Gospodarka

Fiskus ograniczy ryczałt przy wynajmie mieszkań. Wróci szara strefa?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 09:25
Od 2019 roku zmieniają się przepisy dotyczące rozliczania się z fiskusem z pieniędzy zarobionych na wynajmie mieszkań. Już nie wszyscy będą mogli wybrać niski ryczałt. Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie dla tej formy ograniczenia przychodów do 100 tysięcy zł rocznie.
Audio
  • Dlaczego pomysł fiskusa aby ograniczyć podatek ryczałtowy przy wynajmowaniu mieszkań może oznaczyć powrót do szarej strefy, o tym w radiowej Jedynce. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./
Fiskus chce, aby od 2019 r. ryczałtowy podatek od wynajmu mieszkań płacili tylko ci, którzy uzyskają z tego tytułu mniej niż 100 tys. zł.
Fiskus chce, aby od 2019 r. ryczałtowy podatek od wynajmu mieszkań płacili tylko ci, którzy uzyskają z tego tytułu mniej niż 100 tys. zł.Foto: Glow Images/East News

− Rząd konsekwentnie uszczelnia system podatkowy. Co do zasady, w pierwszej kolejności dotyczy to tak zwanych dużych graczy, których stać na tak zwaną agresywną optymalizację podatkową - mówi Tomasz Zaleski, partner w kancelarii Kochański, Zięba i partnerzy, szef działu doradztwa podatkowego

A teraz resort finansów chce zmienić zasady dotyczące opodatkowania wynajmu mieszkań.

Jak przypomina gość radiowej Jedynki, do tej pory wynajmujący płacił 8,5 proc. ryczałtu od uzyskanego przychodu.

Od 2019 r. ryczałt tylko dla dochodu z wynajmu poniżej 100 tys. zł

− Od 2019 r. fiskus chce ograniczyć ten przywilej tylko dla tych najemców, którzy uzyskują z tego tytułu dochody poniżej 100 tys. zł, wyjaśnia ekspert. 

Dochód powyżej 100 tys. zł wg. skali podatkowej 18-32 proc.,  lub podatek liniowy 19 proc.

I kontynuuje, że ci, którzy uzyskają wyższe dochody z tego tytułu, będą rozliczani na zasadach ogólnych, czyli wg. skali podatkowej 18 i 32 proc., bądź mogą rozpocząć działalność gospodarczą w tym zakresie i wybrać podatek liniowy 19 procent.

Tomasz Zaleski uważa, że to rozwiązanie jest dobre, swego rodzaju równościowe.

Uzasadnia, że dochód powyżej 100 tys. zł jest w znacznym rozmiarze, nie jest pomocniczy, i wynajmujący powinien być traktowany tak jak inni podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. 

Czy nowe regulacje są niespójne z Mieszkaniem plus? 

Tomasz Błeszyński, prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości zauważa, że propozycja Ministerstwa Finansów jest niespójna i stoi w sprzeczności z programem Mieszkanie plus, przeznaczonych przecież na wynajem.

I przypomina, że rząd zachęca Polaków do wynajmowania mieszkań. A ponadto od dwóch lat, to właśnie wynajem mieszkań stał się alternatywa dla lokat bankowych. Średnia rentowność wynajmu to ok. 6 procent. 

− A lokaty bankowe to maksymalnie 2 procent - przypomina Błeszyński.

Grozi nam czarny rynek wynajmu?

Jego zdaniem nastąpi powrót do czarnego rynku wynajmu.

Przypomina, że 8,5 procentowy ryczałt miał zachęcić do legalnego, zgłaszanego fiskusowi, wynajmu. − Podniesienie danin z tego tytułu może oznaczać powrót do starych czasów – wynajmowaniu „bezpłatnie” dla wujków, braci czy szwagrów, mówi gość Polskiego Radia. 

W Polsce dochody z wynajmu mieszkań ma - jak się szacuje - prawie pół miliona ludzi.

Ten rynek ma duży potencjał wzrostu. W mieszkaniach wynajętych na warunkach rynkowych mieszka w Polsce około 5 procent ludzi. W Niemczech - ponad 40 procent.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT: na co przeznaczane są pieniądze z naszych podatków?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 19:00
2 maja to w tym roku ostatni dzień na rozliczenie się z fiskusem. Składając deklarację widzimy, ile podatku dochodowego musieliśmy zapłacić w poprzednim roku. Ale czy wiemy, na co wydawane są nasze pieniądze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

REIT: 8,5 proc. stawka CIT z wynajmu nieruchomości od 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 11:34
Korzystne podatkowe rozwiązania dla spółek prowadzących działalność na rynku nieruchomości - zakłada projekt ustawy, przygotowany przez resort finansów. Dochody z wynajmu nieruchomości byłyby, w myśl projektu, objęte stawką CIT 8,5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF będzie kontynuowało ostrzeżenia przed agresywną optymalizacją podatkową

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 10:18
Ministerstwo Finansów będzie kontynuowało ostrzeżenia przed agresywną optymalizacją podatkową, wkrótce może wydać komunikat dotyczący zagranicznych firm z polskiego rynku nieruchomościowego - zapowiedział dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski.
rozwiń zwiń