X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Mieszkanie Plus: kto może liczyć na dopłaty do najmu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 19:55
Rodziny o mniejszych dochodach, wynajmujące mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus, będą mogły skorzystać z dopłat do czynszu.
Audio
  • Kto może liczyć na dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie Plus, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, analityk Open Finance./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Rząd spodziewa się, że co roku, 50 tys. rodzin będzie przystępowało do programu i skorzysta z dopłat.
Rząd spodziewa się, że co roku, 50 tys. rodzin będzie przystępowało do programu i skorzysta z dopłat. Foto: Shutterstock

Dziś posłowie, na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej opowiedzieli się za projektem ustawy o dopłatach do czynszów. Przyjęto go większością głosów.

Kto skorzysta z dopłat do wynajmu?

Kto będzie mógł skorzystać z dopłat, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby, które zarabiają za dużo by ubiegać się o mieszkanie komunalne i za mało by kupić mieszkanie na rynku- mówi ekspert. 

Zarabiasz do 2600 zł netto – będziesz miał dopłatę

Jak dodaje, z uzasadnienia procedowanej ustawy wynika, że z dopłaty będzie mogła skorzystać osoba zarabiająca 2600 zł netto, w przypadku rodziny 2+1 próg ten wynosi 5 tys. netto miesięcznie, a w przypadku rodziny 2+3 prawie 8 tys. zł netto miesięcznie.
 
Kto nie może skorzystać z programu Mieszkanie plus?

Dopłaty mają pokrywać ok. 20-30 proc. obowiązującego na danym terenie rynkowego czynszu najmu, nie wszyscy jednak będą mogli z nich skorzystać.
− Ci, którzy są właścicielami mieszkania nie będą mogli skorzystać z programu. Ale ci, którzy mieli, ale sprzedali mieszkanie, nie będą wyłączeni z programu, mówi Turek.

Jak dodaje, kolejna ważną rzeczą jest pierwsze zasiedlenie mieszkania.

− Chodzi o to, że dopłaty można stosować do mieszkań, które dopiero będą oddane do użytkowania i tylko wtedy, kiedy będzie to dotyczyć pierwszego najemcy, wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Stąd dodaje, jeśli w mieszkaniu pojawi się drugi najemca, to nie może on liczyć na dopłaty.

Jak widać, z dopłat zostaje wyłączony rynek wtórny mieszkań.
Rząd spodziewa się, że co roku, 50 tys. rodzin będzie przystępowało do programu i skorzysta z dopłat. W budżecie zarezerwowanych jest nawet do 16 mld zł na najbliższe 10 lat na ten cel.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak