Gospodarka

Tyle domów Polacy nie budowali od 8 lat. Boom na rynku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 13:47
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce rozpoczęto już prawie 100 tysięcy budów domów.
Audio
  • O boomie budowlanym w Polsce mówili w radiowej Jedynce Bartosz Turek, analityk Open Finance i Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Tak dużo domów nie budowano w Polsce od lat
Tak dużo domów nie budowano w Polsce od latFoto: Sean Locke Photography/Shutterstock.com

Polacy budują najwięcej domów od ośmiu lat, mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance.

- Gdyby porównać to z historycznym maksimum to w 2008 roku mieliśmy najwyższy wynik w historii – 97 tysięcy domów. Widać więc, że mamy do czynienia z bardzo dużą aktywnością Polaków, jeżeli chodzi o budowę domów dla siebie – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Mamy więcej w portfelach

Powodów takiej sytuacji jest kilka - przede wszystkim sprzyja temu poprawiająca się kondycja finansowa gospodarstw - zarobki rosną i mamy coraz więcej w portfelu. Dodatkowo do budowy domu przekonują drożejące mieszkania.

- Wynagrodzenia rosną znacznie ponad inflację, do tego rośnie zatrudnienie, więcej osób dysponuje pieniędzmi. Do tego dochodzi jeszcze program „Rodzina 500+”, który także dosypuje niemało pieniędzy do budżetów gospodarstw domowych. Dodatkowo mamy jeszcze bardzo ciekawy mechanizm. Tak samo było w latach 2005 – 2008. W momencie, w którym zaczynają rosnąć ceny mieszkań, dość szybko przekłada się to na rosnącą liczbę budów. Zamiast zakupu 2- 3-pokojowego mieszkania w dużym mieście ludzie wolą sobie postawić skromny dom na obrzeżach. Bardzo często jest to możliwe, bo za cenę 2-3 pokojowego mieszkania w dużym mieście można zbudować 100-, a nawet 150-metrowy dom na obrzeżach – zauważa ekspert.

Koszt budowy domu porównywalny z ceną mieszkania

Najczęściej budujemy właśnie takie nieduże domy - do 150 metrów kwadratowych, dodaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

- One są budowane na dosyć niewielkich działkach, do 800 – 1000 metrów kwadratowych, ponieważ cena działek jest uwarunkowana bliskością miasta. W pobliżu dużych miast buduje się na mniejszych działkach, na prowizji te działki są odpowiednio większe, ponieważ tam grunty są znacznie tańsze. Koszt wybudowania takiego domu w granicach 150 metrów kwadratowych to od 250 do 350 tys. zł w stanie surowym zamkniętym. Taki dom trzeba będzie jeszcze wykończyć, więc koszty odpowiednio wzrosną – podaje liczby ekspert.

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie

To ożywianie na rynku domów, zdaniem ekspertów, powinno się utrzymać,  bo rosną wynagrodzenia, spada ryzyko utraty pracy, a stopy procentowe są rekordowo niskie, dodaje Bartosz Turek.

- W tym momencie można się spodziewać tego, że Polacy będą budowali coraz więcej domów. W bieżącym cyklu liczba domów, których budowę rozpoczniemy będzie wyższa niż w latach 2005 – 2007. Wszystko wynika z tego, że dopiero zaczynają rosnąć teraz ceny mieszkań, a przynajmniej jeszcze przez kilka – kilkanaście miesięcy będziemy mieli do czynienia z rekordowo niskim stopami procentowymi w Polsce, co będzie stymulowało oba rynki: domów jednorodzinnych i mieszkań – przewiduje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Domów przybywa, bo dodatkowo na obrzeżach miast coraz częściej domy budują też deweloperzy, i to w postaci całych osiedli, które nie trafiają do statystyk budów prywatnych.

Justyna Golonko, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań, by dogonić Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:33
Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedaż nowych mieszkań nie wzrosła, co innego ceny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 14:01
Sprzedaż nowych mieszkań w III kwartale tego roku w porówaniu z poprzednim nie wzrosła, ale i tak utrzymuje się na wysokim poziomie. A jak jest z cenami?
rozwiń zwiń