Gospodarka

Tyle domów Polacy nie budowali od 8 lat. Boom na rynku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 13:47
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce rozpoczęto już prawie 100 tysięcy budów domów.
Audio
  • O boomie budowlanym w Polsce mówili w radiowej Jedynce Bartosz Turek, analityk Open Finance i Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Tak dużo domów nie budowano w Polsce od lat
Tak dużo domów nie budowano w Polsce od latFoto: Sean Locke Photography/Shutterstock.com

Polacy budują najwięcej domów od ośmiu lat, mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance.

- Gdyby porównać to z historycznym maksimum to w 2008 roku mieliśmy najwyższy wynik w historii – 97 tysięcy domów. Widać więc, że mamy do czynienia z bardzo dużą aktywnością Polaków, jeżeli chodzi o budowę domów dla siebie – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Mamy więcej w portfelach

Powodów takiej sytuacji jest kilka - przede wszystkim sprzyja temu poprawiająca się kondycja finansowa gospodarstw - zarobki rosną i mamy coraz więcej w portfelu. Dodatkowo do budowy domu przekonują drożejące mieszkania.

- Wynagrodzenia rosną znacznie ponad inflację, do tego rośnie zatrudnienie, więcej osób dysponuje pieniędzmi. Do tego dochodzi jeszcze program „Rodzina 500+”, który także dosypuje niemało pieniędzy do budżetów gospodarstw domowych. Dodatkowo mamy jeszcze bardzo ciekawy mechanizm. Tak samo było w latach 2005 – 2008. W momencie, w którym zaczynają rosnąć ceny mieszkań, dość szybko przekłada się to na rosnącą liczbę budów. Zamiast zakupu 2- 3-pokojowego mieszkania w dużym mieście ludzie wolą sobie postawić skromny dom na obrzeżach. Bardzo często jest to możliwe, bo za cenę 2-3 pokojowego mieszkania w dużym mieście można zbudować 100-, a nawet 150-metrowy dom na obrzeżach – zauważa ekspert.

Koszt budowy domu porównywalny z ceną mieszkania

Najczęściej budujemy właśnie takie nieduże domy - do 150 metrów kwadratowych, dodaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

- One są budowane na dosyć niewielkich działkach, do 800 – 1000 metrów kwadratowych, ponieważ cena działek jest uwarunkowana bliskością miasta. W pobliżu dużych miast buduje się na mniejszych działkach, na prowizji te działki są odpowiednio większe, ponieważ tam grunty są znacznie tańsze. Koszt wybudowania takiego domu w granicach 150 metrów kwadratowych to od 250 do 350 tys. zł w stanie surowym zamkniętym. Taki dom trzeba będzie jeszcze wykończyć, więc koszty odpowiednio wzrosną – podaje liczby ekspert.

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie

To ożywianie na rynku domów, zdaniem ekspertów, powinno się utrzymać,  bo rosną wynagrodzenia, spada ryzyko utraty pracy, a stopy procentowe są rekordowo niskie, dodaje Bartosz Turek.

- W tym momencie można się spodziewać tego, że Polacy będą budowali coraz więcej domów. W bieżącym cyklu liczba domów, których budowę rozpoczniemy będzie wyższa niż w latach 2005 – 2007. Wszystko wynika z tego, że dopiero zaczynają rosnąć teraz ceny mieszkań, a przynajmniej jeszcze przez kilka – kilkanaście miesięcy będziemy mieli do czynienia z rekordowo niskim stopami procentowymi w Polsce, co będzie stymulowało oba rynki: domów jednorodzinnych i mieszkań – przewiduje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Domów przybywa, bo dodatkowo na obrzeżach miast coraz częściej domy budują też deweloperzy, i to w postaci całych osiedli, które nie trafiają do statystyk budów prywatnych.

Justyna Golonko, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań, by dogonić Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:33
Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedaż nowych mieszkań nie wzrosła, co innego ceny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 14:01
Sprzedaż nowych mieszkań w III kwartale tego roku w porówaniu z poprzednim nie wzrosła, ale i tak utrzymuje się na wysokim poziomie. A jak jest z cenami?
rozwiń zwiń