Gospodarka

Fundusz Mieszkań na Wynajem: zakontraktowano ponad 3 tys. lokali

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:03
Ponad 3,3 tys. lokali zakontraktowanych w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem, powołanie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego czy projekt ustawy o Indywidualnych Kont Mieszkaniowych to inicjatywy składające się na politykę mieszkaniową państwa - wskazuje raport NBP na temat rynku mieszkaniowego w Polsce w 4 kwartale 2016 r.
Fundusz Mieszkań na Wynajem: zakontraktowano ponad 3 tys. lokali
Foto: Mtaylor848/Wikimedia Commons/lic. CC

"W ramach uchwalonego przez rząd we wrześniu 2016 r. Narodowego Programu Mieszkaniowego, kompleksowo ujmującego zagadnienia składające się na politykę mieszkaniową państwa w horyzoncie średniookresowym, odnotowano kilka związanych z nim inicjatyw" - podkreślają autorzy analizy NBP.

Program jest jednym z narzędzi służących realizacji "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Polityka mieszkaniowa jest rozumiana w nim jako wprowadzanie rozwiązań zwiększających dostępność mieszkań, zwłaszcza dla rodzin o przeciętnych i niskich dochodach. Narodowy Program Mieszkaniowy jest bezpośrednio powiązany z innymi działaniami rządu mającymi na celu przełamanie negatywnych tendencji demograficznych, m.in. programem Rodzina 500 plus.

W 4 kwartale 2016 r. przy BGK Nieruchomości powołano Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego grunty będą wnosiły nie tylko samorządy i Skarb państwa, ale też spółki i spółdzielnie mieszkaniowe. Jak wskazuje raport, projekt ustawy dotyczący Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (IKM) powinien trafić do parlamentu w pierwszym półroczu 2017 r. "Ministerstwo Finansów zakłada, że IKM będzie można otwierać w 2018 r., a wypłaty premii rozpoczną się od 2019 r., kiedy wygaśnie większość zobowiązań związanych z programem Mieszkanie dla Młodych (MDM)", czytamy w opracowaniu.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe

Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być nowym instrumentem zachęcającym Polaków do oszczędzania na cele mieszkaniowe - wspierającym budowanie tzw. wkładu własnego.

Z kolei w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem, realizowanego przez BGK, do końca 2016 r. zostało zakontraktowanych ponad 3,3 tys. lokali, z których ponad 750 udostępniono do wynajmu. "Budynki w Poznaniu, Piasecznie i Krakowie są (...) całkowicie wynajęte; kompletu lokatorów brakuje jeszcze w projektach: gdańskim i warszawskim. (...) W 2017 r. udostępnione zostaną kolejne projekty w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie i Warszawie" - wskazali autorzy opracowania.

W ramach dwóch pierwszych edycji Programu wspierającego budowę mieszkań czynszowych BGK przyjął wnioski o kredyty preferencyjne dotyczące finansowania ponad 4 600 lokali. Nabór wniosków w trzeciej edycji programu zostanie przeprowadzony we wrześniu 2017 r. "Program realizowany od 2015 r. i włączony do programu NPM stanowi istotny element rządowego pakietu Mieszkanie+" - wskazali autorzy raportu.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek mieszkań na wynajem znacząco urośnie?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 07:55
Tylko 5 proc. mieszkań w Polsce jest wynajmowanych. To trzy razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej. Ale ma być lepiej - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mieszkanie Plus" - wynajem zamiast kupna?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 18:39
"Mieszkanie Plus" to przyjęty niedawno Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego będą budowane mieszkania między innymi na wynajem. Czy wynajmowanie przyjmie się w Polsce, gdzie wciąż obawiamy się takiej "tymczasowości"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Mieszkanie Plus: bez udziału deweloperów się nie obejdzie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 18:10
Program Mieszkanie Plus jest skazany na deweloperów, mówił na antenie radiowej Jedynki Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
rozwiń zwiń