X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wynajmujesz mieszkanie? O kaucję powalcz w sądzie arbitrażowym

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 21:13
Rynek najmu nieruchomości w Polsce nie jest jeszcze bardzo rozwinięty, ale konfliktów pomiędzy wynajmującymi, a najemcami nie brakuje. A spory nie zawsze muszą kończyć się w sądzie powszechnym. O sądzie arbitrażowym przy Stowarzyszeniu Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik, mówi w Polskim Radiu 24 jej prezes, Sylwia Staszewska-Lisiak.
Audio
  • W spory między najemca a właścicielem lokalu nie musimy zawsze angażować sądów powszechnych. Wystarczy - sad polubowny. Jak z niego skorzystać, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Sylwia Staszewska-Lisiak, prezes sądu arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik. /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Ekonomiczna Polski
Spory między wynajmującym a właścicielem często dotyczą kwestii tzw. zużycia mieszkania
Spory między wynajmującym a właścicielem często dotyczą kwestii tzw. zużycia mieszkaniaFoto: Pixabay

Jak podkreśla, tam, gdzie są dwie strony umowy, często pojawiają się nieprozumienia, które trudno samodzielnie rozwikłać. ̶  Są to takie problemy jak chociażby rozliczenie kaucji.

Daje przykład, gdy najemca twierdzi, że w wynajmowanym mieszkaniu mamy do czynienia ze zwykłym zużyciem, a właściciel kwalifikuje określony stan jako szkodę, wymagająca rewitalizacji.

Najlepiej, gdy przed wynajęciem mieszkania spiszemy szczegółową umowę

Mec. Sylwia Staszewska-Lisiak podkreśla, że najważniejsze  jest zawsze zawarcie na początku poprawnej, szczegółowej umowy pomiędzy obiema stronami: wynajmującym i najemcą.

Jak podkreśla, oczywiście najlepiej jest, gdy rozstrzygnięcie sporu można oprzeć o szczegółową umowę, która określa co jest zwykłym zużyciem wynajmowanego lokalu.

Jeśli nie ma w niej takich zapisów, to, jak mówi ekspertka, do ugody może to dojść np. po roku, tak jak w przypadku sprawy, która prowadziła, o obluzowane klamki w oknie. Ich naprawą właściciel lokalu chciał obciążyć wynajmującego.

Aby skorzystać z sądu polubownego trzeba o tym zapisać w umowie

Aby móc skorzystać z sądu arbitrażowego działającego przy  stowarzyszeniu "Mieszkanicznik" trzeba spełnić podstawowy warunek.

To jest zawarcie w umowie najmu tzw. zapisu na sąd polubowny. On powoduje, że wszystkie spory będą rozstrzygane właśnie przez ten sąd.

Możemy tez zapisać w umowie, że chcemy aby spory rozstrzygał konkretny sad polubowny, np. przy  stowarzyszeniu "Mieszkanicznik". Wtedy już na etapie wprowadzenia tej klauzuli będziemy wiedzieli, kto będzie rozstrzygał ewentualny spór.

Jak zastrzega jednocześnie, taki zapis w umowie najmu wyklucza w przyszłości możliwość skorzystania z sądu powszechnego.

Rynek najmu w Polsce szybko rośnie, a jednym z powodów jest większa mobilność Polaków. ̶  Jak tłumaczy prezes, coraz więcej osób nie chce się wiązać z konkretnym miejscem i woli zamiast brać kredyt i kupować mieszkanie, wynająć odpowiednie lokum.

Grażyna Raszkowska, jk

Zobacz więcej na temat: mieszkanie sąd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komornik nie może zabrać wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 12:50
Kiedy do drzwi puka komornik wielu traci głowę i nie wie co robić. O tym jak się zachować podczas interwencji komorniczej, a także co zrobić, aby do niej nie doszło radzi w "Czterech porach roku"… komornik.
rozwiń zwiń