Gospodarka

Rząd podnosi kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł od 1 stycznia 2018 r. Kto na tym skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:55
Rząd kolejny raz podnosi kwotę wolną od podatku. Jak zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie ona do 8 tys. zł.
Audio
  • Rząd proponuje podniesienie od przyszłego roku kwoty wolnej od podatku z obecnych 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Kto na tym skorzysta, tłumaczy Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki: kwota wolna zmieni się z początkiem przyszłego roku (IAR)
  • Dzisiaj beneficjentem kwoty wolnej od podatku jest 3 mln 400 tys. osób. W nowym systemie będzie to 5-6 mln osób" - powiedział wicepremier Morawiecki.?IAR/.
Jak zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, od 1 stycznia 2018 r. rząd zwiększy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł.
Jak zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, od 1 stycznia 2018 r. rząd zwiększy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł.Foto: Shutterstock.com

Przypomnijmy, od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Osoby zarabiające powyżej 127 tys. zł nie mają natomiast kwoty wolnej

Rząd nie planuje za to zmian w VAT

− Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT" - zapowiedział wicepremier.

Przypomniał, że poprzednie rządy podnosiły podatki 21 razy. "My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków" - podkreślił.

Wyższa kwota wolna pomaga nam i rynkowi pracy

−  To oznacza, że zostaje nam więcej pieniędzy w kieszeni z wynagrodzenia, ale ponadto podniesienie kwoty wolnej stymuluje rynek pracy, powiedziała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC.

− Wyższa kwota wolna powoduje, że chce nam się pracować, szczególnie młodym ludziom podejmującym pierwszą pracę, mówi ekspertka.

I jak dodaje obecnie z kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 6,6 tys. zł, korzystają przede wszystkim osoby ubogie. − I te osoby przy podniesionej kwocie do 8 tysięcy zł, podatku nie zapłacą, mówi.

To będzie druga podwyżka kwoty wolnej od podatku przeprowadzona  

"Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób" - poinformował wicepremier.

"Podniesiemy też próg z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł - ten od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej i obecnie poprzedniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł" - dodał Morawiecki.

Po podwyżce kwoty wolnej skorzysta z niej 6-6 mln osób

"Dzisiaj beneficjentem kwoty wolnej od podatku jest 3 mln 400 tys. osób. W nowym systemie będzie to 5-6 mln osób" - powiedział.


. .

Obecnie kwota wolna od podatku jest zależna od wysokości uzyskanego dochodu

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle.

Zarabiający 6,6 tys. zł nie płacą podatku

W przypadku dochodów w przedziale 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest tzw. degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów.

Osoby zarabiające od 11 do 85528 zł mają kwotę wolna od podatku w wysokości 3091 zł

Osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł, ale mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł (w praktyce oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr).

Osoby zarabiające powyżej 127 tys. zł nie mają kwoty wolnej od podatku

Dla podatników o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł kwota wolna znowu spada - do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł. Osobom zarabiającym więcej nie przysługuje kwota wolna od podatku w ogóle.

Jedynka, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć w 2018 r. do 8 tys. zł. Kto na tym skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 18:42
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada zwiększenie w przyszłym roku kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń