X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 13:00
Na rynku mieszkaniowym mamy prawdziwy boom. Coraz więcej osób chce kupić własne mieszkanie. Deweloperzy nie nadążają za rosnącym popytem a akcja kredytowa rośnie w całym kraju. Banki oferują kredyty hipoteczne ze zmienną stopą oprocentowania. Ostatnio jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaapelował do banków o wprowadzanie do swoich ofert kredytorów o stałym oprocentowaniu. O tym jaka jest realna różnica w tych kredytach mówił w radiowej Jedynce prof. Waldemar Rosowski z SGH.
Audio
  • Profesor Waldemar Rogowski z SGH w radiowej Jedynce w rozmowie z Justyną Golonko wyjaśnia na czym w praktyce polega różnica pomiędzy kredytem o zmiennym i stałym oprocentowaniu w związku z apelem UOKiK do banków o wprowadzenie kredytów ze stałym oprocentowaniu.
Już większość banków w Europie stosuje kredyty z hybrydowym oprocentowaniem
Już większość banków w Europie stosuje kredyty z hybrydowym oprocentowaniemFoto: shutterstock

Od dłuższego czasu instytucje, które czuwają nad rynkiem finansowym w kraju zachęcają banki do odważniejszego promowania kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. Wyjaśnijmy na czym w praktyce na czym polega takie stałe oprocentowanie?

- Są trzy rodzaje oprocentowania kredytów: stałe, zmienne i hybrydowe. Banki coraz częściej idą w kierunku tzw. oprocentowania hybrydowego – wyjaśnia w radiowej Jedynce profesor Waldemar Rogowski z SGH w rozmowie z Justyną Golonko.

- Hybrydowe, czyli jest stałe w pewnym okresie np. od roku do 5 lat. Ale nie jest to oprocentowanie stałe w całym okresie kredytowania – dodaje profesor.

Czyli kredytobiorca nie może sobie zagwarantować, że będzie miał stałą ratę do końca spłaty kredytu?

– Oczywiście, że nie – podkreślił ekspert.

Wyjaśnił, że stopa procentowa składa się z dwóch czynników: stałej marży (bez względu na to, czy będzie to kredyt stały, hybrydowy czy na zmienna stopę procentową) i części referencyjnej, która może być albo zmienna albo stała w całym okresie kredytowania, albo hybrydowa czyli stała, ale w określonym czasie. 

- W obecnej sytuacji rynkowej banki nie są w stanie zabezpieczać ryzyka na długi okres kredytowania i dlatego chętniej stosują kredyty ze zmienną stopą – mówił.

Jak wyjaśnił kredyty hybrydowe są połączeniem dwóch rozwiązań: zmienności i stałości. A stałość dotyczy określonego w umowie odcinka czasowego.

Już większość banków w Europie stosuje kredyty z hybrydowym oprocentowaniem.

NRG, Justyna Golonko, kw  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak kredytobiorcy oceniają swoją sytuację?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 13:56
Niemal trzy czwarte kredytobiorców, którzy uczestniczyli w badaniu zleconym przez Biuro Informacji Kredytowej, ocenia swoją kondycję kredytową jako dobrą lub bardzo dobrą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 14:02
Banki udzieliły w lutym 2018 r. kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 4.079 mln zł wobec 3.316 mln zł w styczniu i wobec 3.164 mln zł w grudniu - podał Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak oswojony z kredytem hipotecznym. Dzięki wzrostowi płac i niskim stopom

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 19:38
Dziś przypada Dzień Wolności Hipotecznej. W tym roku 128 dni zajęło przeciętnemu polskiemu kredytobiorcy zarobienie na dwanaście rat hipotecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej pożyczamy na własne mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:05
W I kwartale tego roku banki udzieliły ponad 55 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości bliskiej 13 mld zł, co oznacza najlepszy wynik od 2011 roku - poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń