Gospodarka

Od stycznia 2018 r. pierwszy etap rewolucji w urbanistyce. W życie wejdą przepisy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 09:23
Od 1 stycznia 2018 roku powinny wejść w życie niektóre przepisy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, te dotyczące zwykłych obywateli - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. W związku z wprowadzeniem kodeksu zmianie będzie podlegało ponad 140 ustaw.
Kodeks ma przywrócić i zapewnić efektywne gospodarowanie przestrzenią, tzw. ład przestrzenny, przestrzeni publicznej dostępnej dla wszystkich obywateli oraz wzmocnienie udziału społeczeństwa w planowaniu przestrzennym.
Kodeks ma przywrócić i zapewnić efektywne gospodarowanie przestrzenią, tzw. ład przestrzenny, przestrzeni publicznej dostępnej dla wszystkich obywateli oraz wzmocnienie udziału społeczeństwa w planowaniu przestrzennym.Foto: Pixabay

Nowe przepisy wejdą w życie etapami. "Pierwszy etap, regulujący kwestie dotyczące zwykłych obywateli, uproszczeń i ułatwień w inwestowaniu, powinien wejść w życie 1 stycznia 2018 roku" - przyznał wiceminister.

Kodeks zmieni 140 ustaw. Obejmie budownictwo, drogi, linie kolejowe, energetyczne

Żuchowski zaznaczył, że w związku z wprowadzeniem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, zmianie będzie podlegało ponad 140 ustaw. "Kodeks będzie miał wpływ także na drogi, lotniska, linie kolejowe, sieci energetyczne, obiekty przeciwpowodziowe - a nie tylko na budownictwo" - powiedział wiceminister.

Żuchowski, który odpowiada za przygotowanie kodeksu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, powiedział w czwartek PAP, że projekt jest po pogłębionych konsultacjach publicznych i międzyresortowych. "Zakończyliśmy je już 16 grudnia 2016 roku, teraz je analizujemy i wprowadzamy" - powiedział. Dodał, że resort pracuje obecnie także nad przepisami wprowadzającymi Kodeks.

Kodeks jesienią trafi na Rade Ministrów

"Kodeks w drugiej połowie tego roku ma znaleźć się na dalszej ścieżce legislacyjnej, a jesienią trafi na Radę Ministrów" - podsumował Żuchowski.

Kodeks przewiduje skrócenie i ułatwienie procedur dla najprostszych budowli

Wśród głównych celów kodeksu ministerstwo wskazało skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidację zbędnych procedur dla najprostszych budowli.

Kodeks zajmie się ładem przestrzennym

 Ponadto, kodeks ma przywrócić i zapewnić efektywne gospodarowanie przestrzenią, tzw. ład przestrzenny, przestrzeni publicznej dostępnej dla wszystkich obywateli oraz wzmocnienie udziału społeczeństwa w planowaniu przestrzennym, tak aby przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej należały do rzadkości. Dzięki kodeksowi ma powstać efektywny i transparentny proces lokalizacji oraz realizacji inwestycji publicznych.

W kwietniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk ocenił, że "kodeks urbanistyczno-budowlany jest spełnieniem nadziei samorządów, środowiska budowlanego i inwestorów".

Opracowywany Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie wsparciem dla programu Mieszkanie plus. "Jedno z założeń programu Mieszkanie plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb" - informował w kwietniu szef resortu infrastruktury i budownictwa.

Będzie większa odpowiedzialność osób związanych z decyzjami dotyczącymi budownictwa

Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez MIB, kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową. Proponowane zapisy mają wzmocnić rolę osób wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie w procesie inwestycyjno-budowlanym, ale jednocześnie zwiększając ich odpowiedzialność zawodową i etyczną.

Niedawno Adamczyk podczas spotkania z przedstawicielami samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i architektów mówił, że cieszy się z dialogu ze środowiskiem inżynierów budownictwa, projektantów i architektów w sprawie prac nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym.

− Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować propozycje i zmienić - jeśli trzeba, relacje odpowiedzialności zawodowej. Liczymy przy tym na samorząd jako na naszych partnerów, z którymi realizujemy wspólne cele i jesteśmy w stanie je osiągnąć - mówił minister.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie łatwiej budować mieszkania pod wynajem

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:00
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, czyli o zmianie przepisów dotyczących budowy mieszkań pod wynajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplenie budynków: Polska drugim rynkiem w Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 20:08
Ociepleń budynków dokonuje się w Europie od 60 lat. Pierwszy budynek ocieplono w Berlinie w 1957 roku. Do naszego kraju ta technologia dotarła dużo później. Przełomem był rok 1989.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd szykuje rewolucję spółdzielczą: m.in. spółdzielnie mieszkaniowe wejdą do programu Mieszkanie plus

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 15:15
Projekt noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych najpóźniej w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Rady Ministrów - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań, by dogonić Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:33
Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń