X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Początek roku akademickiego - trudny czas dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 11:25
Nie tylko powrót na uczelnie bywa stresujący dla studentów. Dla wielu z nich początek roku akademickiego to też czas szukania nowego mieszkania do wynajęcia, a to nie jest ani proste, ani tanie. Problem bywa poważny, bo polscy studenci krezusami raczej nie są. Nadrabiają za to pracowitością.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/Shutterstock.com

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku akademickim naukę rozpocznie 340 tysięcy studentów.

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że studenci w naszym kraju na życie, mieszkanie i inne opłaty wydają ok. 1900 złotych miesięcznie. To mało, zwłaszcza w porównaniu z kolegami z krajów zachodnich. Na przykład, studenci z Islandii i Szwajcarii dysponują miesięcznie kwotą 2000 euro, czyli ponad 8 tys. złotych.

Zdecydowana większość, bo 80 procent studentów, na wynajem mieszkania czy pokoju wydaje nie więcej niż tysiąc złotych miesięcznie. Co piąty student mieszka z trójką osób, a co dziesiąty - z jeszcze większą liczbą współlokatorów.

Nasi studenci są za to pracowici. 54 procent środków w ich portfelu pochodzi z wynagrodzenia za pracę, co stawia ich w europejskiej czołówce.

Mieszkaniowe zamieszanie


W tym roku wynajem mieszkania będzie kosztował młodych nieco więcej niż w zeszłym - zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny wzrosły o 4-5 procent. Obecnie przeciętna stawka za wynajem dwupokojowego mieszkania w Warszawie to 2300-2400 złotych. W Gdańsku jest to 2000 złotych. Poniżej tego progu wynajmiemy mieszkanie w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. W Toruniu natomiast wystarczy 1000 złotych.

Wielu studentów mieszkania na nowy rok szuka już w wakacje. Jeśli zostawimy to na później, np. na wrzesień, to musimy się liczyć z wyższymi cenami lub gorszą lokalizacją.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Eksperci radzą studentom, by "na poważnie" podeszli do kwestii wynajmowania mieszkania i przywiązywali wagę do szczegółów.

Bartosz Turek z Open Finance radzi, by unikać pośredników, oferujących np. bazę kontaktów do właścicieli mieszkań. Jeśli jednak potrzebujemy wsparcia, to płaćmy mu za efekt - czyli dopiero wówczas, gdy podpiszemy umowę najmu.

Z kolei Marcin Krasoń z HomeBrokera sugeruje, by zawsze sprawdzać, czy osoba, która występuje w roli właściciela mieszkania, faktycznie nim jest. Możemy np. poprosić o dowód tożsamości czy akt własności danego mieszkania.

Pamiętajmy też, że kluczowe jest podpisanie umowy na wynajem mieszkania. Powinna być ona maksymalnie szczegółowa - określać wysokość miesięcznych opłat, ale też warunki, w których właściciel może zachować kaucję. Nie zapominajmy też o protokole zdawczo-odbiorczym.

Na kłopoty kredyt?

W finansowaniu swoich zobowiązań studentom może pomóc tzw. kredyt studencki. Jest to preferencyjna, niskooprocentowana pożyczka w wysokości 400, 600, 800 lub 1000 złotych miesięcznie. Mogą się o niego starać studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2 500 złotych netto. Kredyt należy zacząć spłacać dwa lata po ukończeniu studiów.

Obecnie oprocentowanie kredytu studenckiego stosowane przez banki kredytujące wynosi od 2,06 do 2,1 proc. Do jego uzyskania jest wymagany poręczyciel, zazwyczaj jeden z członków rodziny. Wnioski o udzielenie kredytu można składać do 20 października.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, wczesn., md

Zobacz więcej na temat: finanse osobiste studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla żaków. Jak działa kredyt studencki?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 09:56
15 lipca zaczął się nabór wniosków na najtańszy kredyt w Polsce - kredyt studencki. Mogą o niego się starać jednak nie tylko studenci, ale też osoby dopiero ubiegające się o miejsce na uczelni, a także doktoranci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka w dużym mieście kosztuje. Ceny wynajmu w górę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 13:08
Uwaga studenci - szykują się podwyżki opłat za wynajem mieszkań. Powoli zbliża się początek roku akademickiego - niestety, w tym roku w większości miast akademickich ceny znowu wzrosły o kilka procent. Tradycyjnie najdrożej jest w Warszawie, choć tu ofert jest najwięcej.
rozwiń zwiń