Gospodarka

Mieszkanie Plus: wynajem według profilu nabywcy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 11:30
Resort infrastruktury zdecydował o zasadach rządzących przydziałem lokali pod wynajem, budowanych w ramach I filaru Mieszkania Plus. Kryteria kolejności w kolejkach będzie określał Krajowy zasób Nieruchomości.
Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy, zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie.
Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy, zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie.Foto: Pixabay

Powiedział o tym PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

─ Trudno nam, Ministerstwu, powiedzieć, czy na danym terenie będzie więcej rodzin z dziećmi, czy seniorów, dlatego określenie kryteriów pozostawiamy KZN, który będzie organizował przetargi dla konkretnej nieruchomości - mówił Żuchowski.

Powstanie profil nabywcy

Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy, zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie - wyjaśnił wiceminister.

Zasady gry według miejscowych realiów

Podkreślił, że "każdy operator będzie realizował własną inwestycję dla kryteriów określonych przez KZN i znanych operatorowi już od chwili ogłoszenia przetargu". "Zasady gry” będą ustalane dla konkretnej działki pod miejscowe realia" - powiedział Żuchowski.
"Ludzie będą mogli zgłaszać się do programu w ramach wielu lokalizacji i sami wybiorą, w której dzielnicy w mieście będą mieszkać" - dodał.Jako przykład podał szkoły, do których zapisuje się dzieci. "Ludzie będą wybierać swoje bardziej lub mniej priorytetowe lokalizacje. Jeżeli dostaną się do programu, będą musieli albo zrezygnować z pozostałych wyborów, albo pozostać na liście oczekujących na inny lokal. Jeżeli zakwalifikują się we wszystkich lokalizacjach, wybiorą - ich zdaniem - najlepszą. Nie chcemy tworzyć systemu przydzielania mieszkań" - dodał.

Dwie części Mieszkania Plus – komercyjna i regulowana przez państwo

Program Mieszkanie plus (M+) składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: Mieszkanie Plus mieszkania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mieszkanie Plus: czynsze za wynajem mają być niższe od rynkowych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:30
Minister Andrzej Adamczyk zapowiada rozporządzenie w sprawie czynszów w mieszkaniach powstających w ramach pakietu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ma zwiększyć podaż mieszkań na wynajem, wyrówna prawa najemcy z wynajmującym

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:27
Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem, o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: czy lokali starczy dla wszystkich?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 07:30
Ponad 740 chętnych na Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej. Tymczasem w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać w tym mieście 186 mieszkań. Dlatego władze miasta zastanawiają się nad kolejną inwestycją w ramach programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: pierwszeństwo dla osób poszkodowanych przez żywioły

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 11:40
W programie Mieszkanie Plus pierwszeństwo w przyznawaniu lokali będą miały osoby poszkodowane przez żywioł, a także takie, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.
rozwiń zwiń