Gospodarka

Mieszkanie dla Młodych się kończy. Jakie po nim wsparcie dla marzących o własnym M?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 10:15
Program Mieszkanie dla Młodych, cieszący się dużą popularnością wśród Polaków, wkrótce zostanie wygaszony. W jego miejsce rząd przygotował nową propozycję. Czy będzie równie atrakcyjna dla marzących o własnym M, oceniają w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia eksperci.
Oszczędzaniu na mieszkanie mają pomóc Indywidualne Konta Mieszkaniowe w bankach.
Oszczędzaniu na mieszkanie mają pomóc Indywidualne Konta Mieszkaniowe w bankach.Foto: graja/Shutterstock.com

W miejsce programu Mieszkanie dla Młodych rząd przygotował szerszy i skierowany do najbardziej potrzebujących Narodowy Program Mieszkaniowy - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Uwolnienie od długoterminowych kredytów

Jak mówił PAP Kazimierz Smoliński, na Narodowy Program Mieszkaniowy składa się pakiet Mieszkanie Plus, większe wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego i dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Zdaniem Smolińskiego to "kompleksowy program mieszkaniowy, który pomoże Polakom w uzyskaniu mieszkań". 

Oszczędzanie z premią od Skarbu Państwa

Oszczędzaniu na mieszkanie mają pomóc Indywidualne Konta Mieszkaniowe w bankach.

- Będzie to oszczędzanie z premią od Skarbu Państwa. Ustawa wchodzi w życie w 2017 roku. W 2018 roku będzie możliwość rozpoczęcia oszczędzania, a w 2019 r. zaczną być wypłacane pierwsze premie na konta. Źródło finansowania to program Mieszkanie dla Młodych, który w 2018 r. się kończy. W 2019 r. te środki będziemy przeznaczali na dopłaty do oszczędzania – wyjaśniał wcześniej Kazimierz Smoliński.

Zgodnie z założeniami programu oszczędzać będzie można nie tylko na sam zakup mieszkania, ale również na wkład do spółdzielni mieszkaniowej czy TBS-ów, budowę indywidualnego domu mieszkalnego, czy remont.


. .

Eksperci chwalą pomysł

Marcin Jańczuk, analityk Metrohouse, w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia, spodziewał się dużego zainteresowania taką formą oszczędzania.

- Sądzę, że tego typu pomysł jest jednym z podstawowych filarów tego programu i zachęci wiele osób do długoterminowego oszczędzania na własne mieszkanie – mówił ekspert.

Pozytywnie trzeci filar programu oceniał również w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Jacek Furga ze Związku Banków Polskich.

- Wcześniejsze rządy mówiły: nie ma środków na dopłaty do oszczędności gromadzonych w tym systemie. Dzisiaj cieszy to, że rząd dostrzegł potrzebę oszczędzania, jest gotowy wyasygnować pewne środki, bo jest mowa o premii mieszkaniowej czy oszczędnościowej, która będzie wzmacniała oszczędności gromadzone na tych subkontach, czy indywidualnych kontach oszczędnościowych. I to jest bardzo dobre – podkreśla ekspert.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

PAP/Polskie Radio, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: czynsze za wynajem mają być niższe od rynkowych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:30
Minister Andrzej Adamczyk zapowiada rozporządzenie w sprawie czynszów w mieszkaniach powstających w ramach pakietu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Smoliński: z programu MDM skorzysta w tym roku ponad dwa tys. rodzin

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:37
- Przyjmuje się, że 40 proc. rodzin w Polsce ma za duże dochody, by dostać mieszkanie komunalne, ale za mało, by dostać kredyt. Nasze programy w tym Mieszkanie Plus są dedykowane dla tych osób – powiedział na antenie Jedynki Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o eksmisję z Mieszkania Plus: w tle najemcy w trudnej sytuacji życiowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:59
Między Rzecznikiem Praw Obywatelskich a resortem budownictwa rozgorzał spór o ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przewidującej m.in eksmisję niesolidnycjh lokatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ma zwiększyć podaż mieszkań na wynajem, wyrówna prawa najemcy z wynajmującym

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:27
Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem, o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń