Gospodarka

Ekspert o programach mieszkaniowych partii: kupowanie wyborców

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:16
Przewodniczący Kongresu Budownictwa Roman Nowicki krytykuje programy mieszkaniowe partii. Polska potrzebuje Narodowego Programu Mieszkaniowego, a nie strzałów z biodra, przekonuje gość Polskiego Radia 24.
Audio
  • O wyborczych programach mieszkaniowych partii mówił w Polskim Radiu 24 Roman Nowicki, przewodniczący Kongresu Budownictwa (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W Polsce brakuje cały czas około miliona mieszkań
W Polsce brakuje cały czas około miliona mieszkańFoto: Panthermedia

- To są strzały z biodra. Bardzo często po to, by zdobyć wyborców - w tak ostrych słowach o postulatach dotyczących polityki mieszkaniowej w programach największych ugrupowań startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych mówi Roman Nowicki, przewodniczący Kongresu Budownictwa. - Żadne z ugrupowań politycznych nie prowadziło poważnych rozmów z ekspertami i ludźmi, którzy zajmują się tym od lat - narzeka ekspert.

Jasne strony programów największych partii

Są i punkty w programach największych ugrupowań, które gość Polskiego Radia 24 chwali. - Zgadzamy się z każdym, kto chce wspierać budowę mieszkań na wynajem. W Polsce zaledwie 15 proc. użytkowanych mieszkań jest przeznaczona na wynajem. W krajach Europy Zachodniej ok. 50 proc. i więcej - wyjaśnia.

Co proponują politycy

Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie postuluje, by na terenach dostarczanych bezpłatnie przez państwo były budowane mieszkania pod wynajem. W ramach czynszu byłaby rozłożona na długi okres spłata kredytu. Platforma Obywatelska także chce wspierać budowę mieszkań na wynajem. Wspomina również o kontynuacji programu TBS-ów. Polityce mieszkaniowej sporo miejsca poświęcają także partie z lewej strony sceny politycznej - Partia Razem oraz Zjednoczona Lewica.

Gdzie te miliardy?

Pomimo dziesiątek miliardów złotych wydawanych z budżetu na programy wspierania w zakupie własnego „M” nasz kraj nadal zajmuje jedno z ostatnich miejsc w zestawieniach warunków mieszkaniowych.

- Dzieje się tak ze względu na słabą politykę mieszkaniową, a w zasadzie jej brak. W Polsce politycy się zbyt często mieszają w te sprawy. Zmieniają nawet dobre programy. A przed wyborami obiecują bardzo dużo. Od czasu transformacji te programy zostały wykonane tylko w 20 proc. - wylicza Roman Nowicki. - Pewną tragedią są programy budowy mieszkań socjalnych. Są one najgorzej realizowane - dodaje.

Polska potrzebuje programu na dekadę

W naszym kraju trzeba stworzyć Narodowy Program Mieszkaniowy, postuluje gość Polskiego Radia 24. Dlaczego byłby potrzebny? To pytanie przedstawiciele Kongresu zadali w krajach, w których takie dokumenty powstały.

- Chodzi o to, żeby wyłączyć polityków z bieżącego wpływu na działania w tym obszarze - wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Program jest uchwalany na 10 lat. Są w nim określone pieniądze i terminy. To miałoby zapewnić, że plan zostanie nie tylko przyjęty, ale i zrealizowany.

Krzysztof Rzyman

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Reforma systemu emerytalnego - programy partii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 08:47
Projektem emerytalnym prezydenta Andrzeja Dudy zajmie się już następny Sejm, w którym - według sondaży - najwięcej mandatów zyska popierające go Prawo i Sprawiedliwość. Własne propozycje zmian w emeryturach mają także inne przodujące w sondażach partie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najsłabszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 18:20
W trakcie obchodzonego dziś międzynarodowego dnia mieszkalnictwa, o trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym dyskutowali eksperci. Według Małgorzaty Salamon z organizacji Habitat for Humanity w naszym kraju jest jeszcze dużo do naprawienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjednoczona Lewica: brak mieszkań problemem Polaków. Trzeba rozwijać mieszkalnictwo na wynajem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:10
Problemem Polaków jest obecnie brak mieszkań – mówiła we wtorek w Poznaniu liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. Jak podkreśliła, rozwoju wymaga system budowy mieszkań na wynajem.
rozwiń zwiń