Gospodarka

Mieszkanie Plus: Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości wybuduje 10 tys. lokali?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 15:40
Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości jest gotowy do budowy około 10 tysięcy lokali w ramach programu Mieszkanie Plus - poinformowała instytucja podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
Audio
  • Dyrektor Biura Transakcyjnego Piotr Fedorowicz: 1200 mieszkań jest obecnie w budowie (IAR)
Obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie jest ponad 1200 lokali
Obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie jest ponad 1200 lokaliFoto: rsooll/Shutterstock.com

Jak wyjaśniał Dyrektor Biura Transakcyjnego Piotr Fedorowicz, inwestycje są warte około 2 miliardy złotych.

Według niego, jedna z pierwszych inwestycji w Białej Podlaskiej może być gotowa w pierwszym kwartale przyszłego roku, jeżeli warunki atmosferyczne w zimie na to pozwolą.

W trakcie budowy, jak poinformował przedstawiciel BGKN, są 172 mieszkania na wynajem w Gdyni, 215 mieszkań w Wałbrzychu oraz 329 mieszkań w Pruszkowie.

. .

Chętnych na mieszkania nie zabraknie?

Program przewiduje możliwość nabycia do mieszkań prawa własności po 30 latach użytkowania, po spełnieniu określonych warunków. 

I jak przewidywał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Bartosz Turek, ekspert Open Finance, chętnych na takie lokale nie zabraknie.

Bartosz Turek Popyt na takie mieszkania będzie znacznie większy niż podaż. 

- Popyt na takie mieszkania będzie znacznie większy niż podaż. Te tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności mają kosztować od 10 do 20 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy miesięcznie. Taki ma być czynsz. Dodatkowo, jeśli ktoś będzie chciał zostać właścicielem takiego mieszkania, to będzie musiał do tego czynszu doliczyć 20 proc. Do tego jeszcze trzeba będzie doliczyć opłaty administracyjne, czyli w przypadku Warszawy, biorąc pod uwagę górne widełki, można liczyć się z tym, że 50-metrowe mieszkanie z dojściem do własności będzie można wynająć za ok. 1700 zł. W perspektywie 30 lat daje nam to łączny koszt ok. 612 tys. zł. Oczywiście tutaj nie uwzględniamy tego, że ten czynsz może się zmieniać w czasie, wraz z tym, jak będą się zmieniały stopy procentowe, czy jak będzie zmieniać się poziom cen, czyli jak będziemy mieli do czynienia z inflacją. Bez wątpienia te czynsze będą indeksowane – przewiduje gość radiowej Jedynki. – Gdybyśmy takie mieszkanie chcieli kupić normalnie na rynku, od dewelopera czy używane, to już musielibyśmy wydać ok. 390 – 400 tys. zł w Warszawie. Ale do tego jeszcze trzeba doliczyć to, że zadłużamy się na zakup takiego mieszkania, czyi dochodzą nam odsetki, opłaty administracyjne itd. Jakby zsumować to wszystko, to mogłoby się okazać, że takie mieszkanie kupione na rynku będzie nas kosztowało dwa razy więcej niż lokal w ramach programu Mieszkanie Plus. Bez wątpienia będzie więc więcej chętnych na te mieszkania niż lokali – podkreślał ekspert.

Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej.

IAR/Polskie Radio, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: czynsze w pilotażu o 25 proc. niższe od rynkowych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:28
Czynsze w lokalach budowanych w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie, zapowiada prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus: czynsze w pilotażu poniżej 20 zł za metr kwadratowy?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 08:47
Czynsze w lokalach budowanych w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus mają być o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie, wynika z zapowiedzi BGK Niruchomości. Właśnie mija rok od oficjalnej inauguracji pilotażu programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie+: znamy stawki czynszu w mieszkaniach na wynajem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:10
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. wysokości czynszów w programie Mieszkanie plus skierowano do konsultacji - poinformowało w piątek PAP resort infrastruktury i budownictwa. Przykładowo, średni czynsz w woj. mazowieckim dla 50-metrowego mieszkania wyniesie 2,1 tys. zł.
rozwiń zwiń