Gospodarka

Ustawa uwłaszczeniowa być może już od 1 lipca. Polacy staną się właścicielami gruntów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 15:13
Rządowy projekt przekształcający użytkowanie wieczyste we własność przyniesie ulgę wielu Polakom. Nie będą już zaskakiwani podwyżkami opłat - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Może z niego skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych.
Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się ich właścicielami.
Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się ich właścicielami.Foto: PowerUp/Shutterstock.com

Rząd chce po wakacjach wprowadzić "ustawę o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów". Projekt czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

- Wprowadzimy go w lipcu, najpóźniej w październiku, jeżeli coś się nie powiedzie - poinformował Kazimierz Smoliński. Dodał, że "rząd chce, aby projekt wszedł w życie na początku kwartału".

Celem projektu jest "ustawowe przekształcenie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi na cele mieszkaniowe, we współwłasność gruntu na rzecz właścicieli lokali położonych w tych budynkach" - napisał w uzasadnieniu Kazimierz Smoliński. Dodał, że "regulacją zostaną objęte tylko grunty, na których cel mieszkaniowy jest przeważający, czyli grunty zabudowane budynkami, w których lokale mieszkalne stanowią co najmniej połowę wszystkich lokali".

Obecnie "do przekształcenia udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali" - napisano w uzasadnieniu. Projekt ustawy znosi te problemy, gdyż "przekształcenie nastąpi z mocy prawa z określonym w ustawie dniem".

Projekt zakłada, że Polacy, którzy obecnie są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się ich właścicielami. - Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 rocznych rat - przyznał Smoliński. Po tym czasie staną się właścicielami gruntów i nie będą już musieli wnosić opłat.

Opłaty będą wnoszone raz w roku

Opłaty będą wnoszone raz w roku "w wysokości porównywalnej do opłat za użytkowanie wieczyste" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Będzie można spłacić całość w jednej racie. - Wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi - powiedział wiceminister. Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa. - Gminy za własne grunty będą mogły zastosować tę ulgę, ale to będzie leżeć w ich gestii - powiedział Smoliński.

Nie dotyczy to gruntów należących do przedsiębiorstw

Nie dotyczy to jednak gruntów należących do przedsiębiorstw. - Nie zgodziła się Unia Europejska, podpada to pod niedozwoloną pomoc publiczną - powiedział Smoliński.

Wiceminister przyznał, że jest możliwość wprowadzenia bonifikaty na bardzo małe grunty, w ramach "pomocy de minimis, która nie podlega notyfikacji". Będzie to jednak trudne i wymagać będzie wielu dokumentów.

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono także, że w "przypadku przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym związanych z lokalami o innym przeznaczeniu niż mieszkalne, przewidziano dłuższy okres odpłatności wynoszący 33 lata".

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast użytkowania wieczystego własność?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 11:34
Wspólnoty mieszkaniowe mają zostać właścicielami gruntów dziś należących do gmin lub skarbu państwa. Takie jest założenie ustawy, która ma zmienić użytkowanie wieczyste w prawo własności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współwłasność gruntu zamiast udziału w prawie użytkowania wieczystego?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 08:38
Współużytkownicy gruntów wieczystych zabudowanych wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi zamiast udziałów w prawie użytkowania otrzymają prawo współwłasności gruntu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. Opłaty mocno w górę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 10:36
Dziś mija termin wnoszenia do urzędów gmin opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. To całkiem spory zastrzyk finansowy dla nich  – mówi Ewa Balicka-Sawiak, rzeczniczka prasowa Asseco Data Systems, firmy, która dostarcza oprogramowanie do naliczania, księgowania i windykacji tych opłat.
rozwiń zwiń