X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Od 1 stycznia nowe przepisy dotyczące inwestowania w nieruchomości. Czym są F.I.N.N.-y?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 15:10
Od 1 stycznia 2019 roku w życie ma wejść ustawa o FINN-ch, która wprowadzi do polskiego prawa status firmy inwestującej w najem nieruchomości – F.I.N.N. To rozwiązanie przyjęte na wzór funkcjonujących w Unii Europejskiej podmiotów typu REIT.
Audio
  • Pomysł inwestowania w wynajem nieruchomości pochodzi z Zachodu a o tym jak ma działać w Polsce - rozmawiała w radiowej Jedynce z Bartoszem Turkiem z Open Finanse Justyna Golonko/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Eksperci nie mają wątpliwości, że dzięki nowym rozwiązaniom na rynku ma się zmniejszyć deficyt mieszkań. Projekt ustawy został skierowany do prac w Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Pomysł inwestowania w wynajem nieruchomości pochodzi z Zachodu a o tym jak ma działać w Polsce? - rozmawiała w radiowej Jedynce z Bartoszem Turkiem z Open Finanse, Justyna Golonko z Naczelnej Redakcji Gospdoarczej.

- F.I.N.N-y to są firmy inwestujące w najem nieruchomości. Mają być spółkami akcyjnymi notowanymi na warszawskiej giełdzie. F.I.N.N-y będą inwestowały w bloki mieszkalne, akademiki lub domy seniorów. Z wynajmu takich nieruchomości będą czerpały zyski, którymi będą się dzieliły ze swoimi akcjonariuszami - wyjaśnił Bartosz Turek.

Polskie F.I.N.N-y to rodzaj REIT-ów (Real Estate Investment Trust), biznesu który działa w 16 krajach europejskich i np. w Stanach Zjednoczonych.

Kto w Polsce będzie mógł inwestować w nieruchomości na wynajem? 

Polskie F.I.N.N-y mają inwestować tylko w mieszkania ewentualnie w schroniska, bursy, akademiki. Podczas gdy na zachodzie popularne jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne. 

- Ale ponieważ polski rynek nieruchomości komercyjnych jest teraz "rozgrzany" pozwolenie Polakom inwestowanie w tego typu obiekty byłoby ryzykowne. W przypadku inwestycji w rynek mieszkaniowy ryzyko jest mniejsze, ale też istnieje - wyjaśnił ekspert.

Na czym dokładnie ma polegać inwestycja w F.I.N.N-y?

Będzie można kupić akcje spółki a czerpać zyski z dywidendy. - Czyli jeśli F.I.N.N zarobi na wynajmie to minimum 90 proc. zysku będzie musiał przeznaczyć na dywidendę. Jeśli przeznaczy mniej to nie będzie mógł korzystać z preferencyjnego opodatkowania - dodał.

Istotę wprowadzanego szczególnego statusu F.I.N.N. stanowi bowiem zapewnienie preferencji w podatku dochodowym od osób prawnych (podatku CIT) jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (podatku PIT). Preferencje podatkowe przewidziane są zarówno dla firm inwestujących w najem nieruchomości oraz spółek od nich zależnych, jak i dla inwestorów (akcjonariuszy) F.I.N.N.

Wiele osób w Polsce chętnie zainwestowałoby w mieszkania na wynajem a często ich na to nie stać. Ta nowa forma inwestowania pownna zachęć do takiego zarobku więcej osób. 

Pierwsze spółki rynku wynajmu nieruchomości postały w USA w latach 60. Obecnie działają w 36 krajach na świecie, a wartość aktywów, którymi zarządzają, wynosi 1,7 mld dolarów.

Naczelna Redakcja Gospdoarcza, Justyna Golonko, kw 

 

Zobacz więcej na temat: nieruchomości inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak