Gospodarka

Raport GPCI 2015 przedstawia miasta o największej globalnej sile

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 13:51
Instytut Strategii Miejskich, będący instytutem badawczym działającym przy Fundacji Mori Memorial, ustanowionym przez spółkę Mori Building, przedstawił dzisiaj wyniki tegorocznego rankingu miast o globalnej sile (ang. Global Power City Index - GPCI).
Londyn, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie od 2012 r.
Londyn, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie od 2012 r.Foto: Glowimages/East News

Ranking ten obejmuje 40 globalnych metropolii badanych pod kątem "siły przyciągania", tj. atrakcyjności dla kreatywnych osób i przedsiębiorstw z całego świata, jak również mobilizacji aktywów na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Podobnie jak w zeszłym roku, pierwsze cztery miejsca zajęły kolejno Londyn, Nowy Jork, Paryż i Tokio, podczas gdy Los Angeles, San Francisco i Hongkong zanotowały znaczny wzrost.

Londyn, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie od 2012 r., kiedy to pełnił rolę gospodarza Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, wyprzedził w tym roku pozostałe miasta sklasyfikowane w pierwszej trójce we wszystkich kategoriach, z wyjątkiem komfortu życia mieszkańców (ang. livability) i środowiska. Nieprzerwanie od wielu lat miasto skupia się na przebudowie, kontynuując realizację projektów ukierunkowanych na rozwój, w tym inicjatyw poolimpijskich, tj. utworzenie Parku Olimpijskiego im. Królowej Elżbiety czy budowa linii kolejowej Crossrail.

Nowy Jork, jako siedziba wielu wiodących na świecie uczelni wyższych, jak również największej na świecie liczby teatrów i sal koncertowych, stanowi inspirujące środowisko dla utalentowanych osób. Nowy Jork zajmuje drugą pozycję niezmiennie od czterech lat, ustępując miejsca jedynie stolicy Wielkiej Brytanii.

Paryż zajął pierwsze miejsce w rankingu pod względem komfortu życia mieszkańców oraz dostępności, głównie z uwagi na znaczną koncentrację obiektów kulturalnych, historycznych i tradycyjnych w ścisłym centrum miasta, dzięki czemu jego zasoby są łatwo dostępne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Paryż zajmuje trzecie miejsce w całym rankingu od 2008 roku.

Tokio wzmocniło swoją interakcję kulturową, co odzwierciedla gwałtowny wzrost liczby odwiedzających je osób oraz studentów przybywających do miasta w ramach wymian akademickich. Tokio zajmuje czwartą pozycję w rankingu od 2008 roku.

Los Angeles, San Francisco i Boston znacznie poprawiły swoją pozycję w rankingu, w dużej mierze dzięki skutecznemu niwelowaniu skutków kryzysu gospodarczego, jaki miał miejsce w 2008 r. oraz wzrostowi komfortu życia mieszkańców.

Zwiększenie liczby międzynarodowych lotów pasażerskich i towarowych podniosło dostępność Singapuru, zbliżając miasto pod tym względem do Tokio. Wysokie miejsca w rankingach z ostatnich lat utraciły Pekin i Szanghaj, podczas gdy Hongkong poprawił istotnie swoje notowania w kategorii komfortu życia mieszkańców, uzyskując znacznie wyższą pozycję w całym rankingu.

Genewa, Frankfurt, Sztokholm, Zurych i Wiedeń zajęły pierwsze pięć miejsc w kategorii środowiska, dzięki realizacji zaawansowanej polityki środowiskowej. Również Vancouver zwiększyło swoje notowania w tym obszarze, wskakując na 7. miejsce z dotychczas zajmowanej 23. pozycji.

PAP, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najmądrzejsze miasta świata

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 08:01
Tokio, Londyn i Nowy Jork są na czele rankingu "najmądrzejszych" miast świata. W pierwszej setce znalazły się też Warszawa i Wrocław - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń