rosły, a dziś powoli stabilizują się, mówi Marcin Broda z „Dziennika Ubezpieczeniowego”.

- W ciągu ostatnich dwóch lat – bo to jest okres gwałtownego wzrostu – średnia cena polisy, średnia składka wzrosła o ok. 70 proc. Tak wynika z ostatnich analiz rynku za pierwsze półrocze 2017 roku. Za to w tej chwili ten wzrost nie jest już tak gwałtowny. Wprost przeciwnie. Już pod koniec drugiego kwartału i teraz w trzecim kwartale w niektórych regionach widać nawet obniżki składek, czyli mamy okres pewnej stabilizacji – podkreśla ekspert.

Gdzie za OC płacimy najwięcej?

Ceny polis komunikacyjnych uzależnione są dziś między innymi od regionu Polski, mówi Jakub Braziewicz z CUK Ubezpieczenia.

-  Średnio w Polsce za OC płacimy 725 zł, ale np. w województwie dolnośląskim płacimy już ponad 900 zł, czyli praktycznie 30 proc. więcej niż średnia krajowa, ale są też województwa dużo tańsze, jak np. podkarpackie, czy lubelskie, gdzie płacimy średnio, ok. 550 zł. Różnice są więc bardzo duże – zaznacza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Za ubezpieczenie więcej płacą też mieszkańcy dużych miast.

- Tutaj jest to liczba częstości szkód i też koncentracji droższych pojazdów, bo to też wpływa w jakimś stopniu na ostateczną cenę – wyjaśnia Marcin Broda.

Spore różnice w cenach

Spore różnice w cenach polis pojawiają się też u samych ubezpieczycieli.

- Bardzo często dany kierowca, wyliczając sobie składkę ubezpieczenia OC, może dostać różne ceny u różnych ubezpieczycieli, dlatego też warto porównywać te składki w różnych towarzystwach – radzi Jakub Braziewicz.


. 

Ceny będą jeszcze rosły?

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie ceny polis OC mogą nieznacznie rosnąć.

- Najprawdopodobniej będzie jeszcze nieznacznie drożej, ale te podwyżki już będą minimalne. Widzimy, że w tym półroczy to jest podwyżka o ok. 3 - 4 proc. Myślę, że ta tendencja do końca roku się utrzyma, ale też pamiętajmy, że kupując dzisiaj polisę porównujemy cenę, która była w zeszłym roku. Dzisiaj kierowca płaci o ponad 100 zł więcej niż rok temu za swoja polisę, więc tak naprawdę dopiero w przyszłym roku kierowcy odczują brak podwyżek – przewiduje ekspert.

Dziś najwięcej za polisy komunikacyjne muszą płacić młodzi kierowcy i ci, którzy mieli już w swojej historii kolizje lub wypadki.

Polisy komunikacyjne OC są obowiązkowe dla wszystkich kierowców.

Dominik Olędzki, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

OC: telemetria zrewolucjonizuje stawki ubezpieczeń?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 17:13
Jeżeli właściciel auta prowadzi bezpiecznie, może otrzymać tańszą stawkę OC. Informacje o stylu jazdy nie będą jednak deklarowane przez kierowcę, a zbierane przez specjalne systemy telemetryczne i analizowane przez odpowiednie aplikacje. Telemetria znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w transporcie i w branży ubezpieczeń. Jej przedstawiciele oceniają, że systemy telemetryczne w ciągu kilku najbliższych lat zrewolucjonizują rynek polis komunikacyjnych i poprawią bezpieczeństwo na drogach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

OC: miliony złotych za brak ubezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 08:23
Ponad 6 tys. kierowców zostało złapanych w ubiegłym roku za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli spowodują wypadek, odszkodowanie płacą z własnej kieszeni - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 11:18
OC, AC, NNW, ASSISTANCE - czy może pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych chroni nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami i konsekwencjami wydarzeń na drogach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga kierowcy, za niezapłacone OC można trafić na listę dłużników

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:25
Niezapłacone zobowiązania klientów firm ubezpieczeniowych sięgają ponad 142 mln zł. O tym, kto najczęściej nie płaci składek OC i z jakiego powodu, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń