Gospodarka

Mieszkanie Plus: pierwszeństwo dla osób poszkodowanych przez żywioły

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 11:40
W programie Mieszkanie Plus pierwszeństwo w przyznawaniu lokali będą miały osoby poszkodowane przez żywioł, a także takie, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rsooll/Shutterstock.com

W programie Mieszkanie Plus przewidzieliśmy pierwszeństwo dla osób poszkodowanych wskutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Jak mówił Żuchowski, zgodnie z ustawą są dwa "najważniejsze" kryteria przyznawania prawa do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

- Pierwsze kryterium obejmuje te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu - wyjaśnił.

W drugim przypadku - jak tłumaczył - chodzi o osoby, które zostały wywłaszczone w wyniku budowy drogi, czy linii energetycznej. Podkreślił, że nie chodzi tu o ludzi dotkniętych reprywatyzacją.

Najemcę musi być stać na czynsz

Pozostałe kryteria dla przyszłych najemców nie są jeszcze do końca określone, ale pewne jest, że przyszłego najemcę musi być stać na opłacenie czynszu w lokalu z programu, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Włodzimierz Stasiak Musi być spełnione kryterium pewnej minimalnej zdolności czynszowej.

- W tej części, za której realizację my jesteśmy odpowiedzialni, a jest to część komercyjna, czyli nie jest to budownictwo społeczne, komunalne, czy tym bardziej socjalne, musi być spełnione kryterium pewnej minimalnej zdolności czynszowej. Czyli zdolności do tego, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe i być w stanie zapłacić czynsz, który jest ustalany w tych „naszych” mieszkaniach na zasadach komercyjnych, czyli musi zapewniać zwrot dla inwestorów – wyjaśniał wiceprezes BGK Nieruchomości.

. .

Zainteresowanie programem będzie duże?

Program przewiduje możliwość nabycia do mieszkań prawa własności po 30 latach użytkowania, po spełnieniu określonych warunków. 

I jak przewidywał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Bartosz Turek, ekspert Open Finance, chętnych na takie lokale nie zabraknie.

Bartosz Turek Popyt na takie mieszkania będzie znacznie większy niż podaż. 

- Popyt na takie mieszkania będzie znacznie większy niż podaż. Te tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności mają kosztować od 10 do 20 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy miesięcznie. Taki ma być czynsz. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie chciał zostać właścicielem takiego mieszkania, to będzie musiał do tego czynszu doliczyć 20 proc. Do tego jeszcze trzeba będzie doliczyć opłaty administracyjne, czyli w przypadku Warszawy, biorąc pod uwagę górne widełki, można liczyć się z tym, że 50-metrowe mieszkanie z dojściem do własności będzie można wynająć za ok. 1700 zł. W perspektywie 30 lat daje nam to łączny koszt ok. 612 tys. zł. Oczywiście tutaj nie uwzględniamy tego, że ten czynsz może się zmieniać w czasie, wraz z tym, jak będą się zmieniały stopy procentowe, czy jak będzie zmieniać się poziom cen, czyli jak będziemy mieli do czynienia z inflacją. Bez wątpienia te czynsze będą indeksowane – przewiduje gość radiowej Jedynki. – Gdybyśmy takie mieszkanie chcieli kupić normalnie na rynku, od dewelopera czy używane, to już musielibyśmy wydać ok. 390 – 400 tys. zł w Warszawie. Ale do tego jeszcze trzeba doliczyć to, że zadłużamy się na zakup takiego mieszkania, czyi dochodzą nam odsetki, opłaty administracyjne itd. Jakby zsumować to wszystko, to mogłoby się okazać, że takie mieszkanie kupione na rynku będzie nas kosztowało dwa razy więcej niż lokal w ramach programu Mieszkanie Plus. Bez wątpienia będzie więc więcej chętnych na te mieszkania niż lokali – podkreślał ekspert.

Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej.

PAP/Polskie Radio, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mieszkanie Plus: czynsze za wynajem mają być niższe od rynkowych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:30
Minister Andrzej Adamczyk zapowiada rozporządzenie w sprawie czynszów w mieszkaniach powstających w ramach pakietu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Smoliński: z programu MDM skorzysta w tym roku ponad dwa tys. rodzin

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:37
- Przyjmuje się, że 40 proc. rodzin w Polsce ma za duże dochody, by dostać mieszkanie komunalne, ale za mało, by dostać kredyt. Nasze programy w tym Mieszkanie Plus są dedykowane dla tych osób – powiedział na antenie Jedynki Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o eksmisję z Mieszkania Plus: w tle najemcy w trudnej sytuacji życiowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:59
Między Rzecznikiem Praw Obywatelskich a resortem budownictwa rozgorzał spór o ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przewidującej m.in eksmisję niesolidnycjh lokatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ma zwiększyć podaż mieszkań na wynajem, wyrówna prawa najemcy z wynajmującym

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:27
Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem, o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń