Gospodarka

BGK Nieruchomości: mamy 5 mld zł na Mieszkanie plus

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 08:17
W tej chwili mamy do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus - powiedział prezes BGK Nieruchomości, Mirosław Barszcz. Dodał, że to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.
BGK Nieruchomości: mamy 5 mld zł na Mieszkanie plus
Foto: XanderSt/Shutterstock.com

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus. Do tej pory BGKN podpisał ponad 70 umów na budowę mieszkań w ramach programu. Budynki powstaną na łącznym obszarze 220 ha, chodzi o prawie 20 tys. lokali. Pod koniec tego roku przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań w jednej z gmin.

Jak zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński na początku kwietnia w Sejmie, "intensyfikacja tego programu nastąpi w przyszłym roku".

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), którego jedną ze składowych jest program Mieszkanie plus, rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Powstaną tanie mieszkania na wynajem z możliwością wykupu

Zgodnie z programem Mieszkanie plus, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: kolejne samorządy zainteresowane programem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 12:35
Kolejne samorządy zabiegają o budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: mieszkania po 2 tys. zł za m kw., ale bez wind

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:32
BGK Nieruchomości ogłosił konkurs architektoniczny na projekt bloku mieszkalnego w programie Mieszkanie Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: dobre budownictwo mieszkaniowe nie musi być drogie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 15:00
Zaprojektowanie przestrzeni, w której ludzie dobrze się czują i z której czerpią satysfakcję, jest sporym wyzwaniem, ale wcale nie musi oznaczać, że budujemy drożej – przekonywał w Warszawie prof. Hajo Neis.
rozwiń zwiń