Gospodarka

Światowy Dzień Mieszkalnictwa pod hasłem „Mieszkanie potrzebne od zaraz”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 20:34
W Polsce mamy coraz częściej problem nie z ilością, ale z dostępnością do mieszkań i ich jakością.
Audio
  • O sytuacji mieszkaniowej Polaków, których coraz częściej gnębi problem nie ilości ale dostępności i jakości mieszkań, mówiła w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity Poland. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Problem dostepności dotyczy przede wszystkich dużych miast, gdzie za pracą migruje bardzo wiele młodych osób, których nie stać na kupienie drogich lokali.
Problem dostepności dotyczy przede wszystkich dużych miast, gdzie za pracą migruje bardzo wiele młodych osób, których nie stać na kupienie drogich lokali.Foto: Pixabay

O sytuacji mieszkaniowej Polaków, mówiła w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Deficyt nie ilości ale dostępności do mieszkań

Jak podkreśla, obecnie coraz więcej mówimy o deficycie jakościowym, a nie o deficycie ilościowym mieszkań.

Mieszkań właściwie nie brakuje, problemem jest jakość mieszkań

Wyjaśnia, że coraz mniej brakuje mieszkań w stosunku do populacji, ale nadal gnębią nas stare problemy – brak kanalizacji czy niedogrzanie mieszkań w zimie.

Problem z dostępnością

−I do tego dochodzi problem z dostępnością do mieszkań, wynikający z dużych cen nowych mieszkań, nieproporcjonalnych do zarobków, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że problem dotyczy przede wszystkich dużych miast, gdzie za pracą migruje bardzo wiele młodych osób, których nie stać na kupienie drogich lokali.

Gminy nie nadążają za potrzebami mieszkaniowymi

Gość Polskiego Radia podkreśla, że nadal, mimo zmiany warunków społecznych i ekonomicznych, gminy, na których barkach znajduje się wiele problemów mieszkaniowych, podchodzą do ich rozwiązywania w bardzo tradycyjny sposób.

− Oferują one lokale komunalne i socjalne, których na ogół nie starcza dla wszystkich. Stąd wieloletnie kolejki na mieszkanie komunalne, mówi dr Barbara Audycka.

Niektóre grupy społeczne nie mogą czekać

A tymczasem jest wiele sytuacji, gdy na mieszkanie nie można czekać, jest ono potrzebne szybko, stąd, jak podkreśla gość Polskiego Radia, w tym roku fundacja obchodzi Światowy Dzień Mieszkalnictwa pod hasłem „Mieszkanie potrzebne od zaraz”.

− W tym roku nacisk położono na zapobieganie bezdomności, bo nie wszyscy są w stanie czekać na przydział mieszkania komunalnego czy socjalnego, mówi ekspert.

− I dotyczy to np. ofiar przemocy domowej, wychowanków pieczy zastępczej, dla których oczekiwanie w kilkuletniej kolejce nie jest żadnym rozwiązaniem, mówi ekspertka.

Dlatego, radzi ekspertka, polityka gminna powinna być szybsza, bardziej interwencyjna.

− Gminy powinny oferować pulę mieszkań dostępnych od zaraz. Mogą być one rotacyjne, na okres przejściowy, na rok, dwa lata, ale powinny być one dostępne natychmiast w kryzysowej sytuacji, mówi gość radiowej Jedynki.

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak