X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Świąteczne wydatki Polaków: najwięcej na prezenty i potrawy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 22:36
O świątecznych wydatkach Polaków, czyli ile przeznaczymy na prezenty, a ile na potrawy, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor.
Audio
  • O wydatkach świątecznych, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Trójki Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Od lat najwięcej na Święta wydajemy pieniędzy na prezenty.
Od lat najwięcej na Święta wydajemy pieniędzy na prezenty.Foto: pixabay

Jak podkreśla gość Polskiego Radia, od lat najwięcej na Święta wydajemy pieniędzy na prezenty, w drugiej kolejności znajduje się żywność, w kolejnej - środki czystości.

W tym roku mniejsza dyscyplina finansowa kupujących

Jak jednocześnie zauważa, w tym roku obserwuje się niepokojącą tendencję, że coraz częściej nie dochowujemy dyscypliny finansowej i przekraczamy planowane wydatki.

− A to może mieć swoje przykre konsekwencje, bo jak wynika z naszych badań, kończy się to dla wielu osób kłopotami finansowymi – mówi Kochalska.

I dodaje, w tym roku, osób przewidujących kłopoty jest trochę mniej – jest to tylko co szósty badany, rok temu mówił o tym co piąty respondent.

Mniej też osób uważa, że Święta związane są z trudnymi kosztami – tak uważa mniej niż 60 proc. badanych osób, gdy rok temu mówiło o tym 50 proc. respondentów.

O zmianie nastawienia do świątecznych wydatków świadczy też fakt, że w tym roku każdy Polak deklaruje, że wyda na nie ok. 1300 zł, czyli o 100 zł więcej niż rok temu.

− Z czego największy wzrost dotyczy budżetu na prezenty oraz żywność – dodaje gość radiowej Trójki.

I zauważa, że z badań Info Monitora wynika, że królują prezenty praktyczne, które oczywiście mają sprawić miłą niespodziankę obdarowanym.

Na potrawy wydamy średnio ok. 450 zł

W przypadku potraw średnie wydatki mają wynieść ok. 450 zł, z czego najmniej – wydamy na dostawy firm kateringowych. Więcej pieniędzy przeznaczy jedna czwarta badanych na zakupy potraw najbardziej pracochłonnych – takich jak np. pierogi.

Wydatki świąteczne finansujemy głównie z bieżących dochodów, ok. 20 proc. osób deklaruje, że sięgnie do oszczędności, tylko co dwudziesty piąty badany mówił o pożyczce na Święta.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport: ile Polacy chcą przeznaczyć na świąteczne wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 20:42
Jak wynika z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2018”, przygotowanego przez ZBP, aż 54 proc. badanych nie zamierza przeznaczyć na  świąteczne wydatki więcej niż 500 zł, a podobną kwotę dodatkowo pochłonie zakup prezentów dla najbliższych.
rozwiń zwiń