Gospodarka

Będzie łatwiej budować mieszkania pod wynajem

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:00
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, czyli o zmianie przepisów dotyczących budowy mieszkań pod wynajem.
Audio
  • Dlaczego zmiany przepisów dotyczące budowy mieszkań pod wynajem są korzystne dla Polaków i branży budowlanej, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Za najważniejsze zmiany  uznaje dopuszczenie do finansowania lokali czynszowych przez prywatne firmy deweloperskie oraz uelastycznienie zasad najmu w przypadku progów dochodowych.
Za najważniejsze zmiany uznaje dopuszczenie do finansowania lokali czynszowych przez prywatne firmy deweloperskie oraz uelastycznienie zasad najmu w przypadku progów dochodowych. Foto: Pixabay

Takie mieszkania budowały w przeszłości przede wszystkim Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Dr Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC bardzo dobrze ocenia te zmiany i mówi, dla kogo mogą być one korzystne.  

Budowa mieszkań pod wynajem potrzebna w Polsce od zaraz

−  Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że ustawa pojawia się w tym kształcie, gdyż bardzo wiele osób mieszka w przeludnionych mieszkaniach. To będzie miało większe znaczenie dla budownictwa niż program Mieszkanie plus, gdyż te czynszowe mieszkania pozwolą na godne mieszkanie wielu ludziom i w dodatku pozwolą mieszkać ludziom tam gdzie chcą, i nie będą oni przywiązani do konkretnego miejsca w Polsce, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Zmiana przepisów była konieczna

Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity wyjaśnia, że zmiana przepisów była konieczna z jednego chociażby powodu – zaostrzenia w poprzednich latach kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych, hamujących dostęp do własnego „m” dla wielu Polaków.


Czytaj więcej
Beata Szydło pap 1200.jpg
Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus

− Ok. 60 proc. naszych rodaków nie może wziąć kredytu mieszkaniowego ze względu na brak zdolności kredytowej, mówi ekspertka.

Najbardziej istotne dwie zmiany przepisów

Nowelizacja ustawy zmienia oczywiście wiele dotychczasowych zapisów prawnych. Łukasz Bernatowicz ocenia, które z tych zmian są najbardziej istotne.
Za najważniejsze uznaje dopuszczenie do finansowania lokali czynszowych przez prywatne firmy deweloperskie oraz uelastycznienie zasad najmu w przypadku progów dochodowych.

Jeśli Sejm i Senat przyjmą znowelizowane przepisy to wejdą one  w życie po upływie 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Elżbieta Mamos, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak