Gospodarka

Mieszkanie Plus: więcej tanich lokali na wynajem. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przyjęta przez Senat

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 14:15
 Senat przyjął bez poprawek ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Audio
  • Sprawozdawca ustawy, senator Wiesław Dobkowski z Prawa i Sprawiedliwości: przyjęte w ustawie rozwiązania pozwolą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób o niskich dochodach (IAR)
  • Senator Piotr Florek z Platformy Obywatelskiej: ustawa z powodu zapisanych w niej skomplikowanych procedur nie spełni oczekiwań i nie zwiększy znacząco liczby mieszkań na wynajem (IAR)
KZN będzie gromadził te nieruchomości należące do Skarbu Państwa, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne i gospodarował nimi
KZN będzie gromadził te nieruchomości należące do Skarbu Państwa, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne i gospodarował nimiFoto: Pixabay.com

Analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek wyjaśnia, że Krajowy Zasób Nieruchomości przygotuje działkę pod zabudowę, rozpisze przetarg i będzie szukał dewelopera, lub operatora mieszkaniowego, który wybuduje kamienicę i zapewni wynajem mieszkań zgodnie z zasadami, które mają obowiązywać w programie Mieszkanie Plus.

Działki, które nie będą się nadawały pod zabudowę mieszkaniową, mogą zostać sprzedane. Za to mogą kupić inne nieruchomości. Sprzedane będą mogły zostać lasy, lub grunty rolne.

Podobny los może czekać działki, które nadają się jedynie pod zabudowę magazynową, czy biurową. Za pieniądze uzyskane z transakcji będzie można kupować działki nadające się pod zabudowę mieszkaniową.

Duży deficyt mieszkań na wynajem

- Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości umożliwi wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe gruntów należących do Skarbu Państwa - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. - W Polsce występuje duży deficyt mieszkań na wynajem, realizowany przez rząd program Mieszkanie Plus może to zmienić. Nie stanie się to oczywiście od razu: program rozpisany jest na lata, to działanie długofalowe. Natomiast jesteśmy przekonani, że idziemy we właściwym kierunku – dodał Adamczyk.

Sprawozdawca ustawy, senator Wiesław Dobkowski z Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, że przyjęte w ustawie rozwiązania pozwolą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób o niskich dochodach, nie posiadających zdolności kredytowej. Senator wyjaśnia, że ustawa o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego, który przewiduje, że „czynsz ma być umiarkowany i normowany przez państwo”.

W opinii senatora Piotra Florka z Platformy Obywatelskiej ustawa, z powodu skomplikowanych procedur nie spełni oczekiwań i nie zwiększy znacząco liczby mieszkań na wynajem. Jak mówi, nowa instytucja, którą tworzy, „będzie obciążona różnymi działaniami”. Operator będzie budował mieszkania na gruntach, które - zdaniem senatora - „niekoniecznie będą przygotowane, niekoniecznie uzbrojone” w efekcie czego nie będzie mógł zrealizować tej inwestycji.

W ocenie senatora może ona być również dla operatora nieopłacalna. - Plan dobry, kierunek dobry, budowa mieszkań na wynajem jest bardzo ważna, bo w Polsce ich brakuje, natomiast ten sposób realizacji niestety nie przyniesie żadnych efektów - uważa Piotr Florek.Za przyjęciem ustaw bez poprawek głosowali senatorowie PiS. Przeciw - senatorowie PO.

Główny filar realizacji programu Mieszkanie Plus

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski przypomniał, że KZN to "projekt rządowy i główny filar realizacji programu Mieszkanie Plus". Zaznaczył, że "istotą projektu jest dokonanie przeglądu gruntów pod kątem mieszkaniowym" i na tej podstawie wytypowanie tych, które "mogą być przydatne dla realizacji celów mieszkaniowych" 

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, obecny na posiedzeniu komisji zauważył, że w przyszłości grunty leśne, leżące w granicach miast mogą być przedmiotem spekulacji. Powiedział, że w obecnej sytuacji politycznej nie ma takiego niebezpieczeństwa, ale "ustawę tworzy się na lata". Dodał, że "zostawiono furtkę, stworzono myśl, że tymi gruntami można na przykład zapełnić budżet państwa", odsprzedając je np. na rezydencje. 

Tomaszewski zauważył, że według ustawy ewentualny spór o działkę pomiędzy Lasami Państwowymi a Krajowym Zasobem Nieruchomości rozstrzygnie premier. 

Zdaniem Adamczyka, "ustawa została wyposażona w zabezpieczenia, aby grunty Skarbu Państwa nie podlegały wyłudzeniom ani spekulacjom". Dodał, że nie ma takiej możliowości, aby "wyprowadzić nieruchomość i wybudować na niej rezydencję".

KZN będzie dbał o ochronę interesu lokatorów

KZN będzie także dbał o ochronę interesu lokatorów. Operator mieszkaniowy będzie zobowiązany do wypełnienia zobowiązań ustawowych w kontekście ochrony czynszu, a później dojścia do własności, czyli przeniesienia własności na wynajmującego. 

Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami mają nie tylko zapewnić stabilne i efektywne funkcjonowanie tej instytucji, ale przede wszystkim umożliwić nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz dofinansowywanie wyposażania ich w media (staną się atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów), a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego. 

Nadzór nad działalnością KZN ma sprawować minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: Krajowy Zasób Nieruchomości będzie jak „bank ziemi”

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 15:08
Rząd robi kolejny krok w kierunku realizacji programu Mieszkanie Plus. Chodzi o projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie więcej spółdzielczych mieszkań lokatorskich

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 08:35
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy wprowadzającą ułatwienia dla inwestorów umożliwiające finansowanie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Zasób Nieruchomości stworzy wykaz nieruchomości Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:32
rozwiń zwiń