Gospodarka

Raport: Polacy mieszkają w starych, niedogrzanych domach. Czy powstanie program termomodernizacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:02
Nasze domy są często zawilgocone, niedoświetlone i niedogrzane  - wynika z kolejnej, trzeciej europejskiego badania "Barometr zdrowych domów", przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX. Potrzeba jest pilna zmiana tego stanu rzeczy.
Audio
  • Czy Polacy mają szanse na pomoc w ociepleniu swoich mieszkań, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Bank Światowy chce uruchomić pilotażowy program termomodernizacji w województwach: śląskim i małopolskim.
Bank Światowy chce uruchomić pilotażowy program termomodernizacji w województwach: śląskim i małopolskim.Foto: Pixabay

Tymczasem astma, alergie czy nowotwory mogą wynikać ze złych warunków mieszkaniowych, a takie ma wielu Polaków, zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych.

Połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, z których większość ma ponad 25 lat

− Prawie połowa mieszkańców Polski mieszka w domach jednorodzinnych. Jest ich 5 milionów, a większość ma ponad 25 lat - mówi  Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.

Jak podkreśla, tych domów jest 9-krotnie więcej niż wielorodzinnych.

W domach często nie mieszkają ludzie zamożni

− Jest stereotyp, że ich mieszkańcami są ludzie zamożnymi, tymczasem jest odwrotnie. Domy często w małych miejscowościach, wsiach, gdzie nie ma dużo pieniędzy, przecież właśnie takie budynki są realną przyczyną smogu w Polsce, mówi gość Agro Faktów.

Potrzebny program wspierający modernizację domów

− Dlatego, dodaje, potrzeba jest realnego programu wspierającego remonty tych budynków, dzięki któremu nie tylko poprawimy warunki życia i zdrowia ich mieszkańców, ale mamy także szansę na zmniejszenie ubóstwa energetycznego, które dotyczy 9 mln Polaków, mówi gość radiowej Jedynki.

Na pierwszym planie jest naprawa, a nie poprawa np. termoizolacji

Do tej pory zajmowaliśmy się głównie budynkami wielorodzinnymi i właśnie w kontekście termomodernizacji.

− W wypadku domów jednorodzinnych powinniśmy mówić o gruntownym remoncie albo po prostu modernizacji, mówi Marek Zaborowski z Instytutu Ekonomii Środowiska w Krakowie.

Podkreśla, że nadal w przypadku domów jednorodzinnych mieszkańcy je remontują nie ze względu na poprawę ocieplenia, ale np. z powodu bardzo złego stanu technicznego.

− Na ogół myślą o naprawie, a nie termomodernizacji, mówi ekspert.

Wsparcie łatwiejsze dla domów wielorodzinnych, niż jednorodzinnych

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński przyznał, że fundusz termomodernizacji w Banku Gospodarstwa Krajowego, choć spełnia swoją funkcję w wypadku budownictwa wielorodzinnego, jest zbyt trudno dostępny dla domów jednorodzinnych.

Dlatego minister zapowiada wprowadzenie systemu, który nazywa dotacyjno-zwrotnym.

− Potrzeby są tak duże, że budżetu nie stać, potrzeby można oszacować na kilkadziesiąt miliardów złotych, niektórzy szacują, że termomodernizacja wszystkich domów w Polsce może kosztować nawet 200 mld zł, a to oznacza, że gdybyśmy dopłacali 10 proc., to kosztowałoby to nawet 20 mld zł, zwraca uwagę gość Polskiego Radia.  

Pomoże Bank Światowy?

Wiceminister dodał, że obecnie są prowadzone także rozmowy z Bankiem Światowym, dotyczące wsparcia termomodernizacyjnego budynków mieszkalnych.
Bank Światowy chce uruchomić pilotażowy program w tej sprawie w województwach: śląskim i małopolskim, precyzuje wiceminister.

Termomodernizacja również z premii za oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych.

Kazimierz Smoliński potwierdził, że na kompleksową termomodernizację będzie też można przeznaczyć premię uzyskaną za oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych.

Projekt ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, która pozwoli na systematyczne oszczędzanie na mieszkanie z premią ze strony państwa, ma być rozpatrzony w przyszłym tygodniu. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być dostępne od 2018 roku.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: mieszkania energetyka finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Termomodernizacje domów mogą znacznie poprawić jakość powietrza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 09:24
Większość domów ogrzewana jest przez kotły i piece, często z wykorzystaniem węgla i odpadów. Dodatkowo – ze względu na wiek tych budynków – zużycie energii jest kilkukrotnie wyższe niż w domach budowanych w ostatniej dekadzie. Szkodliwy wpływ domów na środowisko i na zdrowie ich mieszkańców mogłaby zredukować modernizacja budynków. Do tego jednak potrzebny jest system wsparcia finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: zgoda na większą efektywność energetyczną budynków

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 20:53
Ministrowie ds. energii krajów UE opowiedzieli się w poniedziałek za nowymi przepisami o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków w UE. Pozwala to na rozpoczęcie w drugim półroczu negocjacji z Parlamentem Europejskim dotyczących proponowanych przepisów.
rozwiń zwiń