Gospodarka

Wynajmujesz mieszkanie? O kaucję powalcz w sądzie arbitrażowym

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 21:13
Rynek najmu nieruchomości w Polsce nie jest jeszcze bardzo rozwinięty, ale konfliktów pomiędzy wynajmującymi, a najemcami nie brakuje. A spory nie zawsze muszą kończyć się w sądzie powszechnym. O sądzie arbitrażowym przy Stowarzyszeniu Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik, mówi w Polskim Radiu 24 jej prezes, Sylwia Staszewska-Lisiak.
Audio
  • W spory między najemca a właścicielem lokalu nie musimy zawsze angażować sądów powszechnych. Wystarczy - sad polubowny. Jak z niego skorzystać, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Sylwia Staszewska-Lisiak, prezes sądu arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik. /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Ekonomiczna Polski
Spory między wynajmującym a właścicielem często dotyczą kwestii tzw. zużycia mieszkania
Spory między wynajmującym a właścicielem często dotyczą kwestii tzw. zużycia mieszkaniaFoto: Pixabay

Jak podkreśla, tam, gdzie są dwie strony umowy, często pojawiają się nieprozumienia, które trudno samodzielnie rozwikłać. ̶  Są to takie problemy jak chociażby rozliczenie kaucji.

Daje przykład, gdy najemca twierdzi, że w wynajmowanym mieszkaniu mamy do czynienia ze zwykłym zużyciem, a właściciel kwalifikuje określony stan jako szkodę, wymagająca rewitalizacji.

Najlepiej, gdy przed wynajęciem mieszkania spiszemy szczegółową umowę

Mec. Sylwia Staszewska-Lisiak podkreśla, że najważniejsze  jest zawsze zawarcie na początku poprawnej, szczegółowej umowy pomiędzy obiema stronami: wynajmującym i najemcą.

Jak podkreśla, oczywiście najlepiej jest, gdy rozstrzygnięcie sporu można oprzeć o szczegółową umowę, która określa co jest zwykłym zużyciem wynajmowanego lokalu.

Jeśli nie ma w niej takich zapisów, to, jak mówi ekspertka, do ugody może to dojść np. po roku, tak jak w przypadku sprawy, która prowadziła, o obluzowane klamki w oknie. Ich naprawą właściciel lokalu chciał obciążyć wynajmującego.

Aby skorzystać z sądu polubownego trzeba o tym zapisać w umowie

Aby móc skorzystać z sądu arbitrażowego działającego przy  stowarzyszeniu "Mieszkanicznik" trzeba spełnić podstawowy warunek.

To jest zawarcie w umowie najmu tzw. zapisu na sąd polubowny. On powoduje, że wszystkie spory będą rozstrzygane właśnie przez ten sąd.

Możemy tez zapisać w umowie, że chcemy aby spory rozstrzygał konkretny sad polubowny, np. przy  stowarzyszeniu "Mieszkanicznik". Wtedy już na etapie wprowadzenia tej klauzuli będziemy wiedzieli, kto będzie rozstrzygał ewentualny spór.

Jak zastrzega jednocześnie, taki zapis w umowie najmu wyklucza w przyszłości możliwość skorzystania z sądu powszechnego.

Rynek najmu w Polsce szybko rośnie, a jednym z powodów jest większa mobilność Polaków. ̶  Jak tłumaczy prezes, coraz więcej osób nie chce się wiązać z konkretnym miejscem i woli zamiast brać kredyt i kupować mieszkanie, wynająć odpowiednie lokum.

Grażyna Raszkowska, jk

Zobacz więcej na temat: mieszkanie sąd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komornik nie może zabrać wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 12:50
Kiedy do drzwi puka komornik wielu traci głowę i nie wie co robić. O tym jak się zachować podczas interwencji komorniczej, a także co zrobić, aby do niej nie doszło radzi w "Czterech porach roku"… komornik.
rozwiń zwiń