Gospodarka

Mieszkanie+: w ramach programu budowa również domów jednorodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 13:21
W programie Mieszkanie plus (M+) będą mogły być budowane także domy jednorodzinne - zapowiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa, Tomasz Żuchowski.
W programie Mieszkanie plus (M+) będą mogły być budowane także domy jednorodzinne.
W programie Mieszkanie plus (M+) będą mogły być budowane także domy jednorodzinne.Foto: Pixabay

Jak dodał, domy powstaną w miejscowościach, gdzie nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne.

Domy jednorodzinne będą budowane na gruntach skarbu państwa

− Budynki mieszkalne w programie Mieszkanie plus (M+), powstające na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, to nie tylko bloki" - powiedział Żuchowski. "W miejscowościach, w których nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne, planujemy także domki jednorodzinne" - dodał wiceminister.

Inwestor otrzyma grunt i określony termin na budowę

Jak wyjaśnił, inwestor na uzbrojonym w media gruncie będzie mógł postawić dom jednorodzinny, ale będzie to musiał zrobić w określonym czasie oraz w określonej technologii. "Jeżeli nie zdąży z inwestycją, grunt trafi do kolejnego chętnego" - dodał.


Miasta współpracujące w ramach Mieszkanie Plus Miasta współpracujące w ramach Mieszkanie Plus

Budynki będzie można budować w różnych technologiach

Żuchowski przypomniał, że budynki na gruntach Skarbu Państwa będą mogły powstawać w różnych technologiach - tradycyjnej, drewnianej czy też z prefabrykatów. Wiceminister zaznaczył, że szczegółowe kryteria, m.in. technologię budowy, ustalą urzędnicy Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Dwie części Programu Mieszkanie+

Program Mieszkanie plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Kryteria naboru najmu o czynszu normowanym w ramach działań pierwszego filaru programu Mieszkanie plus będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości. Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie.

KZN przewidział pierwszeństwo w zawarciu umów najmu dla osób poszkodowanych wskutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie M+ na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także