X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Stolica ignoruje prawa najemców

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 10:36
Ludzie wynajmujący mieszkania w stolicy chcieli stworzyć ciało, które reprezentowałoby ich interesy przed miastem, ale plan spełz na niczym.
Audio

Stołeczni radni nie podjęli w czwartek decyzji o powołaniu specjalnego zespołu złożonego z urzędników ratusza i działaczy organizacji zrzeszających lokatorów mieszkań komunalnych. Okazało się, że rada miasta nie ma kompetencji do jego powołania.

Zespół, nazywany przez lokatorów "okrągłym stołem", miałby zajmować się problemami najemców. W jego skład miałoby wejść 12 przedstawicieli miasta, m.in. dyrektorzy kilku biur ratusza oraz ośmiu przedstawicieli lokatorskich stowarzyszeń. Zespół miałby m.in. monitorować i diagnozować przyczyny i mechanizmy powstawania bezdomności na skutek utraty mieszkania oraz opiniować projekty aktów prawnych i decyzji prezydent miasta, które mogą mieć skutkowi w tych sprawach.

Bez prezydenta ani rusz

Projekt przygotowały organizacje lokatorów, zrzeszone pod nazwą "Strona Społeczna". Z przedstawionej na początku sesji opinii doradcy prawnego stołecznej rady prof. Adama Jaroszyńskiego wynika jednak, że powołanie takiego zespołu należy do kompetencji prezydenta miasta, a nie Rady Warszawy, która może powoływać jedynie stałe i doraźne komisje.

Wniosek o zwołanie czwartkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta złożył klub radnych PiS. Radny tego ugrupowania Paweł Terlecki argumentował, że radni nie chcieli wprowadzać żadnych zmian do społecznego projektu uchwały. Przewodniczący klubu PiS Marek Makuch zapowiedział, że na następnej sesji złoży projekt stanowiska rady, skierowanego do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, by ta powołała zespół, którego domagają się lokatorzy.

Bierut wiecznie żywy

Lokatorów interesowały w czwartek głównie kwestie zwrotu właścicielom nieruchomości, odebranych im po wojnie na mocy dekretu Bolesława Bieruta z 26 października 1945 r. Skutkiem jego wejścia w życie było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

Należące obecnie do miasta budynki zwracane są właścicielom wraz z najemcami mieszkań, które uprzednio należały do komunalnego zasobu mieszkaniowego. Niektórzy nowi właściciele tak drastycznie podnoszą czynsz, że lokatorów nie stać na jego opłacanie i wpadają w spiralę zadłużenia.

Przedstawiciel "Strony Społecznej" Oskar Hejka argumentował, że miasto pozostawia tych lokatorów samym sobie, przekazując nowym właścicielom - w jego ocenie bezprawnie - umowy najmu lokali. Wicedyrektor biura polityki lokalowej Katarzyna Łęgiewicz wyjaśniła jednak, że umowy te są częścią dokumentacji danego budynku i w momencie zwrotu nieruchomości przekazywane są ich właścicielom.

Miasto nie informuje mieszkańców o roszczeniach

Lokatorzy postulowali także, by miasto informowało ich o tym, że do budynku, w którym mieszkają, zostały zgłoszone roszczenia. Na sesji zaprezentowali film z wypowiedziami mieszkańców zwróconych kamienic, z których wynika, że o zwrocie dowiedzieli się już po jego dokonaniu.

Wiceprezydent miasta Andrzej Jakubiak tłumaczył jednak, że budynki zwracane są na podstawie uchylenia decyzji administracyjnych, najczęściej z lat 50., odmawiających przyznania prawa ich własności prawowitym właścicielom. "Decyzje takie podejmuje Samorządowe Kolegium Odwoławcze lub minister infrastruktury, a miasto nie jest stroną takiego postępowania. Może o zaistniałym fakcie jedynie powiadomić zarządcę danej nieruchomości, czyli dzielnicowy Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami. Ten z kolei powinien przekazać tę informację mieszkańcom" - powiedział.

Podkreślił też, że w tej kadencji samorządu dla mieszkańców zwracanych kamienic zrobiono więcej niż kiedykolwiek wcześniej - mogą m.in. ubiegać się o przyznanie lokalu komunalnego poza kolejnością, a obowiązujące ich kryteria dochodowe są wyższe niż w przypadku innych osób.

W poniedziałek odbędą się Warszawskie Spotkania Mieszkaniowe - pierwsze z cyklu organizowanych przez ratusz spotkań z mieszkańcami, na których omawiana ma być polityka lokalowa miasta. Na ten sam dzień Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zaplanowało demonstrację z okazji Międzynarodowego Dnia Lokatora.

tk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tylko 110 tysięcy mieszkań spółdzielczych do wykupienia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2009 08:40
Po 1 stycznia wykupienie mieszkania lokatorskiego będzie kosztowało co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieruchomości stolicy na oku NIK

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 09:16
Armia prawników zajmie się stołecznymi szkieletami obiektów - pisze "Życie Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roszczenia gruntowe biją w dewelopera

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 09:58
Dopiero po kupnie przez dewelopera działki i wybudowaniu na niej mieszkań pojawiły się roszczenia do ziemi w księdze wieczystej - mieszkańcy i deweloper są w kropce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa w biznesowym rankingu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 07:09
Warszawa w klasyfikacji ogólnej 36 najbardziej atrakcyjnych dla biznesu miast w Europie zajęła 24. miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stolica promuje się na potęgę wśród młodych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 09:37
Warszawa i jej dzielnice prześcigają się w różnych ciekawych akcjach, które mają zdobyć serca młodzieży.
rozwiń zwiń