Gospodarka

Powstaje ustawa inwestycyjna: ma ułatwić i przyspieszyć budowy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 16:17
Rząd pracuje nad przyspieszebniem inwestycji, tak firmowych jak i budowlanych. Do konsultacji trafiła właśnie ustawa przyspieszająca procesy inwestycyjne.
Inną zmianą, którą wprowadza projekt jest uproszczenie procedur dotyczących budowy domu jednorodzinnego.
Inną zmianą, którą wprowadza projekt jest uproszczenie procedur dotyczących budowy domu jednorodzinnego. Foto: Pixabay

W projekcie tzw. ustawy inwestycyjnej proponujemy szereg rozwiązań przyspieszających procesy inwestycyjne - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Wyraził nadzieję, że projekt jeszcze w tym roku wejdzie pod obrady Sejmu.

Nowa ustawa to swoisty wstęp do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Jak mówił wiceminister na briefingu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, projekt trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, które potrwają do 7 października. Według Żuchowskiego jest to swoisty wstęp do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. W projekcie - mówił - resort proponuje "szereg rozwiązań inwestycyjnych przyspieszających proces inwestycyjny, takich, które mieliśmy przedyskutowane i nie chcieliśmy z nimi czekać".

Powstaną Obszary Zorganizowanego Inwestowania (OZI)

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie obszarów zorganizowanego inwestowania (OZI), czyli takich, które pozwolą zintegrować planowanie przestrzenne na dużych terenach w sposób racjonalny. Jako przykład inwestycji na dużych terenach Żuchowski podał m.in. Centralny Port Komunikacyjny, inwestycje infrastrukturalne rewitalizacyjne, czy dobrze zorganizowane inwestycje mieszkaniowe.

Planowanie budowy mieszkań z usługami

Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby w jednym miejscu zaproponować np. mieszkaniówkę i usługi. "Mam nadzieję, że ten system planowania będzie jak najbardziej skuteczny i odpowie realnym potrzebom dzisiejszego rynku" - ocenił.

Uproszczenie procedur dotyczących budowy domu jednorodzinnego

Żuchowski podał, że inną zmianą, którą wprowadza projekt jest uproszczenie procedur dotyczących budowy domu jednorodzinnego. "Tutaj wskazujemy taką formę, jak zgoda sąsiada" - mówił. Chodzi o to, że jeżeli sąsiad wyrazi zgodę w ramach obszaru oddziaływania obiektu i uzna, że obiekt może stać bliżej granicy jego działki, to procedury budowy tego obiektu zostaną przyspieszone.

Dwa terminy dotyczące przyłączy – 14 i 30 dni

Kolejna kwestia - jak tłumaczył wiceminister - to sprawy dotyczące budowy przyłączy przede wszystkim elektroenergetycznych i kanalizacyjnych. "Jak wiemy, na dzień dzisiejszy one są taką piętą achillesową całego systemu" - ocenił.

Przypomniał, że obecnie "z uwagi na uwarunkowania ustawowe każde miejskie przedsiębiorstwo dyktuje swoje warunki terminu". "Tutaj wskazujemy dwa terminy: 14 i 30 dni na przyłączenie do sieci, i żeby w tym momencie ten etap był również dla inwestorów bardzo korzystny" - powiedział.

Kolejne zmiany dotyczą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jedną z nich jest wprowadzenie dwuletniego okresu ważności decyzji o warunkach zabudowy.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: inwestycje budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak