Gospodarka

Od 1 października na rynku nowe obligacje. Jakie będzie oprocentowanie?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 11:00
Od 1 października na rynku finansowym pojawi się nowy produkt dla tych, którzy chcą oszczędzać - obligacje OTS, czyli „Oszczędnościowa Trzymiesięczna Stałoprocentowa”.
Audio
  • O nowych obligacjach mówili w radiowej Jedynce Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów i Michał Krajkowski, główny analityk Notus Finanse (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Oprocentowanie nowych obligacji wynosi 1,5 proc. w skali roku
Oprocentowanie nowych obligacji wynosi 1,5 proc. w skali rokuFoto: Shutterstock/Number1411

Takich obligacji jeszcze nie było, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

- To 3-miesięczna obligacja przeznaczona przede wszystkim, dla tych którzy chcą ulokować swój kapitał, kupując obligacje na ten bardzo krótki okres. Po nim można następnie obligacje odsprzedać i otrzymać oprocentowanie, które wynosi w skali roku 1,5 proc. – wyjaśnia ekspert z MF.

Oprocentowanie wyższe niż lokat 

To nie jest wysokie oprocentowanie, ale często wyższe o oprocentowania średnich lokat bankowych. I jak mówi Michał Krajkowski, główny analityk Notus Finanse, część osób, może wycofać środki z lokat i kupić nowe obligacje.

- Ten krótki trzymiesięczny okres obligacji skarbowej to na pewno alternatywa przede wszystkim dla lokat bankowych. Niektóre lokaty mają oprocentowanie znacznie poniżej poziomu 1,5 proc., więc część banków, szczególnie te największe, które nie proponują wysokiego oprocentowania na lokatach, może mieć problem z odpływem funduszy. Część osób zamiast zakładać lokatę z oprocentowaniem 0,6 czy 0,7 proc. w skali roku będzie mogła zdecydować się na kupienie obligacji skarbowej z oprocentowaniem niemal dwukrotnie wyższym proc. – przewiduje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wystarczy 100 zł 

Tym bardziej, że większość lokat bankowych wymaga zaangażowania większego kapitału. A by kupić obligacje skarbową i zacząć oszczędzać w taki sposób, wystarczy mieć jedynie 100 złotych, a zakup obligacja jest bardzo prosty, dodaje Paweł Jurek.

- Obligacje skarbu państwa można kupić przez internet w serwisie obligacjeskarbowe.pl. Będąc w domu, można załatwić wszystkie formalności. Ale można to zrobić również w oddziałach PKO Banku Polskiego i w Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP. Jest też możliwość, aby obligacje zakupić, dzwoniąc pod wskazane numery telefonu, które znajdują się mn.in. na stronie Ministerstwa Finansów – wyjaśnia ekspert.

Te numery to: 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy.

Rośnie sprzedaż obligacji skarbowych 

Taki produkt oszczędnościowy może cieszyć się sporym zainteresowaniem, bo w ostatnim czasie Polacy bardzo chętnie kupują obligacje skarbu państwa. Ich sprzedaż niemal podwoiła się w porównaniu z poprzednim rokiem.

- Obligacje skarbowe wśród klientów detalicznych w tym roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Do końca sierpnia, czyli przez 8 miesięcy tego roku, klienci detaliczni kupili ponad 4 mld obligacji. Wyniki sprzedaży obligacji detalicznych, jakie do tej pory notujemy, są bardzo dobre. To najlepszy okres od roku 2008. A wszystko wskazuje na to, że jeżeli ten popyt zostanie utrzymany w tym roku, to 2017 r. będzie rekordowy pod względem zakupu obligacji przez klientów detalicznych – mówi Michał Krajkowski.

Nowa obligacja, jak reklamuje ją resort finansów, ma być produktem przeznaczonym dla klientów detalicznych szukających krótkoterminowej lokaty kapitału. Resort w ten sposób chce nas zachęcać do regularnego oszczędzania.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obligacje korporacyjne mogą być alternatywą dla lokat. Bardziej ryzykowne, ale i bardziej zyskowne

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 20:40
Na rynku niskich stóp procentowych inwestorzy szukają innych, bardziej atrakcyjnych form korzystnego zarabiania pieniędzy. Takim potencjalnie zyskownym produktem finansowym mogą być obligacje korporacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto kupić obligacje skarbowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 10:52
Obligacje oszczędnościowe są coraz popularniejsze wśród Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wydali Polacy na obligacje w ciągu miesiąca?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 07:15
Niskie oprocentowanie lokat sprawia, że Polacy zmienili sposób oszczędzania. Nie tylko zanoszą pieniądze do banków, ale zaczęli kupować obligacje państwowe. W sierpniu Polacy wydali na nie 570 mln złotych.
rozwiń zwiń