X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kiedy naszym świątecznym prezentem może zainteresować się fiskus?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 10:00
Wkrótce Święta i tradycyjnie pod nasza choinką pojawią się prezenty. Ale uwaga: tymi najdroższymi prezentami, które trafiły pod choinkę, może zainteresować się urząd skarbowy.
Audio
  • O opodatkowaniu świątecznych prezentów mówili w radiowej Jedynce Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów i Michał Zdyb, doradca podatkowy z Kancelarii Taxwise (Aleksandra Tycner, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Satyrenko/Shutterstoc

Przepisy podatkowe przewidują, że w niektórych sytuacjach fiskus miałby prawo - przynajmniej teoretycznie - upomnieć się o podatek od darowizny, mówi Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

- Stawki, które obowiązują, są uzależnione od grupy podatkowej, do której zaliczony jest obdarowany. W pierwszej grupie jest najbliższa rodzina, a więc małżonek, rodzic, dziecko, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, czy teściowie. Tutaj stawki wynoszą od 3 proc. do 7 proc. Kolejna grupa to osoby spokrewnione, ale nieco dalsza rodzina, wówczas od 7 proc. do 12 proc. wynoszą stawki. W przypadku osób całkowicie niespokrewnionych stawka waha się od 12 proc. do 20 proc. – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Kiedy o otrzymaniu darowizny należy powiadomić fiskusa? 

Przepisy zwalniają z podatku od darowizny prezenty otrzymane od rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma lub macochy. Trzeba jednak pamiętać, że gdy wartość darowizn w ciągu 5 lat poprzedzających ten rok przekracza 9 tysięcy 637 złotych, należy to zgłosić fiskusowi.

- Otrzymanie darowizny przez osoby najbliższe zwolnione jest całkowicie od podatku. Obdarowany musi jednak zgłosić otrzymanie takiej darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia darowizny – wyjaśnia Paweł Jurek.

6 miesięcy na zgłoszenie się do urzędu skarbowego 

Im droższy świąteczny prezent i odleglejsze pokrewieństwo, tym większe prawdopodobieństwo, że może się to wiązać z obowiązkami podatkowymi. Cenny pierścionek od narzeczonego może nas sporo kosztować, dodaje Michał Zdyb, doradca podatkowy z Kancelarii Taxwise.

- Jeżeli narzeczony daje pierścionek narzeczonej na Święta, wówczas ten narzeczony do momencie zawarcia związku małżeńskiego jest traktowany jako osoba z trzeciej grupy podatkowej, co oznacza, że ten prezent może podlegać opodatkowaniu. Jeżeli ten sam prezent mąż podaruje już na następne Święta, to wówczas wszystko zależy od tego, jaka jest wartość tego prezentu. Jeżeli pierścionek jest na tyle drogi, że jego wartość oscyluje wokół 15 tys. zł, wówczas obdarowana żona w ciągu 6 miesięcy od Wigilii musi udać się do organu podatkowego i podzielić się z nim tą radosną wiadomością, wypełniając odpowiedni formularz podatkowy – tłumaczy ekspert.

Zasada samoopodatkowania 

W wypadku darowizn obowiązuje zasada samoopodatkowania, przypomina Michał Zdyb.

- Jeżeli to ja jako obdarowany powiadomię urząd skarbowy, że coś otrzymałem, to dopiero urząd skarbowy na podstawie tej informacji może weryfikować zasadność rozliczenia podatkowego czy wartość rynkową darowizny, którą otrzymałem – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. – Nasz sąsiad, który po Świętach zobaczy, że rozbijamy się nowym Lamborghini, może też zachęcić urząd skarbowy do zweryfikowania pochodzenia tego pojazdu – dodaje.

Jeśli więc ktoś takie lamborghini dostanie pod choinkę, a nie zgłosi tego fiskusowi, to w wypadku kontroli musi się liczyć z karną - dwudziestoprocentową stawką podatku. Ale zazwyczaj te droższe prezenty są od najbliższej rodziny, co zwalnia je z opodatkowania. Tylko trzeba je zgłosić.

Aleksandra Tycner, awi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nie oszczędzają na prezentach. Ile wydamy na podarunki świąteczne w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 12:23
Polacy są bardzo przywiązani do swoich tradycji, szczególnie jeśli chodzi o Boże Narodzenie. Wyczekują opadów białego puchu, przygotowują smakowite potrawy, ozdabiają choinki, kupują prezenty. I to nie byle jakie. Jak się okazuje, przywiązujemy bardzo dużą wagę do podarunków dla naszych bliskich i dbamy nie tyle o cenę, ale o ich jakość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezenty, których lepiej nie kupować na święta

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:28
W zależności od tego, komu kupujemy prezenty, mogą być one mniej lub bardziej problematyczne. Jeśli osoba przez nas obdarowywana jest nam bliska i dobrze znana, kwestia kupienia jej prezentu będzie dla nas mniej kłopotliwa. Ale co z prezentami, na które nie mamy pomysłu? Przedstawiamy te propozycje, z którymi lepiej nie ryzykować.
rozwiń zwiń