Gospodarka

REIT-y po polsku tylko w formule mieszkaniowej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:54
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że polskie REIT-y będą prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. Decyzję tę oceniają w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia eksperci.
Audio
  • O tym, w jakiej formule mają być wprowadzone REIT-y na polskim rynku, mówili w radiowej Jedynce Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku i Radosław Świątkowski, współzałożyciel Reino Partners (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
REIT-y to spółki lub fundusze dające stały dochód z wynajmu nieruchomości.
REIT-y to spółki lub fundusze dające stały dochód z wynajmu nieruchomości. Foto: spectrumblue/Shutterstock.com

REIT-y to, mówiąc najkrócej, spółki lub fundusze dające stały dochód z wynajmu nieruchomości. Są to zazwyczaj: biurowce, centra handlowe i magazynowe.  Przychody pochodzące z najmu wracają do inwestorów w postaci dywidendy, na którą przeznaczanych jest nie mniej niż 80 - 90 proc. osiąganych zysków. Zachętą do inwestowania w REIT-y są korzyści podatkowe. Tak miało być i w Polsce. Jednak Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło, że polskie REIT-y będą prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. 

Źródło wideo: Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

Tym samym przeważył pogląd prezesa Narodowego Banku Polskiego, który w lipcu stwierdził, że na rynku nieruchomości handlowo-usługowych, a szczególnie tych biurowych od wielu lat narasta nierównowaga wywołana niskimi stopami procentowymi i ekspansją zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Innymi słowy bank centralny obawia się bańki spekulacyjnej. Ten pogląd podziela Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

- Jesteśmy w okolicach szczytu koniunktury na tym rynku. Natomiast jeśli wejdą teraz nowe podmioty, to mogą mieć problem z doborem tych inwestycji do swoich portfeli, dając przy okazji szansę inwestorom zagranicznym, którzy obecnie dominują na tym rynku w Polsce, do wyjścia w idealnym momencie. To powodowało dość duże zagrożenie, że ludzie zostaną zachęceni, żeby zainwestować, a na samym początku mogą stracić część swoich środków i zniechęcą się do samej konstrukcji. Lepiej wystartować w mniejszej skali, tylko z rynkiem mieszkaniowym, natomiast potem ewentualnie rozszerzyć tę konstrukcję REIT-ów, niż wprowadzać wszystko na początku i zniechęcić ludzi do tej konstrukcji – uważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

To banki udzielały „niebezpiecznych” kredytów

Z tym argumentem nie zgadza się Radosław Świątkowski, współzałożyciel Reino Partners, i przypomina, że podnoszony w tym kontekście przykład ostatniego kryzysu finansowego wywołały banki, dając niezabezpieczone kredyty pod nieruchomości mieszkaniowe.

- To był kryzys systemu bankowego związany z bardzo kiepskim nadzorem nad bankami, a nie nad firmami inwestującymi w nieruchomości. W USA w kulminacyjnym momencie można było wziąć kredyt hipoteczny, nie mając dochodów i aktywów. W nieruchomościach komercyjnych takie rzeczy się nie zdarzają – podkreśla ekspert.

Ograniczenie REIT-ów do nieruchomości mieszkaniowych

Jak dodaje Radosław Świątkowski, ograniczenie REIT-ów do nieruchomości mieszkaniowych przeczy ich głównej idei.

- Przeciętny Kowalski, Nowak czy Smith mieszkanie na wynajem może kupić sobie sam. To jest w jego zasięgu. Natomiast duża nieruchomość komercyjna nie jest. Po to zbiera się pieniądze od wielu inwestorów, żeby inwestować w dużej skali, w takie duże nieruchomości komercyjne, przynoszące stały dochód – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zachęty podatkowe

A że to rozwiązanie się sprawdza - według branży - pokazują już działające w Polsce REIT-y. Ustawa jest potrzebna, aby osiągnąć odpowiednia skalę. A do tego niezbędne są zachęty podatkowe. Pierwotny plan Ministerstwa Finansów zakładał, że dochody uzyskane przez spółkę rynku wynajmu nieruchomości  mają być opodatkowane 8,5-proc. stawką CIT w części wydatkowanej na wypłatę dywidend. Propozycja zakładała również zwolnienie z tzw. podatku Belki.

- Zachętą do inwestowania, bycia współwłaścicielem dużych nieruchomości wynajętych jest właśnie to, że dochód z tych nieruchomości będzie opodatkowany jednorazowo, tak jak inwestycja np. w mieszkanie na wynajem. Nie może być tak, że ktoś będzie inwestował w dużo większy portfel przez REIT, ale kosztem podwójnego opodatkowania – zauważa ekspert.

Inwestorzy szukają nowych możliwości lokowania kapitału

O potrzebie wprowadzenia takiego mechanizmu mówi także Kamil Maliszewski, który zauważa, że w środowisku rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych inwestorzy szukają nowych możliwości na ulokowanie swoich środków.

- Te bezpieczne inwestycje są w cenie i inwestorzy ich poszukują. REIT-y na pewno są takimi inwestycjami, przynajmniej mają gwarantować stały dopływ dywidendy. Wydaje się, że byłoby to atrakcyjne dla wielu inwestorów i ten segment na pewno by się przydał, jeżeli chodzi o rozwój rynku kapitałowego w Polsce – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

REIT-y funkcjonują w 36 krajach na świecie. Ich wartość  wynosi około bilion 700 miliardów dolarów. 

Według pierwotnych założeń Ministerstwa Finansów ustawa o REIT-ach  miała wejść w życie 1. stycznia 2018 roku. W tym tygodniu przedstawiciel resortu powiedział jednak, że tak się nie stanie.  Nowy termin nie został na razie podany.

Błażej Prośniewski, Anna Wiśniewska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NBP: należy przemyśleć, w jakiej formule zostaną zaproponowane REIT-y

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 19:00
Należy jeszcze raz przemyśleć formułę, w jakiej REIT-y zostaną zaproponowane społeczeństwu - powiedział dr Piotr Szpunar z NBP. Jego zdaniem w ustawie brakuje m.in. informacji o tym, że sektor nieruchomości jest sektorem wysokiego ryzyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Glapiński: To nie jest najlepszy moment na upowszechnianie REIT-ów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 19:45
Obecny czas to nie najlepszy moment na upowszechnianie REIT-ów, bo przy niskich stopach procentowych w bankach mogą zostać potraktowane jako okazja do lepszego lokowania pieniędzy, co może być iluzją - mówił prezes NBP Adam Glapiński na środowej konferencji po posiedzeniu RPP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP ostrzega przed REIT-ami. Inwestycje obarczona dużym ryzykiem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:11
REIT-y, czyli spółki rynku wynajmu nieruchomości mają być wprowadzone do polskiego porządku prawnego od stycznia 2018 roku. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Finansów. Prezez NBP ostrzega jednak przed ryzykiem związanym z tego typu inwestycjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

REIT-y ożywią rynek mieszkaniowy, a nawet rynek pracy. Ale inwestorzy muszą pamiętać o ryzyku

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 08:50
Podmioty typu REIT, które mają ruszyć w przyszłym roku, pobudzą program Mieszkanie Plus, a także cały rynek budowlany – twierdzą eksperci. Celem REIT-ów będzie kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami na wynajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie będą mogli wspólnie inwestować w nieruchomości? MF zmienia plany

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:49
Polacy nie zarobią na nieruchomościach? Ustawa o REIT-ach, wbrew wcześniejszym planom Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.
rozwiń zwiń