X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Raport: Polacy mieszkają w starych, niedogrzanych domach. Czy powstanie program termomodernizacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:02
Nasze domy są często zawilgocone, niedoświetlone i niedogrzane  - wynika z kolejnej, trzeciej europejskiego badania "Barometr zdrowych domów", przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX. Potrzeba jest pilna zmiana tego stanu rzeczy.
Audio
  • Czy Polacy mają szanse na pomoc w ociepleniu swoich mieszkań, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Bank Światowy chce uruchomić pilotażowy program termomodernizacji w województwach: śląskim i małopolskim.
Bank Światowy chce uruchomić pilotażowy program termomodernizacji w województwach: śląskim i małopolskim.Foto: Pixabay

Tymczasem astma, alergie czy nowotwory mogą wynikać ze złych warunków mieszkaniowych, a takie ma wielu Polaków, zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych.

Połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, z których większość ma ponad 25 lat

− Prawie połowa mieszkańców Polski mieszka w domach jednorodzinnych. Jest ich 5 milionów, a większość ma ponad 25 lat - mówi  Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.

Jak podkreśla, tych domów jest 9-krotnie więcej niż wielorodzinnych.

W domach często nie mieszkają ludzie zamożni

− Jest stereotyp, że ich mieszkańcami są ludzie zamożnymi, tymczasem jest odwrotnie. Domy często w małych miejscowościach, wsiach, gdzie nie ma dużo pieniędzy, przecież właśnie takie budynki są realną przyczyną smogu w Polsce, mówi gość Agro Faktów.

Potrzebny program wspierający modernizację domów

− Dlatego, dodaje, potrzeba jest realnego programu wspierającego remonty tych budynków, dzięki któremu nie tylko poprawimy warunki życia i zdrowia ich mieszkańców, ale mamy także szansę na zmniejszenie ubóstwa energetycznego, które dotyczy 9 mln Polaków, mówi gość radiowej Jedynki.

Na pierwszym planie jest naprawa, a nie poprawa np. termoizolacji

Do tej pory zajmowaliśmy się głównie budynkami wielorodzinnymi i właśnie w kontekście termomodernizacji.

− W wypadku domów jednorodzinnych powinniśmy mówić o gruntownym remoncie albo po prostu modernizacji, mówi Marek Zaborowski z Instytutu Ekonomii Środowiska w Krakowie.

Podkreśla, że nadal w przypadku domów jednorodzinnych mieszkańcy je remontują nie ze względu na poprawę ocieplenia, ale np. z powodu bardzo złego stanu technicznego.

− Na ogół myślą o naprawie, a nie termomodernizacji, mówi ekspert.

Wsparcie łatwiejsze dla domów wielorodzinnych, niż jednorodzinnych

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński przyznał, że fundusz termomodernizacji w Banku Gospodarstwa Krajowego, choć spełnia swoją funkcję w wypadku budownictwa wielorodzinnego, jest zbyt trudno dostępny dla domów jednorodzinnych.

Dlatego minister zapowiada wprowadzenie systemu, który nazywa dotacyjno-zwrotnym.

− Potrzeby są tak duże, że budżetu nie stać, potrzeby można oszacować na kilkadziesiąt miliardów złotych, niektórzy szacują, że termomodernizacja wszystkich domów w Polsce może kosztować nawet 200 mld zł, a to oznacza, że gdybyśmy dopłacali 10 proc., to kosztowałoby to nawet 20 mld zł, zwraca uwagę gość Polskiego Radia.  

Pomoże Bank Światowy?

Wiceminister dodał, że obecnie są prowadzone także rozmowy z Bankiem Światowym, dotyczące wsparcia termomodernizacyjnego budynków mieszkalnych.
Bank Światowy chce uruchomić pilotażowy program w tej sprawie w województwach: śląskim i małopolskim, precyzuje wiceminister.

Termomodernizacja również z premii za oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych.

Kazimierz Smoliński potwierdził, że na kompleksową termomodernizację będzie też można przeznaczyć premię uzyskaną za oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych.

Projekt ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, która pozwoli na systematyczne oszczędzanie na mieszkanie z premią ze strony państwa, ma być rozpatrzony w przyszłym tygodniu. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być dostępne od 2018 roku.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: mieszkania energetyka finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Termomodernizacje domów mogą znacznie poprawić jakość powietrza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 09:24
Większość domów ogrzewana jest przez kotły i piece, często z wykorzystaniem węgla i odpadów. Dodatkowo – ze względu na wiek tych budynków – zużycie energii jest kilkukrotnie wyższe niż w domach budowanych w ostatniej dekadzie. Szkodliwy wpływ domów na środowisko i na zdrowie ich mieszkańców mogłaby zredukować modernizacja budynków. Do tego jednak potrzebny jest system wsparcia finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: zgoda na większą efektywność energetyczną budynków

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 20:53
Ministrowie ds. energii krajów UE opowiedzieli się w poniedziałek za nowymi przepisami o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków w UE. Pozwala to na rozpoczęcie w drugim półroczu negocjacji z Parlamentem Europejskim dotyczących proponowanych przepisów.
rozwiń zwiń