Gospodarka

Rząd zmienia podatki od najmu: danina zryczałtowana tylko przy dochodzie do 100 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 17:54
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zmienił zasady opodatkowania najmu. Podatek zryczałtowany płacony będzie tylko od dochodu z najmu nie przekraczającego 100 tys. zł rocznie.
W nowych regulacjach zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł.
W nowych regulacjach zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Foto: Iakov Filimonov/shutterstock.com

Obecnie dochody z najmu i dzierżawy uzyskiwane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą opodatkowane są według stawek: 18 i 32 proc. Można też rozliczyć się podatkiem zryczałtowanym według stawki 8,5 proc.

8,5 proc. ryczałtu przy dochodzie do 100 tys. zł

W nowych regulacjach zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł.

12,5 proc. ryczałtu przy dochodach powyżej 100 tys. zł

Przewidziano też wprowadzenie stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki przychodów z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł. Rozwiązanie to pozwoli ograniczyć stosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania tylko do podatników, którzy takie przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów. Limit ten będzie dotyczył łącznie małżonków. Z zeznań PIT-28 za 2015 r. wynika, że średni deklarowany przychód z najmu wyniósł 18 240 zł.

Komunikat RM, jk

Zobacz więcej na temat: mieszkanie podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak